Od Maďarska po Mexiko, obchodníci se vykašlali na rozvíjející trhy

Akcie, dluhopisy a měny na rozvíjejících se trzích od Maďarska po Mexiko byly v pondělí a úterý nestabilní, protože globální investoři se vyhýbali rizikovějším aktivům kvůli obavám o zdraví amerického bankovního systému.

Akcie od Blízkého východu po Afriku a Latinskou Ameriku se propadly na nejnižší úrovně v tomto roce, zatímco náklady na zajištění proti neschopnosti splácet na rozvíjejících se trzích vzrostly na nejvyšší úroveň od listopadu. Ukazatel volatility zaznamenal tříměsíční maximum. Mexické peso se vůči dolaru propadlo na nejslabší hodnotu za poslední měsíc, zatímco maďarský forint se vůči euru propadl.

Výprodej byl reakcí na největší pokles krátkodobých výnosů státních dluhopisů za poslední roky, protože obchodníci s dluhopisy rychle zrušili sázky na další zvyšování sazeb Federálního rezervního systému.

„V závislosti na tom, co udělá (nebo neudělá) Fed, by to mohlo mít pro EM větší důsledky, ale zatím je to risk off. Žádné otázky,“ uvedl Gordian Kemen, vedoucí strategie pro rozvíjející se trhy ve společnosti Standard Chartered Plc v New Yorku. „To vše samozřejmě souvisí s útěkem do bezpečí v americkém bankovním systému, který si vytváří vlastní gravitační pole pro riziková aktiva.“

Obchodníci se také zbavovali měn zemí, které se potýkají s dluhovými problémy, včetně Pákistánu a Srí Lanky. Argentinské akcie a dolarové dluhopisy patřily k největším poraženým na rozvíjejících se trzích.

Zdroj: Bloomberg

Run na banku Silicon Valley, který vedl k jejímu krachu a převzetí americkými úřady, otřásl důvěrou investorů v měnové podmínky v době, kdy se Fed snaží zpřísnit měnovou politiku, aby zkrotil inflaci. Otřesy se rozšířily i na akcie regionálních bank, protože investoři spěchali z tohoto odvětví, což signalizuje širší pokles rizikového sentimentu. Státní dluhopisy a japonský jen v pondělí rostly, ačkoli dolar z poptávky po útočištných aktivech nedokázal těžit.

„Volatilita na rozvíjejících se trzích dnes nemá nic společného s rozvíjejícími se trhy,“ řekl Edwin Gutierrez, vedoucí oddělení státních dluhopisů rozvíjejících se trhů ve společnosti abrdn v Londýně. „Je to všechno o výpadku SVB a státních dluhopisů. Jsme v tom tak trochu diváky.“

Obchodníci snížili svá očekávání ohledně zvyšování sazeb Fedu a přešli na sázky na jejich snížení v letošním roce, protože viděli, že bankovní krize podkopává americký finanční systém a zvyšuje riziko recese. Takový krok by mohl podpořit výhled pro aktiva rozvíjejících se trhů, pokud současná panika opadne.

Sázky na sazby Fedu a ECB se v obavách z nákazy SVB snížily.

„Trhy nyní počítají s výrazně holubičím Fedem, což by mohlo podpořit EM,“ řekl Patrick Curran, hlavní ekonom společnosti Tellimer Ltd. „Na druhou stranu se finanční podmínky tak jako tak zpřísňují kvůli nejistotě související s SVB. Nejsem si jistý, kam nás to zavede, ale myslím, že hodně bude záležet na rozsahu vedlejších účinků, které by se měly vyjasnit v průběhu týdne.“

Zdroj: Getty Images

Co se týče české koruny, byla taky zasažená. Vůči euru se pohybuje kolem 23,80. Vůči dolaru je na úrovni 22,20.

Akcie

Index MSCI Emerging Markets snižuje zisky na 0,7 % poté, co vzrostl až o 1,3 %.

Subindex pro akcie rozvíjejících se zemí Evropy, Blízkého východu a Afriky klesá o 1,6 %, což je nejméně za poslední dva týdny.

Subindex latinskoamerických akcií klesl o 2,4 % na nejnižší hodnotu od 6. ledna.

Měny

Mexické peso klesá až o 3,6 %, což je nejhorší výsledek mezi hlavními měnami.

Měnový index MSCI EM snížil zisky na 0,8 %, podpořen asijskými měnami.

Dluhopisy

Index pro průměrné swapy úvěrového selhání na rozvíjejících se trzích vzrostl o 15 bazických bodů na 257: Údaje společnosti IHS Markit.

Podle údajů společnosti JPMorgan Chase & Co. se mimořádný výnos, který investoři požadují za vlastnictví státních dluhopisů rozvojových zemí namísto státních .dluhopisů, zvýšil o 11 bazických bodů na 484 bodů.

Volatilita

Index volatility CBOE Emerging Markets ETV – obdoba indexu VIX na rozvíjejících se trzích – klesl o 6,5 % na 22,7 USD za akcii.

JPMorgan EM Volatility Index pro měny vzrostl druhým dnem, což je nejvyšší hodnota od prosince.