Needham doporučuje koupit tyto 2 akcie na nabíjení elektromobilů a předpovídá více než 50% nárůst hodnoty

Elektromobily (EV) jsou sice v současné době jen malou součástí světového vozového parku, jejich počet však roste. Elektromobily těží ze směsice příznivých faktorů, včetně zdokonalených technologií, společenského uznání a politické vůle, které dohromady dávají odvětví elektromobilů silný impuls.

Rychlý rozvoj elektromobilů otevřel investorům široké pole příležitostí. Zatímco výrobci automobilů mají tendenci pohlcovat titulky (vzpomeňme na Teslu Elona Muska), existují také společnosti, které pracují na nabíjecích stanicích, technologii a výrobě baterií a dále v dodavatelském řetězci na těžbě lithia. V těchto oblastech mohou investoři vydělat na růstu elektromobilů.

Na pozadí všech těchto skutečností jsme otevřeli databázi a vybrali podrobnosti o dvou akciích nabíjecích společností pro elektromobily, které investiční společnost Needham nedávno označila za potenciální vítěze pro nadcházející rok. Obě akcie mají rating Buy a potenciál růstu přes 50 %. Podívejme se, co stojí za tímto sebevědomým pohledem.

Zdroj: Getty Images

Solid Power (SLDP)

První je společnost Solid Power, lídr v oboru, který pracuje na plně polovodičových technologiích pro systémy nabíjení baterií. Jedná se o novou hranici v technologii baterií, a pokud bude úspěšně rozvinuta do praktických aplikací, nabídne vážné výhody oproti současným lithium-iontovým bateriím na bázi kapaliny. Mezi tyto výhody bude patřit vyšší hustota energie, delší životnost baterií, vyšší bezpečnost a dlouhodobé úspory nákladů.

Technologie, kterou společnost využívá k vývoji a realizaci těchto výhod, je založena na pevných sulfidových elektrolytech, což je nová konstrukce baterií, která umožní vysoké rychlosti nabíjení při nižších teplotách a zároveň se vyhne vysokým a rostoucím nákladům na lithium používané v současných systémech.

Společnost Solid Power zatím pracuje na tom, aby byla připravena, až se v příštích několika letech rozjede odvětví baterií a nabíjení. Společnost vstoupila na burzu v prosinci 2021 a od té doby zaznamenává postupný nárůst čtvrtletních tržeb. Tyto příjmy jsou stále skromné, protože společnost ještě nezahájila plnou výrobu, ale při pohledu na finanční výsledky za rok 2022 si můžeme udělat dobrý obrázek o tom, jak si společnost stojí.

Zdroj: Getty Images

Začněme tím, že společnost Solid Power uvedla, že je i nadále na dobré cestě otevřít v průběhu 1. čtvrtletí roku 23 zařízení na výrobu elektrolytu, což je klíčový milník pro dosažení plné výroby. Společnost zahájila výrobu článků pro elektromobily v posledním čtvrtletí roku 2022 a předpokládá, že v tomto roce zahájí dodávky partnerům. Společnost Solid Power posílila svůj stávající vztah se společností BMW prostřednictvím rozšíření partnerské dohody obou společností.

Společnost Solid Power dosáhla v loňském roce celkových tržeb ve výši 11,8 milionu USD, což představuje meziroční nárůst o 29 % z nejvyššího řádku 9,1 milionu USD vykázaného v roce 2021. Společnost sice za rok vykázala čistou ztrátu ve výši 9,6 milionu USD, ale k 31. prosinci 2022 vykázala hotovost ve výši 50,1 milionu USD.

Analytik společnosti Needham Chris Pierce se na tuto společnost podrobně podíval a vidí v ní silnou pozici pro blízkou budoucnost.

„SLDP vnímáme jako dobře financovanou call opci na budoucnost polovodičových baterií v elektromobilech,“ napsal Pierce. „Potenciální výhody technologie polovodičových baterií oproti současné technologii lithium-iontových baterií jsou snadno zřejmé a SLDP má partnerství a investice od dvou globálních výrobců automobilů (F a BMW) na opačných koncích spotřebitelského spektra. Vidíme dvě přesvědčivé cesty vpřed, přičemž SLDP sleduje model licencování své technologie baterií s nízkými kapitálovými náklady a zároveň vyvíjí elektrolyt na bázi sulfidů, který může být vstupní surovinou pro všechny výrobce OEM nebo výrobce baterií, kteří chtějí vyvinout vlastní baterie v pevné fázi.“

Podle názoru Pierce to opravňuje rating Buy pro akcie SLDP s cílovou cenou 5 USD, což vyjadřuje důvěru v silný 80% potenciál růstu v příštích 12 měsících.

