CrowdStrike může být příležitostí, která se naskytne jednou za desetiletí

Akcie společnosti CrowdStrike (CRWD) otevřely 8. března o 6 % výše, den poté, co společnost zveřejnila čtvrtletní zprávu, která překonala odhady analytiků ohledně tržeb a zisku. Avšak mezi tím, co předseda Federálního rezervního systému naznačil, že úrokové sazby by mohly jít výše, než trh očekává, a krachem banky Silicon Valley (vlastněné společností SVB Financial) ke konci týdne, akcie klesly o 3 % z ceny, za kterou se obchodovaly před výsledky hospodaření.

Investoři jsou oprávněně znepokojeni, protože krach banky není pro ekonomiku nikdy dobrý. A vzhledem k tomu, že Federální rezervní systém je zřejmě odhodlán zvýšit úrokové sazby ještě mnohem více, může se situace ještě zhoršit, než se zlepší. Společnost CrowdStrike zatím nezveřejnila informace o tom, že má v bance ohrožené vklady. Přesto, protože mnoho technologických a zdravotnických společností mělo vklady v bance Silicon Valley, mohla by mít potenciální ztráta této hotovosti vedlejší účinky, které by vedly k menším výdajům na platformu Falcon společnosti CrowdStrike.

Akcie by mohly dále klesat v závislosti na tom, jak se vláda vypořádá s uzavřením SVB a jak moc se Federální rezervní systém rozhodne zvýšit úrokové sazby. Měli byste tedy nakoupit pokles akcií CrowdStrike?

Zdroj: Shutterstock

Pojďme to prozkoumat.

Obavy investorů o společnost

Ještě předtím, než kolaps SVB položil celý trh, se mnoho investorů obávalo společnosti CrowdStrike. Obvykle v době poklesu klesají nejprve spotřebitelské výdaje a poté výdaje podniků. A v podnicích klesají výdaje na řešení kybernetické bezpečnosti jako poslední, protože většina z nich považuje bezpečnost za životně důležitou pro základní činnost organizace. Bude to tedy jedna z posledních věcí, které firmy omezí, než zhasnou světla.

Jedním z nejlepších měřítek, jak zjistit, co se děje s výdaji firem na služby společnosti CrowdStrike, je sledovat spíše sekvenční trendy růstu příjmů, které ukazují vliv současného zpomalení ekonomiky, než čtvrtletní trendy meziročního růstu příjmů, které porovnávají letošní růst s obdobím, kdy se zpomalení podnikových výdajů ještě neprojevilo.

Zdroj: Getty Images

Další důležitou metrikou je čtvrtletní růst čistých nových anualizovaných opakovaných příjmů (AAR), který může předpovědět budoucí výkonnost příjmů. Bohužel, čistý nový sekvenční nárůst ARR společnosti CrowdStrike za 4. čtvrtletí 2023 činil 12 %, což je výrazně méně než sekvenční čistý nový nárůst ARR za předchozí období ve výši 28 %, což signalizuje, že poptávka po službách společnosti CrowdStrike klesla. Ve třetím čtvrtletí fiskálního roku 2023 byl čistý nový ARR ještě horší a oproti druhému čtvrtletí klesl o 9 %.

Překonávání konkurence a přebírání podílu na trhu

Před zveřejněním výsledků společnosti CrowdStrike za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2023 se investoři obávali, zda výrazné zlevňování bezpečnostních produktů ze strany konkurence nepovede k tomu, že společnost ztratí podíl na trhu nebo sníží své ceny. Vedení naštěstí obavy investorů uklidnilo.

Generální ředitel George Kurtz během hovoru k výsledkům uvedl, že průměrné prodejní ceny zůstávají stabilní. Nesnížila tedy ceny svých výrobků, aby mohla konkurovat. Citoval také zprávu společnosti International Data Corporation, podle které v poslední době získala větší podíl na trhu než kterýkoli jiný dodavatel na trhu moderního zabezpečení koncových bodů, když získala 3,8 %.

Zdroj: Shutterstock

Kurtz také vysvětlil, jak společnost CrowdStrike získala smlouvy s přední finanční institucí z žebříčku Fortune 50 a nadnárodní fintech společností. Například pro finanční instituci z žebříčku Fortune 50 nahradila čtyři dodavatele a několik jednoúčelových produktů, včetně společností Symantec, Trellix, Trend Micro a Aqua. A společnost fintech identifikovala osm dodavatelů, které mohla eliminovat pomocí platformy Falcon, včetně společností Microsoft, Carbon Black, Trellix, Trend Micro, Sophos, ESET, F-Prot a ClamAV.

Přestože někteří konkurenti CrowdStrike při počátečním prodeji podhodnotili, některé společnosti se díky narušení bezpečnosti přesvědčily, že „levný a dostatečně dobrý“ přístup stojí více a stále neposkytuje rovnocennou funkčnost, jednoduchost, ochranu a vynikající schopnosti platformy Falcon při lovu hrozeb.

Měli byste si koupit akcie?

Společnost CrowdStrike se již etablovala jako jasná jednička na trhu kybernetické bezpečnosti.

Její platforma Falcon je mimořádně návyková; čím více modulů si uživatelé osvojí, tím těžší je ji opustit. Může se pochlubit vysokými náklady na změnu poskytovatele.

Zdroj: Unsplash

Společnost Falcon také využívá síťový efekt: S každým dalším uživatelem získává více dat, díky nimž se platforma stává efektivnější. Tyto konkurenční výhody jsou důvodem k domněnce, že CrowdStrike může nakonec přinést nadměrnou návratnost investovaného kapitálu a zisk.

Trh oceňuje akcie v poměru cena/prodej (P/S) 12,5, což je výrazně pod mediánem poměru P/S 30,9 od vstupu na burzu v roce 2019.

Pokud věříte, že CrowdStrike bude v příštích dvou letech směřovat k ziskovosti, je to příležitost, která se naskytne jednou za desetiletí, abyste dnes nakoupili a při jakémkoli výraznějším poklesu akcie zprůměrovali podle ceny dolaru.