Kdo je Ken Griffin? 5 věcí, které byste měli vědět o generálním řediteli Citadely

Čistý majetek tohoto manažera hedgeových fondů se odhaduje na 35,8 miliardy dolarů a v žebříčku nejbohatších lidí světa mu patří 33. místo.

Ken Griffin je považován za jednoho z nejúspěšnějších manažerů hedgeových fondů ve Spojených státech a má za sebou řadu úspěchů, které to dokazují.

Jako zakladatel a výkonný ředitel společnosti Citadel se 54letý Griffin stal jedním z nejbohatších lidí na světě, jeho čisté jmění se podle indexu miliardářů agentury Bloomberg odhaduje na 35,8 miliardy dolarů.

A má co říci i k nedávnému krachu banky Silicon Valley, když pro Financial Times uvedl, že regulační orgány neměly minulý týden zachraňovat nepojištěné vkladatele v této bance.

Zde je pět dalších věcí, které byste o něm měli vědět:

Citadel loni vydělala 16 miliard dolarů
Podle zprávy, kterou začátkem tohoto roku zveřejnil fond fondů LCH Investments, dosáhla Citadel v loňském roce po odečtení poplatků zisku 16 miliard dolarů.

To by byl největší roční zisk hedgeového fondu v zaznamenané historii, který by překonal 15 miliard dolarů zisku fondu Johna Paulsona z roku 2007, který je často označován za „největší obchod všech dob“, uvedl Rick Sopher, předseda představenstva LCH.

Zdroj: Getty Images

Rok Citadely je obzvláště působivý vzhledem k celkovému poklesu trhu v loňském roce. Manažeři hedgeových fondů jako celek ztratili v roce 2022 208 miliard dolarů, uvádí zpráva.

Griffin je podporovatelem floridského guvernéra Rona DeSantise
Griffin, který pochází z Daytona Beach ve státě Florida, je velkým fanouškem floridského guvernéra Rona DeSantise. Griffin věnoval 5 milionů dolarů na DeSantisovu volební kampaň – kterou DeSantis s velkým náskokem vyhrál – a prohlásil, že guvernéra podpoří v případné kandidatuře do Bílého domu v roce 2024.

„Nevím, co bude dělat. Je to velké osobní rozhodnutí,“ řekl Griffin v rozhovoru pro Politico o možnosti DeSantisovy kandidatury na prezidenta v roce 2024. „Jako guvernér Floridy má za sebou ohromné výsledky a naší zemi by jako prezident dobře posloužil.“

Griffin v průběhu let přispěl desítkám republikánských kandidátů. Podle sledovacího webu Open Secrets věnoval 250 000 až 5 milionů dolarů na politické kampaně včetně prezidentské kampaně Mitta Romneyho v roce 2012, prezidentských kampaní Donalda Trumpa a Marca Rubia v roce 2016 a senátních kampaní Susan Collinsové z Maine, Lisy Murkowské z Aljašky a Joshe Hawleyho z Missouri.

Podle agentury Bloomberg Griffin věnoval kandidátům GOP ve volebním cyklu 2020 celkem 66 milionů dolarů.

Griffin také daroval 1 milion dolarů Obamově nadaci v roce 2017, rok po odchodu Baracka Obamy z Bílého domu, a 500 000 dolarů inauguračnímu výboru Joea Bidena, podle Forbesu.

Zdroj: CNBC

Griffin utratil miliony ve snaze snížit daně bohatým – a vyhrál
V roce 2020 Griffin utratil 54 milionů dolarů za reklamy a další snahy o zmaření volebního opatření v Illinois, které by jemu a dalším ultrabohatým obyvatelům státu přineslo vyšší daně. Velké výdaje se vyplatily: Opatření neprošlo. Jeho schválením by se Illinois zařadilo na seznam 32 amerických států, které stanovují pro bohaté vyšší daňovou sazbu než pro ostatní občany.

