Americký dolar na několikaměsíční maxima před důležitými daty

Předseda FOMC Jerome Powell v úterý při výpovědi před americkým Senátem otevřel dveře ke zvýšení sazeb o 50 bazických bodů na příštím zasedání. Powell poznamenal, že jsou připraveni zvýšit tempo zvyšování sazeb, pokud to budou odůvodňovat údaje, a vyvolal rally na americkém dolaru, přičemž dolarový index (DXY) dosáhl nejvyšší úrovně od začátku listopadu poblíž 106,00. Eurostat během evropské seance zveřejní revizi hrubého domácího produktu (HDP) za 4. čtvrtletí před únorovými údaji ADP o změně zaměstnanosti a lednovou bilancí obchodu se zbožím z USA. Powell bude vypovídat před Výborem pro finanční služby Sněmovny reprezentantů.

V reakci na Powellovu jestřábí rétoriku utrpěly v úterý hlavní indexy na Wall Street velké ztráty a výnosy desetiletých státních dluhopisů USA se vrátily do oblasti 4 %. Na začátku středy se futures na americké akciové indexy obchodují smíšeně, zatímco DXY konsoliduje své zisky na úrovni kolem 105,70.

EUR/USD v úterý ztratil více než 100 pipů a uzavřel pod úrovní 1,0550. Pár zůstává v brzkých ranních hodinách v Evropě relativně klidný. Údaje z Německa ukázaly, že průmyslová výroba v lednu meziměsíčně vzrostla o 3,5 %, čímž překonala tržní očekávání růstu o 1,4 %. Negativní zprávou je, že Maloobchodní tržby se ve stejném období snížily o 0,3 %, což bylo mnohem horší než odhad analytiků, kteří očekávali růst o 2 %. Později během zasedání má vystoupit prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová, ale neočekává se, že by se dotkla politiky nebo hospodářského výhledu.

Měnový pár GBP/USD v první reakci na Powellovo prohlášení prorazil pod 1,2000 a vyvolal silný technický výprodej. V druhé polovině úterního dne pár prodloužil svůj pokles směrem k 1,1800 a dotkl se nejslabší úrovně od konce listopadu. V době tisku se měnový pár GBP/USD pohyboval v úzkém rozpětí kolem 1,1820.

USD/JPY se díky rostoucím výnosům amerických státních dluhopisů a obnovené síle USD vyšplhal v asijských obchodních hodinách na nové maximum 2023 nad 138,00, než mírně ustoupil. Z údajů z Japonska dříve během dne vyplynulo, že předstihový ekonomický index v lednu klesl na 96,5 bodu a koincidenční index na 96,1 bodu.

USD/JPY (long) – Zdroj: Autochartist

AUD/USD v úterý utrpěl velké ztráty, protože Powellovy jestřábí poznámky zdůraznily rozdílnost výhledů politiky Fedu a Reserve Bank of Australia. Ačkoli se páru podařilo v asijské seanci mírně zotavit, naposledy se obchodoval na zhruba nejslabší úrovni od listopadu poblíž 0,6600.

Měnový pár NZD/USD se během ranní evropské seance pohybuje mezi mírnými zisky a menšími ztrátami kolem úrovně 0,6100 a konsoliduje svůj nedávný pokles na nejnižší úroveň od 17. listopadu, které dosáhl tuto středu.

Nálada na trhu zůstává křehká v souvislosti s obavami z ekonomické překážky pramenící z rychle rostoucích nákladů na půjčky. K tomu se přidává slábnoucí optimismus ohledně silného oživení čínské ekonomiky spolu s napětím mezi USA a Čínou, což snižuje chuť investorů k vnímání rizikovějších aktiv. To je patrné z moře červené barvy na akciových trzích, což dále prospívá postavení zelené bankovky jako světové rezervní měny a přispívá k omezení jakéhokoli významného růstu kiwi citlivého na riziko.

Extrémně přeprodaný index relativní síly (RSI) na hodinových grafech však pomáhá omezit ztráty páru NZD/USD, alespoň prozatím. Přesto se zdá, že fundamentální pozadí je pevně nakloněno ve prospěch medvědích obchodníků a naznačuje, že cesta nejmenšího odporu pro spotové ceny vede směrem dolů. Proto je pravděpodobnější, že jakýkoli pokus o oživení bude prodán a hrozí, že poměrně rychle vyšumí. Investoři očekávají nové impulsy v podobě amerických makrodat.

Indonéská rupie v únoru ztratila část lednových zisků. Ekonomové ING očekávají, že se pár USD/IDR bude v nadcházejících měsících postupně snižovat.

„Guvernér Bank Indonesia (BI) Perry Warjiyo vyhlásil vítězství v boji proti inflaci a na únorovém zasedání se rozhodl ponechat sazby beze změny, přestože celková inflace zůstala výrazně nad cílem. Ukončení cyklu zvyšování sazeb BI znamená, že IDR se bude ve velké míře opírat o podporu přebytku obchodní bilance.“

„Vzhledem k očekávání, že obchodní bilance zůstane v přebytku, očekáváme mírné oživení IDR, ale konec cyklu zvyšování sazeb BI znamená, že by IDR mohl zaostávat za regionálními kolegy.“