Dolarový index se pohybuje kolem – 0,4%, protože nálada na trhu se zlepšuje

Zatímco nálada na trhu se v důsledku zmírnění obav z prohlubující se finanční krize ke konci týdne nadále zlepšuje, americký dolar má problém udržet si odolnost vůči svým hlavním soupeřům. Během evropské seance Eurostat zveřejní údaje o únorové inflaci (revize). Později během dne se bude hledat nový impuls v průzkumu spotřebitelského sentimentu Michiganské univerzity a v údajích o průmyslové výrobě za březen, které zveřejní americký Federální rezervní systém (Fed).

Evropská centrální banka (ECB) po svém březnovém zasedání podle očekávání zvýšila své základní úrokové sazby o 50 bazických bodů. Přestože se prezidentka ECB Christine Lagardeová zdržela závazku dalšího velkého zvýšení sazeb v blízké budoucnosti, ujistila trhy, že bankovní sektor v eurozóně je v dobré kondici.

Mezitím Fed ve čtvrtek pozdě večer oznámil, že 11 bank vložilo do First Republic Bank 30 miliard dolarů, aby jí pomohly vyřešit problémy s likviditou. Hlavní indexy na Wall Street díky tomuto vývoji nabraly býčí dynamiku a zaznamenaly rozhodující denní zisky. Po středečním prudkém poklesu vzrostl výnos referenčních desetiletých amerických státních dluhopisů o více než 3 %.

Na začátku pátku se futures na americké akciové indexy drží mírných denních zisků a dolarový index zůstává hluboko v záporných hodnotách mírně pod 104,00, zatímco výnos desetiletých amerických dluhopisů se pohybuje nad 3,5 %.

EUR/USD během čtvrteční události ECB kolísal, ale v americké seanci se dokázal udržet. Na začátku pátku si pár zachovává dynamiku oživení a naposledy se obchodoval nad úrovní 1,0650.

EUR/USD (short) – Zdroj: Autochartist

Měnový pár GBP/USD si ve čtvrtek připsal zisky a na začátku pátku pokračoval v růstu. Podpořen obnoveným oslabením amerického dolaru se pár v evropském dopoledni obchoduje nad úrovní 1,2150.

Po čtvrteční nerozhodné akci se USD/JPY dostal pod mírný medvědí tlak a v pátek klesl k úrovni 133,00. Guvernér Bank of Japan (BoJ) Haruhiko Kuroda v pátek uvedl, že by bylo možné dále snížit krátkodobou úrokovou sazbu z minus 0,1 %, ale dodal, že nemůže komentovat, do jaké míry. Během asijského obchodování Nikkei Asian Review informoval, že japonská vláda, BoJ a Úřad pro finanční služby (FSA) se sejdou ještě dnes večer, aby zhodnotili situaci na finančním trhu v Japonsku.

Novozélandská centrální banka (RBNZ) v pátečním prohlášení uvedla, že všechny novozélandské banky v současné době fungují nad rámec svých minimálních regulatorních požadavků. NZD/USD na základě tohoto titulku nabral býčí momentum a posunul se k úrovni 0,6250.

USD/CHF v pátek na začátku asijského obchodování ustoupil z úrovně 0,9300. Široce založené oslabení amerického dolaru vedlo k tomu, že pár smazal část zisků z předchozího dne a zamířil ke čtvrtečnímu minimu na úrovni 0,9230. Zlepšený apetit k riziku tlačil americký dolar níže v prostředí mírně měkčích výnosů amerických státních dluhopisů.

Švýcarská národní banka (SNB) se podle některých zpráv po nátlaku mezinárodních partnerů rychle zapojila a poskytla Credit Suisse podporu. Poté SNB projevila ochotu poskytnout Credit Suisse krytý úvěr, který by jí pomohl dostat se z pasti likvidity.

Zdroj: Unsplash

Credit Suisse uvedla, že si od Švýcarské národní banky půjčí až 50 miliard švýcarských franků (53,7 miliardy USD). Banka tuto půjčku označila za „rozhodný krok k preventivnímu posílení své likvidity“.

USD/CAD konsoliduje týdenní ztráty, když se během pátečního brzkého rána v Evropě vrátil z intradenního minima 1,3683 na 1,3710. Nejnovější odraz páru Loonie by mohl souviset s poklesem ceny ropy WTI, která je klíčovým zdrojem kanadského exportu. Přitom se kotace snaží ospravedlnit druhou denní ztrátu amerického dolaru v řadě v prostředí pomalého obchodování v poslední den volatilního týdne.

Ropa WTI se odráží od několikaměsíčního minima a klesá zpět pod 69,00 USD, protože před příjezdem evropských obchodníků se nálada v asijské seanci zaměřená na riziko zmírňuje. Důvod by mohl souviset se smíšenými titulky naznačujícími obavy trhu z globálního bankovního systému.

Obchodníky na měnovém páru USD/CAD by před zasedáním Federálního výboru pro volný trh (FOMC), které se uskuteční příští týden, mohla pobavit únorová průmyslová výroba v USA a Kanadě. Důležité bude sledovat také americký michiganský index spotřebitelského sentimentu za březen a pětiletá očekávání spotřebitelské inflace UoM za uvedený měsíc.