Celkově společnost Solid Power získala další dvě nedávná hodnocení analytiků, kteří prozatím zůstávají na vážkách, a všichni se shodují na konsenzuálním hodnocení „Mírná koupě“. Průměrná cílová cena 4 USD znamená roční zisk 44 % ze současné ceny akcie 2,77 USD.

ChargePoint Holdings (CHPT)

Druhá akcie, na kterou se podíváme, ChargePoint, je lídrem v oboru nabíjení elektromobilů. ChargePoint působí v Severní Americe i v Evropě a ve svých sítích má více než 225 000 nabíjecích míst. Společnost se může pochlubit 70% podílem na trhu nabíjení úrovně 2 v Severní Americe, což jí dává silný náskok i před nejbližším konkurentem. ChargePoint má více než 5000 fleetových a komerčních zákazníků po celém světě.

Světové vozové parky elektromobilů rostou, což zvyšuje poptávku po dobíjecích stanicích, a společnost ChargePoint na tom staví a od svého vstupu na burzu před necelými dvěma lety vykazuje neustále rostoucí čtvrtletní tržby; ve skutečnosti společnost vykázala sedm čtvrtletí v řadě rostoucí tržby. Poslední zveřejněné čtvrtletní výsledky za 4. čtvrtletí fiskálního roku 2023, které byly oznámeny na začátku tohoto měsíce, vykázaly nejvyšší zisk ve výši 152,8 milionu USD, což představuje 93% meziroční nárůst. To zahrnovalo příjmy ze síťových nabíjecích systémů ve výši 122,3 milionu USD (meziroční nárůst o 109 %) a příjmy z předplatného ve výši 25,7 milionu USD (meziroční nárůst o 50 %). Celoroční tržby společnosti ChargePoint za fiskální rok ’23 dosáhly 468 milionů USD, což představuje meziroční nárůst o 94 %.

Zdroj: Getty Images

Společnost ChargePoint vykázala ve fiskálním roce 2023 vysokou čistou ztrátu ve výši 344,5 milionu USD. USD, což je nepříznivé ve srovnání s čistou ztrátou ve výši 132,2 milionu USD ve fiskálním roce 2022. I přesto měla společnost k 31. lednu 2023 k dispozici likviditu ve výši 399,5 milionu USD. Navzdory velkému nárůstu tržeb společnost nesplnila očekávání ulice v ukazatelích horní i dolní linie.

To však nezmírnilo nadšení Chrise Pierce z Needhamu. Uvádí silné argumenty pro podporu této akcie a píše: „V době, kdy spotřebitelé i vozové parky stále rychleji přijímají elektromobily, je CHPT dominantním hráčem v oblasti nabíjení elektromobilů v USA. Společnost CHPT podle našeho názoru provozuje nejčistší obchodní model v odvětví, protože prodává hardware přímo majitelům zařízení za příjmy předem a delší dobu předplácí příjmy za systémový software a údržbu, které se časově rozlišují podle délky smlouvy.“

„Líbí se nám model společnosti CHPT, který je nenáročný na kapitál a který využívá smluvní výrobce oproti vertikální integraci. Důležité je, že CHPT se nesnaží zpeněžit ovladače přímým prodejem energie. Myslíme si, že investoři budou preferovat tento čistší/rychlejší přístup k výnosům pro akcionáře, a vzhledem k postavení společnosti CHPT na trhu si myslíme, že tento model preferují i zákazníci, což potvrzuje vyhlídky společnosti CHPT na budoucí růst,“ pokračoval Pierce.

Celkově Pierce dává společnosti ChargePoint rating Buy spolu s cílovou cenou 14 USD, což naznačuje 51% potenciál růstu v časovém horizontu jednoho roku.

Celkově existuje 7 nedávných analytických hodnocení akcií společnosti ChargePoint, které se rozdělily v poměru 5:2 ve prospěch „Kupovat“ oproti „Držet“, což představuje konsenzuální hodnocení „Mírně kupovat“. Akcie se prodávají za 9,26 USD a jejich průměrná cílová cena 16,57 USD implikuje silný růst o ~79 % během příštích 12 měsíců.