Forexové trhy se snaží uklidnit před údaji o inflaci v USA

Na trzích je v úterý relativně klid, protože investoři se snaží zjistit, jak se bude vyvíjet politika hlavních centrálních bank poté, co pád banky Silicon Valley Bank (SVB) odhalil slabá místa ve finančním sektoru. Před únorovými údaji o indexu spotřebitelských cen (CPI) ze Spojených států se index amerického dolaru drží na mírných ziscích z oživení poblíž úrovně 104,00 a zdá se, že výnosy referenčních desetiletých amerických státních dluhopisů se stabilizovaly na úrovni kolem 3,5 %. Po pondělním smíšeném obchodování na Wall Street se futures na americké akciové indexy v dopoledních hodinách v Evropě obchodují mírně výše.

Meziroční inflace v USA měřená indexem spotřebitelských cen by měla v únoru klesnout na 6 % z lednových 6,4 %. Očekává se, že jádrový index spotřebitelských cen dosáhne 0,4 %.

Pod tlakem krachu SVB a Signature Bank ztratil v pondělí finanční index S&P 500 téměř 4 %. Agentura Moody’s mezitím v pondělí pozdě večer oznámila, že snížila rating dluhu banky Signature na stupeň „junk“, a zařadila banky First Republic Bank (FRC.N), Zions Bancorporation (ZION.O), Western Alliance Bancorp (WAL.N), Comerica Inc (CMA.N), UMB Financial Corp a Intrust Financial Corporation do revize.

Měnový pár EUR/USD se v pondělí vyšplhal na nejvyšší úroveň za poslední měsíc 1,0750, ale v úterý ztratil na síle. V době psaní tohoto článku se pár obchodoval v záporném teritoriu pod úrovní 1,0700. V úterním rozhovoru pro řecké noviny představitel Evropské centrální banky (ECB) Yannis Stournaras uvedl, že nevidí žádný dopad krachu SVB na banky eurozóny.

Po pondělním prudkém vzestupu se měnový pár GBP/USD dostal do konsolidační fáze pod úrovní 1,2200. Údaje zveřejněné britským Úřadem pro národní statistiku v úterý ukázaly, že míra nezaměstnanosti ILO zůstala beze změny na úrovni 3,7 %. Kromě toho průměrný výdělek včetně bonusů vzrostl za tři měsíce do ledna o 5,7 %, což je o 6 % méně než v prosinci.

USD/JPY v pondělí ztratil téměř 2 % a dotkl se nejnižší úrovně pod 132,50, než se v pozdní americké seanci zotavil. V evropském dopoledni se pár drží s mírnými zisky z oživení na úrovni kolem 133,50.

Kurz kiwi (NZD) je vyšší, protože americký dolar je pod tlakem klesajících sazeb a obav z recese. Ekonomové ANZ Bank očekávají pokračující volatilitu.

Zdroj: Getty Images

„Dluhopisové trhy se domnívají, že Fed zvýší sazby již jen jednou a do září začne snižovat, pravděpodobně na základě názoru, že důvěra a výdaje narazí na zeď. To je možné, ale samozřejmě je problematický výchozí bod inflace.“

USD/CNH si připisuje mírné zisky kolem úrovně 6,8660, když se snaží ubránit odraz od měsíčního minima během začátku úterý. Zámořský pár čínského jüanu (CNH) přitom ospravedlňuje medvědí signály MACD, stejně jako prolomení pět týdnů staré vzestupné linie podpory, nyní rezistence, směrem dolů, a zároveň vykresluje odraz od 50-DMA.

Přesto zůstává nejnovější oživení páru USD/CNH nedosažitelné, pokud se kotace neudrží pod linií podpory a odporu ze začátku února, tedy kolem 6,9350 v době tisku.

I kdyby pár s jüanem překonal hranici 6,9350, 100-DMA a měsíční maximum kolem 6,9620, respektive 6,9970 by mohly otestovat býčí náladu.

Je třeba poznamenat, že psychologická hranice 7,0000 působí jako dodatečný vzestupná rezistence před předáním kontroly býkům USD/CNH.

Měnový pár USD/CAD čelí barikádám, přičemž na začátku evropské seance prodlužuje své oživení nad bezprostřední rezistenci 1,3740. Do zveřejnění údajů o indexu spotřebitelských cen (CPI) ve Spojených státech se od aktiva Loonie očekává boční výkonnost. Dříve se aktivum odrazilo od pětidenního minima na úrovni 1,3677, protože investoři se před zveřejněním údajů o inflaci v USA zneklidnili a zvýšili poptávku po bezpečných aktivech.

USD/CHF se během prvního pozitivního dne po pěti dnech pohybuje kolem intradenního maxima a míří do úterní evropské seance.

Jasné prolomení pět týdnů staré vzestupné linie supportu, která je nyní rezistencí kolem 0,9335, udržuje medvědy na USD/CHF v naději na otestování předchozího měsíčního minima 0,9060.

Indická rupie vůči americkému dolaru v posledních několika seancích příliš nezískala. Ekonomové Commerzbank očekávají, že se pár USD/INR bude pohybovat kolem hranice 82.