Rusko hledá alternativu k dolaru a útočiště našlo v čínském jüanu

Ruská ekonomika, která je omezena západními finančními sítěmi a americkým dolarem, přijala vzkvétající alternativu: čínský jüan.

Vývozci energií dostávají stále častěji zaplaceno v jüanech. Ruský státní investiční fond, který je válečnou pokladnou na podporu vládních výdajů zatížených náklady na bojišti na Ukrajině, používá čínskou měnu k ukládání svého ropného bohatství. Ruské společnosti si půjčují v jüanech, známých také jako renminbi, a domácnosti si v nich ukládají úspory.

Vzestup čínské měny v Rusku prohlubuje vazby mezi dvěma zeměmi, které spolu dlouho soupeřily o globální vliv, ale které se sblížily kvůli společné nespokojenosti se Západem. Slouží také dlouhodobé, ale většinou neúspěšné kampani Číny, která se snaží, aby se jüan stal významnějším prvkem světových financí a obchodu.

Podle Alexandra Gabueva, vedoucího pracovníka Carnegie Endowment for International Peace, Moskva odhodila obavy z toho, že by Číně poskytla příliš velký vliv na svou ekonomiku.

„Nyní je to pro Rusko a Putina jediná racionální volba,“ řekl Gabujev. „Pokud je závislost na renminbi záchranným lanem, které vám pomůže být méně exponovaní a méně závislí na nepřátelských měnách, pak se vydáte touto cestou.“

Mluvčí ruského ministerstva financí uvedl, že jüan „hraje stále důležitější roli“ v jeho státním investičním fondu, který v prosinci zdvojnásobil podíl jüanů, jež může držet, na 60 %. Ministerstvo začalo prodávat jüany v lednu, aby překlenulo rostoucí rozpočtový deficit.

Podle údajů centrální banky se podíl ruského vývozu placeného v jüanech zvýšil do září na 14 %. To je více než 0,4 % před začátkem války.

Zdroj: Getty Images

Mluvčí čínské centrální banky na žádost o komentář pro WSJ nereagovali.

Rusko začalo snižovat svou závislost na dolaru v roce 2014 po anexi Krymu. V roce 2018, kdy Spojené státy zavedly další hospodářské sankce, začala země prodávat své držené americké státní dluhopisy a zkoušet obchodovat v rublech a jiných měnách.

De-dolarizace se v loňském roce rozjela na plné obrátky a rozšířila se i na euro. V reakci na ruskou invazi na Ukrajinu západní země zmrazily ruské devizové rezervy v hodnotě přibližně 300 miliard dolarů a zakázaly některým ruským bankám účast v systému zpráv SWIFT, který je základem většiny světových plateb.

Rusové se nesetkávají s úplným zákazem používání dolarů nebo eur a banky, na které se nevztahují sankce, nadále obchodují v cizích měnách.

Rozmach obchodu mezi Ruskem a Čínou zvýšil atraktivitu jüanu. Čína se stala významným odběratelem ruské ropy, které se Západ vyhýbá, zatímco Rusko se stalo na Číně více závislé v oblasti polovodičů a dalších technologií.

Podle údajů společnosti Refinitiv se ruské společnosti rovněž zaměřily na jüan a v loňském roce vydaly dluhopisy v čínské měně v hodnotě více než 7 miliard dolarů. V posledních týdnech byl jüan-rubl často nejobchodovanějším měnovým párem na moskevské burze podle denního objemu.

Hliníkový gigant Rusal byl první společností, která loni v srpnu vydala dluhopisy v jüanech v Rusku, a následovali ho další vývozci komodit, například ropná společnost Rosněfť. Většina z nich obchoduje s Čínou a může získané jüany používat pro každodenní obchod, například k úhradě faktur.

Zdroj: Getty Images

Ruská úvěrová platforma Bistrodengi začala loni prodávat dluhopisy v jüanech, přestože v čínské měně neobchoduje. Finanční ředitel společnosti Jakov Romaškin uvedl, že půjčování v jüanech je mnohem levnější než v rublech. Její dluhopisy nabízejí kupónovou sazbu 8 % namísto 19 %, které by pravděpodobně musela zaplatit, kdyby si půjčila v rublech.

