Dolar klesá kvůli pravděpodobnému pozastavení sazeb v důsledku kolapsu SVB

Dolar v pondělí prudce klesl v důsledku zvýšeného očekávání, že Federální rezervní systém bude postupovat méně agresivně, protože úřady zasáhly, aby omezily dopady náhlého pádu banky Silicon Valley.

Americká vláda oznámila několik opatření již na začátku asijského obchodního dne a uvedla, že všichni klienti SVB budou mít od pondělí přístup ke svým vkladům.

Úřady rovněž uvedly, že vkladatelé newyorské banky Signature Bank (NASDAQ:SBNY), kterou v neděli uzavřel finanční regulátor státu New York, budou odškodněni bez ztráty pro daňové poplatníky.

Fed oznámil, že poskytne další finanční prostředky prostřednictvím nového programu termínovaného financování bank, který by vkladovým institucím nabízel úvěry na dobu až jednoho roku, kryté státními dluhopisy a dalšími aktivy, které tyto instituce drží.

Zmatek na trhu způsobený kolapsem SVB vedl investory ke spekulacím, že Fed již tento měsíc nezvýší úrokové sazby o supervelkých 50 bazických bodů. Pozornost investorů se nyní zaměří na úterní údaje o inflaci, aby zjistili, jak moc jestřábí Fed pravděpodobně bude.

Dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti konkurentům, klesl o 0,55 % na téměř měsíční minimum 103,67 poté, co banka Goldman Sachs (NYSE:GS) uvedla, že již neočekává, že Fed na svém zasedání 22. března zvýší úrokové sazby. Naposledy se index pohyboval na úrovni 103,85.

„Z pohledu FOMC je jejich obavou stále inflace a ta ve skutečnosti nezpomalila,“ uvedla Carol Kong, měnová stratég Commonwealth Bank Of Australia, a dodala, že úterní CPI bude i nadále ukazovat, že inflace zůstává trvale vysoká.

Zdroj: Getty Images

„Vzhledem k tomu, co se stalo v americkém finančním systému, je pravděpodobnější zvýšení o 25 bazických bodů než zvýšení o 50 bazických bodů.“

Trh nyní odhaduje téměř 18% šanci, že Fed zůstane u současné sazby, a 82% šanci na zvýšení o 25 bazických bodů. Naproti tomu před kolapsem SVB trh oceňoval 70% šanci na zvýšení sazeb o 50 bazických bodů.

„Očekávání ohledně koncových sazeb by měla zůstat pod vrcholem, kterého dosáhla během Powellovy výpovědi minulé úterý, přičemž po tomto krachu bude pravděpodobně uplatňován opatrnější přístup,“ uvedl Karl Schamotta, hlavní tržní stratég společnosti Corpay.

„Tato epizoda přispěje k vyšší úrovni volatility v pozadí a investoři budou s obavami sledovat, zda se neobjeví další trhliny v souvislosti s pokračujícím zpřísňováním politiky Fedu.“

Japonský jen mezitím vůči americkému dolaru posílil o 0,61 % na 134,18 za dolar, když se dříve během seance dostal na měsíční maximum 133,58.

Euro vzrostlo o 0,72 % na 1,072 USD a pohybovalo se v blízkosti měsíčního maxima 1,0737 USD, které dosáhlo dříve. Britská libra se naposledy obchodovala za 1,2114 USD, což představuje denní nárůst o 0,71 %.

Australský dolar vzrostl o 1,31 % na 0,666 USD a byl na cestě k největšímu jednodennímu procentuálnímu skoku od 6. ledna.

AUD/USD (long) – Zdroj: Autochartist

Turecká lira je ze dne na den klamně stabilní. V pozadí však velmi silně přetrvává trend pomalého a vytrvalého oslabování, uvádí Tatha Ghose, devizová analytička Commerzbank.

„Vzhledem k tomu, že slabost liry přetrvává i přes nedávný vklad ve výši 5 miliard dolarů od saúdské vlády, bylo považováno za nezbytné nové zpřísnění restrikcí. CBT vydala minulý týden pokyny všem bankám, aby rozšířily své spready na maloobchodní nákupy dolarů, což se rovná určité ad hoc cenové kontrole.“

Podle ekonomů ING by novozélandská centrální banka (RBNZ) mohla zvýšit úrokové sazby méně, než se očekávalo, ale měnový pár NZD/USD by měl v nadcházejících měsících stále růst.

„RBNZ nadále odkládala svůj holubičí pivot. Existuje velká pravděpodobnost, že ani v dubnu k pivotu nedojde. To, co podle našeho názoru vychýlí rovnováhu na holubičí stranu RBNZ, bude spíše proces dezinflace (který může začít dříve, než předpokládají) a/nebo slabost trhu nemovitostí než dobře odhadnutelné důkazy o recesním prostředí.“

„Očekáváme, že RBNZ nakonec nedosáhne své plánované maximální sazby 5,50 %, ale to by nemělo zabránit tomu, aby se NZD ve 2H23 dotkl úrovně 0,66.“

„RBNZ nadále odkládala svůj holubičí pivot. Existuje velká pravděpodobnost, že ani v dubnu k pivotu nedojde. To, co podle našeho názoru vychýlí rovnováhu na holubičí stranu RBNZ, bude spíše proces dezinflace (který může začít dříve, než předpokládají) a/nebo slabost trhu nemovitostí než dobře odhadnutelné důkazy o recesním prostředí.“