Další obrat na trzích, pozornost se přesouvá na ECB

Po středečním intenzivním útěku do bezpečí, který byl vyvolán obnovenými obavami z pádu banky Credit Suisse poté, co nedostala další finanční podporu, se zdá, že se nálada na trhu začala ve čtvrtek zlepšovat. Evropská centrální banka (ECB) později během dne oznámí svá politická rozhodnutí a v rámci ekonomického programu USA budou zveřejněny údaje o únorových počátcích výstavby bytů, stavebních povoleních a průzkum Federální rezervní banky ve Filadelfii o výrobě za březen.

Agentura Bloomberg ve čtvrtek brzy ráno uvedla, že předseda představenstva Saudi National Bank, největšího investora Credit Suisse, Ammar Al Khudairy prohlásil, že panika kolem Credit Suisse je neopodstatněná. Al Khudairy dodal, že regulační orgány jsou připraveny „zalepit díry, až se objeví“, a zároveň poznamenal, že banka pravděpodobně nebude potřebovat více kapitálu. Důležitější je, že Švýcarská národní banka (SNB) a Švýcarský úřad pro dohled nad finančním trhem (FINMA) přišly ve středu pozdě večer s prohlášením, že Credit Suisse splňuje kapitálové požadavky kladené na banky a že v případě potřeby poskytnou likviditu. Poté, co ve středu ztratil více než 3,5 %, vzrostl index Euro Stoxx 50 v ranním obchodování o více než 1 %. Kromě toho akcie Credit Suisse údajně indikují více než 20% nárůst při otevření na švýcarské burze.

Mezitím americký dolarový index, který ve středu vzrostl o více než 1 %, provádí technickou korekci a obchoduje se v záporném teritoriu na úrovni kolem 104,50. Výnos benchmarkových desetiletých amerických státních dluhopisů po středečním prudkém poklesu vzrostl o více než 1 %. A konečně, futures na americké akciové indexy v ranní evropské seanci mírně rostou.

EUR/USD ve středu ztratil více než 150 pipů a přiblížil se na dosah k úrovni 1,0500, než se odrazil. V době tisku se pár obchodoval několik pipů nad úrovní 1,0600 a za den přidal 0,3 %.

GBP/USD ve středu během amerického obchodování klesl k úrovni 1,2000, ale do konce dne se mu podařilo část denních ztrát smazat. Na začátku čtvrtka zůstává pár relativně klidný a obchoduje se v úzkém pásmu pod úrovní 1,2200.

Technická analýza GBP/USD (long) – Zdroj: Autochartist

Navzdory širokému posílení amerického dolaru uzavřel USD/JPY v záporném teritoriu, protože japonský jen našel poptávku jako bezpečný přístav. Na začátku čtvrtka zůstává pár na zadní noze a pohybuje se v záporném teritoriu kolem 133,00.

V asijské seanci údaje z Austrálie ukázaly, že změna zaměstnanosti v únoru dosáhla +64,6 tis., což je lepší výsledek, než očekával trh (+48,5 tis.). Míra nezaměstnanosti se snížila z 3,7 % na 3,5 % a míra participace se mírně zlepšila z 66,5 % na 66,6 %. Další údaje odhalily, že očekávaná spotřebitelská inflace v březnu poklesla na 5 % z únorových 5,1 %. Měnový pár AUD/USD po těchto údajích získal na síle a naposledy se během dne zvýšil o 0,5 % na úroveň kolem 0,6650.

USD/CNY: Yuan bude v letošním roce nadále posilovat, ale mírným tempem – Commerzbank

Ekonomové Commerzbank předpovídají, že CNY v letošním roce mírně posílí díky příznivému větru z otevření Covidu.

„Vzhledem k otevření Covidu a očekávání slabšího dolaru v letošním roce předpokládáme, že CNY bude v letošním roce nadále posilovat. Tempo zhodnocování však bude mírné, protože zůstáváme opatrní ohledně rychlosti hospodářského oživení, zejména ve druhém pololetí.“

USD/TRY zůstává mírně nabízený poblíž 19,00, protože kupující drží otěže navzdory poklesu amerického dolaru během začátku čtvrtka. Zdá se přitom, že pár turecká lira (TRY) ospravedlňuje obavy vycházející z klíčových bank, jakož i geopolitické obavy týkající se Turecka. Stojí však za zmínku, že konsolidační režim trhu se zdá být sondou do posledního vzestupu páru.

USD/TRY (long) – Zdroj: Autochartist

Je třeba poznamenat, že záplavy a zemětřesení představují vážnou hrozbu pro tureckého vůdce Recepa Tayyipa Erdogana, který se musí spojit s menší stranou, aby potvrdil většinu v květnových parlamentních volbách.

Při pohledu do budoucna mohou obchodníky s USD/TRY pobavit pohyby na dluhopisových trzích a geopolitické titulky z Turecka. Důležité bude také sledovat druhořadé americké údaje o zaměstnanosti, výrobní aktivitě a bydlení.

Býčí signály MACD se připojují k pevnější linii RSI (14), která není překoupená, a udržují tak kupující USD/TRY směrem k historickému maximu z předchozího týdne poblíž 19,10. Alternativně zůstává pullback nedosažitelný, pokud nedojde k prolomení vrcholu z konce roku 2021 na úrovni 18,40.