Nezisková organizace ProPublica použila údaje daňového úřadu, aby zjistila, zda Griffinovo úsilí o hlasování stálo za vynaložení 54 milionů dolarů, alespoň pro něj. Podle daňových přiznání činil Griffinův roční příjem v letech 2013 až 2018 v průměru 1,7 miliardy dolarů, což je v tomto období čtvrtý nejvyšší příjem v zemi. Použijeme-li tento průměrný příjem jako ukazatel, pak by navrhované zvýšení státní daně, které by zvýšilo sazbu z 5 % na 8 % u nejvyšších příjmů, stálo Griffina každý rok přibližně 51 milionů dolarů na dani navíc oproti tomu, co platí v současnosti, uvádí ProPublica.

Griffin s pokusy o ovlivňování illinoiské politiky neskončil. V roce 2022 věnoval zhruba 50 milionů dolarů na podporu republikánského kandidáta na guvernéra státu Illinois, který nepostoupil z primárek.

Griffin přislíbil, že „udělá vše“, aby sesadil demokratického guvernéra státu Illinois J. B. Pritzkera, když tento gigant z hedgeového fondu vsadil na Richarda Irvina, starostu chicagského předměstí Aurora. Státní senátor Darren Bailey, Trumpem podporovaný kandidát, který Irvina porazil, později prohrál ve všeobecných volbách s Pritzkerem.

Griffin, vášnivý cyklista a běžec, který věnoval 12 milionů dolarů na pomoc při financování populárního plánu na oddělení chicagských jezerních stezek pro cyklisty a pěší, už možná nebude na politiku v Illinois příliš utrácet. Oznámil, že po 30 letech strávených v Chicagu plánuje přestěhovat Citadel a samostatnou obchodní firmu do Miami.

Zdroj: Bloomberg

Griffin jako teenager shortoval trh na Černé pondělí
Černé pondělí v roce 1987, den, který je pro mnoho burzovních investorů neblaze proslulý, bylo pro Griffina velkou výhrou.

Podle příběhu časopisu Institutional Investor měl tehdy devatenáctiletý Griffin investiční fond v hodnotě 265 000 dolarů a v době krachu trhu měl různé krátké pozice. Griffinův fond zahrnoval také peníze od jeho babičky, jak uvedl v rozhovoru pro příběh z roku 2001.

Dne 19. října 1987 poklesl index Dow Jones Industrial Average (DJIA), o 508 bodů, tedy o téměř 23 %, zatímco index S&P 500 (SPX), se propadl o více než 20 %, což byl jeden z největších výprodejů na akciovém trhu v historii. Stejný procentuální pokles na dnešních úrovních by z indexu Dow srazil více než 7 000 bodů.

Griffin nezveřejnil, kolik jeho fond vydělal na krátkých pozicích během černého pondělí.

Citadel se podílel na fenoménu „meme-stock“ v roce 2021
V roce 2021 zahájili maloobchodní obchodníci bezprecedentní přesun k akciím, jako je GameStop Corp. (GME) a AMC Entertainment Holdings Inc. (AMC), v rámci něčeho, co někteří nazývají matkou všech shortů.

Griffin oznámil, že Citadel investuje 2 miliardy dolarů do investiční společnosti Melvin Capital, která v té době utrpěla obrovské ztráty spojené s krátkými pozicemi, mimo jiné na GameStop.

Zdroj: Getty Images

Podle deníku Wall Street Journal Citadel investovala výměnou za podíl na poplatcích společnosti Melvin Capital v následujících třech letech. Investice umožnila společnosti Melvin Capital snížit finanční páku a vyhnout se nucenému prodeji.

Navzdory této investici společnost Melvin Capital nakonec oznámila, že svůj fond v květnu 2022 uzavře.

Vyšetřování Komise pro cenné papíry a burzy týkající se sporu s GameStopem nenašlo žádné důkazy o tajné dohodě mezi Citadel a vedoucími pracovníky populární obchodní platformy Robinhood Markets Inc. (HOOD).

„Celá teorie o spiknutí GameStop, myslím, že už je pryč,“ řekl Griffin na summitu Dealbook v New York Times v listopadu 2021. „Bylo fascinující být v centru tohoto spiknutí.“