Warren Buffett nedávno nakoupil další akcie společnosti Apple

Index Nasdaq Composite se na začátku roku 2023 rozjel. Předtím, než několik technologických společností oznámilo své výsledky, investoři skupovali akcie, protože vycítili slabost trhu. Následně se podobný sentiment u mnoha velkých technologických společností ozýval i v průběhu února během hovorů o výsledcích hospodaření. Ačkoli tržby v horní linii stále rostou, tempo tohoto růstu se zpomaluje.

Vedoucí pracovníci pociťují klesající poptávku ze strany spotřebitelů i podniků, protože rozpočty se zpřísňují a inflace přetrvává. Není překvapením, že několik společností vydalo neuspokojivé pokyny, což vedlo k rozsáhlým výprodejům. Někdy, když se investoři navzájem sledují, zejména v době strachu nebo paniky, mohou být akcie přeprodané, a tudíž podhodnocené.

Jedním z nejuznávanějších technologických analytiků na Wall Street je Dan Ives ze společnosti Wedbush Securities. Koncem minulého týdne vydal zprávu, ve které uvedl, že akcie společnosti Apple (AAPL) by mohly být při současném ocenění dobrou koupí. Pojďme se podívat na finanční výsledky společnosti Apple a analyzovat, zda jsou Ivesova tvrzení oprávněná.

Zdroj: Getty Images

Finanční situace společnosti Apple je dobrá

Za první čtvrtletí fiskálního roku 2023, které skončilo 31. prosince, vykázala společnost Apple celkové tržby ve výši 117,2 miliardy dolarů, což představuje zhruba 5% meziroční pokles. Na první pohled může být pohled na pokles příjmů společnosti znepokojující. Když se jedná o Apple, pravděpodobně nejsilnější společnost všech dob, je to matoucí a znepokojivé. Je však třeba poznamenat, že Apple ve skutečnosti meziročně zvýšil tržby na bázi konstantní měny.

Čtvrtletní tržby společnosti Apple činily 96,4 miliardy dolarů z produktů a 20,8 miliardy dolarů ze služeb. Celý pokles příjmů společnosti Apple připadl na produkty, které v prosinci 2021 činily 104,4 miliardy dolarů. Finanční ředitel Luca Maestri vysvětlil, že tržby z produktů byly ovlivněny současnou makroekonomickou situací a také nedostatky v dodavatelském řetězci pro nový iPhone společnosti.

Maestriho vysvětlení dává velký smysl. Spotřebitelé se obávají inflace a možnosti recese. Z tohoto důvodu není překvapivé, že prostředí spotřebitelských výdajů reaguje konzervativněji než v předchozích obdobích. Kromě toho se významná část výrobních operací společnosti Apple nachází v Číně. I když je pandemie COVID-19 jistě pod svým vrcholem, v Číně v posledních měsících platily některé omezující protokoly.

Zdroj: Unsplash

Zatímco tržby z produktů meziročně klesly, tržby společnosti Apple ze služeb nejenže vzrostly, ale dosáhly i rekordních hodnot. Generální ředitel Tim Cook se navíc pochlubil, že celkový počet instalovaných zařízení společnosti Apple překročil 2 miliardy. Pro představu, před necelými deseti lety měl Apple 1 miliardu aktivních zařízení. Vzhledem k rychlému nárůstu instalované základny není překvapivé, že spolu s tím rostou i příjmy společnosti Apple ze služeb.

Cílová cena

Ives zvýšil cílovou cenu pro akcie Apple na 190 USD za akcii, což by znamenalo zhruba 27% nárůst oproti současné ceně v době psaní tohoto článku. Kromě toho má analytik na akcie rating ekvivalentní nákupu.

Jeho hlavní teze se točí kolem poptávky po iPhonu v Číně. Zatímco v listopadu a prosinci se dodavatelský řetězec potýkal s problémy, Ivesův výzkum naznačuje, že první tři měsíce roku 2023 vykazují oživení poptávky. Přestože investoři nemají k dispozici přesné údaje o poptávce, Ivesův výzkum dává smysl. Vzhledem k tomu, že Čína před několika měsíci zrušila svou politiku nulové daně z přidané hodnoty, lze přirozeně předpokládat, že vzhledem k většímu pohybu veřejnosti rostou spotřebitelské výdaje.

Jak Cook vysvětlil během hovoru k výsledkům, skutečným faktorem zvyšování příjmů ze služeb byl počet aktivních zařízení v instalované základně společnosti Apple. Za předpokladu, že společnost zažívá pozitivní obrat v poptávce po produktech v Číně, je dalším vhodným předpokladem, že to bude sloužit jako vítr v zádech pro příjmy ze služeb.

Zdroj: Getty Images

Kombinace zvýšené poptávky po hardwarových produktech a následných nákupů služeb poskytuje společnosti Apple povzbudivé vyhlídky do budoucna.

Stačí to Buffettovi, stačí to i vám?

Warren Buffett je jedním z nejznámějších investorů všech dob. Je všeobecně známý tím, že investuje do podniků, které generují silné peněžní toky. Je například velkým příznivcem pojišťoven. Z tohoto důvodu byl Buffett známý tím, že se po delší dobu odvracel od volatilních technologických akcií.

V nedávné historii si však slavný investor uvědomil, že ne všechny technologické společnosti jsou stejné. Zatímco mnohé z nich přebytečnou hotovost reinvestují do iniciativ, které se v budoucnu mohou, ale nemusí vyplatit, Apple své zisky důsledně využívá k výplatě dividend, zpětnému odkupu akcií a držení hotovosti v rozvaze.

Buffett si v posledních letech oblíbil akcie společnosti Apple a nyní je třetím největším institucionálním investorem této společnosti. Podle veřejně dostupných údajů Buffettova investiční společnost Berkshire Hathaway nakoupila v posledních několika měsících kalendářního roku 2022 více než 300 000 dalších akcií společnosti Apple. Jeho průměrná cena činila 142 dolarů za akcii. Navzdory nevýrazným únorovým výsledkům společnosti Apple se Buffett již na svém nákupu podílel. Pokud se navíc Ivesova předpověď ukáže jako správná, mohl by Buffett dosáhnout výnosu přes 30 % v horizontu pouhých 12 měsíců.

Zdroj: AFP Photo

Je třeba poznamenat, že Buffett je investor s dlouhodobým horizontem. I když předpokládá, že do konce roku dosáhne 30 % výnosu, je nepravděpodobné, že by prodal významnou část svých podílů. Důležitější je však obrázek, že pokud Apple investory překvapí a prokáže odolnost napříč svým produktovým portfoliem a geografickými regiony, akcie se pravděpodobně posunou výše i po roce 2023.

Vzhledem k tomu, že se Apple v současné době obchoduje za 150 USD za akcii, jeví se to jako skvělá příležitost pro dlouhodobé investory nakoupit souběžně s Buffettem a snížit své náklady.