Tato propadlá růstová akcie nyní vypadá jako výhodná koupě

Po krachu banky Silicon Valley Bank (SVB), nyní již neexistující dceřiné společnosti SVB Financial, probíhá výprodej bankovních akcií.

Od té doby mnoho bankovních akcií klesá. Patří mezi ně i akcie SoFi Technologies (SOFI), které klesly o zhruba 17 % od chvíle, kdy Silicon Valley Bank varovala investory, že má problémy s likviditou.

Přestože SoFi pochází ze severní Kalifornie, nemá s SVB mnoho společného. Přečtěte si, proč se nákup SoFi při poklesu jeví jako chytrý tah.

SoFi a SVB nejsou rovnaké

Společnost SoFi byla založena v roce 2011 studenty Stanfordovy univerzity asi 15 mil od sídla SVB v kalifornské Santa Claře. Naštěstí pro investory SoFi je geografie asi jediná věc, kterou mají tyto dvě banky společnou.

Zdroj: Shutterstock

SoFi je banka zaměřená na spotřebitele, zatímco SVB se proslavila půjčkami technologickým start-upům. V posledních letech měly tyto podniky dostatek hotovosti a příliš si nepůjčovaly. Jako kompenzaci SVB nakoupila některé státní dluhopisy za přebytečné vklady klientů.

Dlouhodobé státní dluhopisy ztratily velkou část své hodnoty, když Federální rezervní systém začal zvyšovat úrokové sazby. Současně začali být rizikoví kapitalisté lakomější a klienti SVB začali vybírat více hotovosti. V pátek 10. března byla SVB uzavřena kalifornským ministerstvem pro finanční ochranu a inovace, které jmenovalo Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) správcem konkurzní podstaty. Stalo se tak pouhé dva dny poté, co varovalo investory, že musí prodat některá aktiva s velkou ztrátou, aby podpořilo likviditu.

Je velmi nepravděpodobné, že by společnost SoFi Technologies zažila podobný průběh, a to ze tří důvodů. Za prvé, naprostá většina vkladů SoFi je pojištěna u FDIC do výše 250 000 USD, zatímco většina klientů SVB měla na svých účtech mnohem vyšší částky. Za druhé, SoFi je dobře kapitalizovaná s poměrem kapitálu tier 1 ve výši 14,6 %. To je vyšší než u Wells Fargo!

Konečně, ministryně financí Janet Yellenová již souhlasila s plnou ochranou nepojištěných vkladatelů SVB. Vzhledem k tomu, že vláda je zjevně připravena chránit vkladatele, jeví se tlak na spotřebitelskou banku, jako je SoFi, jako velmi nepravděpodobný.

Zdroj: Getty Images

Signalizace důvěry

Aby investorům ukázal, jak je přesvědčen o schopnosti své banky přečkat bouři, která potopila SVB, nakoupil generální ředitel SoFi Anthony Noto v pátek 10. března do svého vlastního portfolia akcie své společnosti v hodnotě téměř 1 milionu dolarů.

Noto byl pravděpodobně povzbuzen také vynikajícími výsledky společnosti SoFi. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 přibylo této plně digitální bance téměř půl milionu nových členů, čímž se celkový počet zvýšil na 5,2 milionu. To je o 51 % více členů, než měla banka na konci roku 2021.

Společnost SoFi má tři provozní segmenty: půjčky, finanční služby a technologickou platformu, kterou její klienti z řad podnikatelů používají ke správě více než 130 milionů účtů třetích stran. Všechny tři segmenty vykázaly ve čtvrtém čtvrtletí rekordní příjmy.

Rizika

V současné době se akcie SoFi obchodují na úrovni přibližně 18,8násobku středu odhadu managementu pro upravený zisk před úroky, zdaněním a odpisy (EBITDA) v roce 2023. To je přiměřený násobek EBITDA pro společnost, která neroste příliš rychle, ale SoFi očekává, že tržby v roce 2023 vzrostou o 25 až 30 %.

Zdroj: Shutterstock

Akcie vypadají jako výhodná koupě, ale investoři by měli vědět, že podle obecně uznávaných účetních zásad (GAAP) je společnost stále ve ztrátě. Zatímco její úvěrové a technologické segmenty přispívají k výsledku hospodaření významnou měrou, segment finančních služeb využívá hromady pobídek k přilákání nových vkladatelů. Výsledkem je, že SoFi vykázala ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 podle GAAP čistou ztrátu ve výši 40 milionů dolarů.

Vedení společnosti snížilo pobídky pro nové členy natolik, aby mohlo do čtvrtého čtvrtletí roku 2023 předpokládat zisky na základě GAAP. Pokud se zisky objeví v souladu s předpovědí, trpěliví investoři, kteří nakoupí tyto akcie za nedávné ceny, by mohli dosáhnout tržních zisků. Jakákoli neočekávaná odchylka od poskytnutého výhledu by samozřejmě mohla způsobit propad akcií. Akcie SoFi je nyní výhodné koupit, ale pouze pro investory, kteří jsou připraveni vytvořit z nich relativně malou část diverzifikovaného portfolia.