Rallye dolaru ztrácí před zveřejněním klíčových údajů na síle

Po působivé rallye dolaru se na začátku čtvrtka mírně pohyboval směrem níže. Zdá se, že investoři se před páteční netrpělivě očekávanou únorovou zprávou o zaměstnanosti v USA přesunuli na vedlejší kolej. Později v průběhu seance bude v americkém ekonomickém programu uveden týdenní údaj o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti.

Předseda FOMC Jerome Powell druhý den své pololetní výpovědi uvedl, že o březnovém zasedání ještě nerozhodli, a připomněl, že jsou závislí na datech. Mezitím údaje z USA ukázaly, že zaměstnanost v soukromém sektoru se v únoru zvýšila o 242 tis. osob. Nicméně DXY strávil den pohybem nahoru a dolů v úzkém kanálu a referenční výnos desetiletých amerických státních dluhopisů zaznamenal ve středu malé zisky. Hlavní indexy na Wall Street uzavřely smíšeně poté, co v úterý utrpěly velké ztráty.

Po svém březnovém zasedání Bank of Canada (BoC) oznámila, že podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu na nezměněné úrovni 4,5 %. Ve svém programovém prohlášení BoC zopakovala, že hodlá držet sazbu na této úrovni „za podmínky, že se ekonomika bude vyvíjet v zásadě v souladu s jejími prognózami“. USD/CAD pokračoval v růstu a dotkl se nejsilnější úrovně od října na 1,3817, než na začátku čtvrtka ustoupil do oblasti 1,3800.

Kurz USD/JPY se během čtvrtečního asijského obchodování obrátil k jihu a prolomil hranici 137,00. Údaje z Japonska ukázaly, že reálný hrubý domácí produkt (HDP) rostl ve čtvrtém čtvrtletí anualizovaným tempem 0,1 %, čímž výrazně zaostal za tržním očekáváním 0,8 %. V pátek oznámí Bank of Japan svá měnověpolitická rozhodnutí na posledním zasedání pod vedením guvernéra Haruhiko Kurody.

Měnový pár EUR/USD ve středu nedokázal udělat rozhodující pohyb ani jedním směrem. Ve čtvrtek ráno v Evropě se pár nadále pohybuje nahoru a dolů v úzkém kanálu na úrovni kolem 1,0550.

Zdroj: Unsplash

Měnový pár GBP/USD ve středu zaznamenal malé denní zisky a na počátku čtvrtka se mírně zvýšil k úrovni 1,1850. Britský statistický úřad v pátek zveřejní údaje o HDP, průmyslové výrobě a obchodní bilanci za leden.

Měnový pár USD/CAD vstupuje do fáze býčí konsolidace a osciluje v úzkém obchodním pásmu kolem hladiny 1,3800, tedy těsně pod nejvyšší úrovní od října, které se dotkl tento čtvrtek.

Tlumená cenová akce přichází na pozadí mírného poklesu amerického dolaru z více než tříměsíčního maxima. To spolu s růstem cen ropy podporuje na komodity navázanou Loonie a působí jako protivítr pro pár USD/CAD. Přesto zůstává pokles tlumen jestřábím očekáváním Fedu a obavami z hlubšího globálního hospodářského poklesu.

Býčí výhled posiluje skutečnost, že Bank of Canada ve středu jako první významná centrální banka pozastavila cyklus zvyšování úrokových sazeb v souvislosti se známkami zmírnění inflačních tlaků. Zdá se, že měnový pár USD/CAD je připraven usilovat o znovuzískání hranice 1,3900 a prodloužit pozitivní momentum dále směrem ke swingovému maximu z října 2022, tedy do okolí zóny 1,3975-1,3980.

Švýcarský frank se po počátečním posílení z úrovně nad paritou vůči euru v únoru pohyboval v poměrně úzkém pásmu. Ekonomové banky MUFG Bank očekávají, že se pár bude v nadcházejících měsících obchodovat mírně nad úrovní 1,00.

Zdroj: Getty Images

„SNB používá devizové kurzy k boji proti inflaci a prodává zahraniční měny nakoupené dříve v rámci boje proti deflačním rizikům. To bude pravděpodobně pokračovat, a proto zlepšení růstu eurozóny po slabém prvním pololetí a zlepšení širšího rizikového sentimentu v důsledku poklesu inflace bude mít na oslabení CHF jen omezený dopad.“

Křížový měnový pár GBP/JPY se ve čtvrtek dostává pod obnovený prodejní tlak a prodlužuje svůj setrvalý intradenní pokles až do začátku evropské seance. Spotová cena se v poslední hodině posouvá zpět pod hranici 162,00 a zůstává na dostřel téměř dvoutýdennímu minimu, kterého se dotkla ve středu.

Japonský jen (JPY) přitahuje v obavách z hlubšího poklesu světové ekonomiky určité přístavy a ukazuje se, že je klíčovým faktorem, který táhne kříž GBP/JPY dolů. Obavy trhu podpořily slabší údaje o čínské inflaci, které ukázaly, že domácí poptávka zůstává vlažná navzdory zrušení protiuprchlických opatření na počátku tohoto roku, a poukázaly na pomalé hospodářské oživení.