Údaje o inflaci v USA oživily očekávání březnového zvýšení sazeb Fedu

Americkému dolaru se v úterý podařilo setřást prodejní tlak poté, co údaje o inflaci v USA oživily očekávání březnového zvýšení sazeb Fedu o 25 bazických bodů a podpořily růst výnosů amerických státních dluhopisů. Na začátku středy zůstávají trhy klidné, protože pozornost se přesouvá na únorové údaje o maloobchodních tržbách a indexu cen výrobců ze Spojených států. V ranní asijské seanci budou investoři pozorně sledovat údaje o hrubém domácím produktu za čtvrté čtvrtletí z Nového Zélandu.

Americký úřad pro statistiku práce v úterý oznámil, že meziroční index spotřebitelských cen se v únoru snížil z očekávaných 6,4 % na 6 %. Důležitější je, že jádrový index spotřebitelských cen meziměsíčně vzrostl o 0,5 % po 0,4% růstu zaznamenaném v lednu. Tento údaj byl o něco vyšší, než očekával trh, který počítal s 0,4 %. Výnosy amerických státních dluhopisů naopak získaly na síle a referenční desetiletý dluhopis posílil na denní bázi o více než 3 %. Podle nástroje CME Group FedWatch Tool trhy v současné době oceňují 82% pravděpodobnost zvýšení sazeb o 25 bazických bodů na nadcházejícím zasedání.

Mezitím se zdá, že nová facilita BTFP (Bank Term Funding Program), kterou Fed zavedl v reakci na krach Silicon Valley Bank a Signature Bank, pomohla uklidnit trhy. V úterý uzavřely tři hlavní indexy na Wall Street se silnými zisky.

Během asijského obchodování údaje z Číny odhalily, že maloobchodní tržby v únoru meziročně vzrostly o 3,5 %, což odpovídalo tržnímu konsensu. Průmyslová výroba ve stejném období vzrostla o 2,4 %, zatímco odhad analytiků činil 2,7 %.

Měnový pár EUR/USD v úterý pokračoval v růstu, ale zdá se, že ztratil býčí momentum poté, co se dotkl nového několikatýdenního maxima 1,0760. V evropském dopoledni se pár obchoduje pod úrovní 1,0750.

EUR/USD (short) – Zdroj: Autochartist

Po impozantním pondělním vzestupu uzavřel GBP/USD v úterý mírně níže. Na začátku středy se páru podařilo udržet nad úrovní 1,2150.

Měnový pár EUR/GBP se ve středu již druhý den v řadě pohybuje výše a zdá se, že naváže na dobrý odraz z oblasti 0,8775 z předchozího dne, tedy z více než týdenního minima. Kros se obchoduje s mírným pozitivním trendem po celou ranní evropskou seanci a aktuálně se nachází kolem oblasti 0,8830, což je za celý den nárůst o necelých 0,05 %.

I z technického hlediska noční oživení potvrdilo silnou podporu v blízkosti 100denního jednoduchého klouzavého průměru (SMA) na úrovni 0,8770, který by nyní měl působit jako klíčový bod a silná krátkodobá základna pro spotové ceny. Přesvědčivé proražení pod tuto úroveň však pozitivní výhled vyvrátí a posune tendenci ve prospěch medvědích obchodníků, čímž připraví půdu pro prodloužení nedávného poklesu směrem dolů k možnému cíli na úrovni kolem 0,8680, kde se 200denní SMA a hlavní trendová linie spojují.

NZD/USD se během středečního asijského obchodování dostal pod mírný medvědí tlak a klesl k úrovni 0,6200. Údaje z Nového Zélandu odhalily, že poměr běžného účtu k HDP činil ve čtvrtém čtvrtletí -8,9 % oproti -7,9 % ve třetím čtvrtletí. Agentura Bloomberg s odvoláním na komentář Anthonyho Walkera, ředitele oddělení státních ratingů pro Austrálii, Nový Zéland a Tichomoří v agentuře S&P, uvedla, že úvěrové hodnocení Nového Zélandu u agentury S&P Global Ratings by se mohlo dostat pod tlak, pokud by deficit běžného účtu platební bilance země zůstal příliš vysoký. Na čtvrtletní bázi se předpokládá, že reálný hrubý domácí produkt země ve čtvrtém čtvrtletí poklesne o 0,2 %.

AUD/USD se ve středu pohybuje mírně pod úrovní 0,6700. Během asijské seance budou nové impulsy hledat údaje o únorové zprávě o zaměstnanosti a očekávané spotřebitelské inflaci za březen z Austrálie. Svůj čtvrtletní bulletin zveřejní také Australská centrální banka (RBA).

Zdroj: Getty Images

Ze zápisu z lednového zasedání Bank of Japan ve středu vyplynulo, že členové sdílejí názor, že základní růst inflace pravděpodobně povede k trvalému růstu cen podporovanému zvyšováním mezd. Po úterním odrazu se USD/JPY na začátku středy nadále posouval vzhůru a naposledy se obchodoval nad 134,60.

Měnový pár USD/CHF po ranním propadu do oblasti 0,9115 přitahuje nové nákupy a ve středu se již druhý den po sobě dostává do kladných hodnot. Pár se během ranní evropské seance vyšplhá zpět nad úroveň 0,9100 a zdá se, že naváže na své zotavení z šestitýdenního minima, kterého se dotkl v pondělí.