Podle jeho slov obchod vedl ruský makléř, který zajišťoval předchozí nabídky rublových dluhopisů společnosti Bistrodengi, a kupujícími byli převážně individuální ruští investoři. Vyměnil jüany zpět na rubly.

Romaškin uvedl, že došlo k technologickým zádrhelům. Někteří makléři nebyli plně nastaveni na prodej cenných papírů v jüanech a někteří zobrazovali nesprávné informace o dluhopisech Bistrodengi, řekl. Někteří neumožňovali investorům nakupovat dluhopisy pomocí své aplikace a místo toho vyžadovali, aby se obchody prováděly po telefonu.

„Postupně tyto problémy řešíme a následná umístění mají méně technických problémů než na konci loňského roku,“ řekl.

Domácnosti se k jüanu začínají chovat vstřícně. Podle srovnávacího webu Banki.ru nabízí spořicí účty v jüanech téměř 50 finančních institucí. V lednu byl na moskevské burze spuštěn první burzovně obchodovaný fond denominovaný v jüanech.

Podle údajů centrální banky měly domácnosti na konci loňského roku v ruských bankách uloženy jüany v hodnotě téměř 6 miliard dolarů. To je více než desetina z 53 miliard dolarů v cizí měně, které domácnosti držely na začátku roku, a je to více než nula.

Ruská finanční blogerka a konzultantka Olga Gogaladzeová, kterou na Instagramu sledují více než 2 miliony lidí, v říjnu zveřejnila průvodce jüanem poté, co ji loni zaplavily dotazy týkající se této měny. Rusové již dlouho nakupují dolary a eura, aby se chránili před volatilitou rublu. To se loni změnilo, když banky zavedly poplatky za tyto účty a mnozí se obávali dopadu západních sankcí.

Zdroj: Getty Images

„Mluvilo se o konci dolaru,“ řekla Gogaladzeová. „Jüan byl prezentován jako dostupná alternativa.“

Má bankovní účet v jüanech u ruské digitální banky Tinkoff, ale většinu svých peněz stále drží raději v rublech, eurech a dolarech. Podle ní mají jüanové účty obvykle nižší úrokové sazby než ty rublové, ale přesto mohou být dobrou volbou pro lidi, kteří se obávají devalvace rublu.

„Když lidé vidí, že rubl je stále slabší a slabší, nezajímá je výnos, chtějí jen ušetřit své peníze,“ řekla.

Ačkoli je ruský jüan teprve v počátcích, někteří ho považují za zkušební případ v debatě, která již dlouho zajímá finanční svět: Bude jüan nakonec soupeřit s dolarem jako dominantní světová měna?

Podle Eswara Prasada, profesora Cornellovy univerzity a bývalého vedoucího čínské divize Mezinárodního měnového fondu, je však budování infrastruktury, která by umožnila obejít finanční systém založený na dolaru a budovaný po desetiletí, pomalé, obtížné a nákladné.

Čína v roce 2015 spustila systém přeshraničních plateb známý jako CIPS, který byl označován za možného konkurenta 50 let staré sítě SWIFT. Podle Prasada však její systém zatím nebyl široce přijat v jiných zemích. Místo toho se ruské a čínské banky při zpracování transakcí bez systému SWIFT spoléhají na sítě místních poboček a korespondenčních bank. Ruská centrální banka tento měsíc zřídila oddělení mezinárodního zúčtování, které se podle ní zaměří na rozšíření zúčtování v národních měnách.

I když ruské používání jüanu neznamená konec nadvlády dolaru, může být začátkem roztříštěnějšího systému, který by nakonec mohl otupit schopnost USA používat finanční sankce jako zbraň, uvedl Daniel McDowell, profesor na Syrakuské univerzitě, který nedávno na toto téma napsal knihu.

„Čím více zemí donutíte k nalezení těchto alternativ,“ řekl pan McDowell, „tím efektivněji dosáhnete úspor z rozsahu a zkušeností v těchto oblastech.“