Volání po devalvaci v Egyptě je stále hlasitější a delší, protože se blíží čas krize

Obchodníci se rekordně dlouho zajišťují proti poklesu egyptské libry, protože některé banky na Wall Street varují, že rostoucí tlak na měnu by mohl brzy donutit centrální banku povolit další devalvaci.

Země, která se podle Citigroup Inc. potýká s rostoucí poptávkou po dolarech, která se nezmírní bez větší flexibility měny a silnějších investičních toků, má možná málo času. Polovičatá opatření nestačila, což zbrzdilo obchody a vedlo k nedostatečné výkonnosti egyptských dluhopisů.

Verdikt trhu odráží také kontrolu říjnového slibu Egypta přejít na pružný směnný kurz, který mu pomohl uzavřít dohodu s Mezinárodním měnovým fondem ve výši 3 miliard dolarů. Libra se však již několik týdnů drží na krátkém vodítku, protože se do popředí zájmu úřadů dostává hrozivý výhled domácí inflace, zejména po zvýšení cen pohonných hmot a v době, kdy do začátku posvátného měsíce ramadánu zbývá jen několik dní.

Zrychlující se inflace zvyšuje tlak na měnu, která se od lednové devalvace obchoduje „relativně stabilně“, „navzdory jasným známkám pokračujícího nedostatku devizové likvidity“, uvedl Farouk Soussa, ekonom Goldman Sachs Group Inc., ve své poznámce.

Nervozita na trhu

Před prvním přezkumem programu MMF, který se uskuteční tento měsíc, trh s deriváty signalizuje hlubší propad libry i poté, co tři devalvace v uplynulém roce snížily její hodnotu téměř o polovinu.

Jedno- a dvanáctiměsíční kontrakty na tuto měnu na trhu s nedoručitelnými forwardy zaznamenaly během pěti dnů do pátku již desátou týdenní ztrátu, což je nejdelší taková série v údajích od roku 2007.

Dalším měřítkem očekávání devalvace je, že depozitní certifikáty Commercial International Bank se na londýnské burze obchodují se 14% diskontem oproti jejich akciím v Káhiře.

Zdroj: Getty Images

Podle Edwina Gutierreze, vedoucího oddělení státních dluhopisů rozvíjejících se trhů ve společnosti abrdn v Londýně, bude muset Egypt uvolnit své sevření libry „spíše dříve než později“.

„Stále se jedná o velmi řízenou měnu, což není to, co by fond chtěl vidět – nebo manažeři dluhu rozvíjejících se trhů,“ řekl Gutierrez. „Rovnováha je pro slabší měnu, což by způsobilo vyšší inflaci, protože nedostávají žádný příliv kapitálu.“

Nevyřízené dolarové pohledávky

Nejlidnatější arabská země světa se opět snaží odbavit miliardy dolarů z dovozu, které zůstaly zablokovány v jejích přístavech. To vytvořilo nenaplněnou poptávku po tvrdé měně a zhoršilo dopady ruské invaze na Ukrajinu na jednoho z největších světových odběratelů komodit, jako je pšenice.

Podle Citigroup se v současné době odhaduje objem nevyřízených pohledávek na přibližně 4 miliardy dolarů, přičemž v lednu to bylo jen 2,5 miliardy dolarů. Ta ve své zprávě z minulého týdne uvedla, že vklady v cizích měnách se v lednu zvýšily nejvíce od července, což odráží zhoršení důvěry.

Vzhledem k netrpělivosti investorů a pochybnostem o pokroku v prodeji majetku vláda uvedla, že tento týden zahájí proces nabídky dvou společností spojených s armádou a plánuje navrhnout další čtyři velké firmy.

Podle Goldman Sachs bude centrální banka možná muset na svém zasedání koncem tohoto měsíce zvýšit úrokové sazby až o 300 bazických bodů poté, co únorová inflace výrazně překonala prognózy.

V únoru se tvůrci měnové politiky vzepřeli očekávání většiny analytiků, když poprvé od září ponechali výpůjční náklady beze změny a uvedli, že posuzují dopad zvýšení o 800 bazických bodů v roce 2022.

Léčba měnou

Zdroj: Getty Images

Slabší libra by sice představovala riziko pro inflaci, ale pomohla by snížit tlak na egyptskou platební bilanci a umožnila by lépe zvládat nedostatek finančních prostředků.

Na trhu nedoručitelných forwardů oslabil jednoměsíční kontrakt na libru od konce února přibližně o 4 % na 32,6 za dolar, zatímco dvanáctiměsíční kontrakt se pohybuje kolem 38.

Nedodatelné forwardové kontrakty umožňují investorům zaujmout stanovisko ke směnnému kurzu a vypořádat rozdíl mezi dohodnutým kurzem a skutečnou cenou v dolarech.

Libra se v pondělí vůči dolaru obchodovala za téměř 31. Od konce ledna oslabila o zhruba 2 %, což je méně než pokles ruského rublu, argentinského pesa, zambijské kwachy a jihokorejského wonu.

Reálný efektivní směnný kurz egyptské měny je podle Citigroup o 23 % nižší než její desetiletý průměr.

„Zdá se, že zahraniční investoři jsou připraveni hrát na další devalvaci – opět,“ uvedli ve své zprávě analytici Citigroup včetně Lydie Rangapanaikenové z Londýna.