„Není snadné rychle zbohatnout“ – ale osvojení si těchto 3 šetrných návyků od Warrena Buffetta může vše urychlit

Warren Buffett je všeobecně považován za jednoho z nejúspěšnějších investorů současnosti.

Od roku 1964 do roku 2021 dosahovala jeho společnost Berkshire Hathaway složeného ročního zisku 20,1 %, což výrazně překonává složený roční výnos indexu S&P 500, který ve stejném období činil 10,5 %.

Buffettova legendární investiční kariéra z něj také učinila jednoho z nejbohatších lidí na světě, jehož čisté jmění podle časopisu Forbes přesahuje 110 miliard dolarů.

Navzdory svému obrovskému bohatství však Buffett nevede opulentní životní styl.

Ve skutečnosti stále bydlí ve stejném domě v Omaze, který koupil v roce 1958 za 31 500 dolarů. Co se týče jeho stravovacích návyků, neoplývá šampaňským a kaviárem každý den – místo toho raději protežuje McDonald’s a Dairy Queen.

V době, kdy jsme neustále vystavováni obrázkům a videím s opulentním životním stylem influencerů, je důležité si uvědomit, že pokud jde o budování bohatství, nudné přístupy jsou často ty nejlepší.

Zdroj: Getty Images

Podívejte se na tři cenné lekce z Buffettova proslulého skromného přístupu k penězům.

Naučte se šetřit
V dnešní ekonomické situaci není snadné šetřit peníze. Běžná inflace stále vyčerpává úspory. A firmy oznamují rozsáhlé propouštění.

Úspory jsou nyní nižší než před pandemií a život od výplaty k výplatě se pro mnohé stal normou.

To Buffett nechce vidět. V jedné z epizod pořadu Show Dana Patricka byl Buffett dotázán, jakou největší chybu podle něj lidé dělají, když jde o peníze.

„To, že se včas nenaučíte správně spořit,“ odpověděl legendární investor. „Protože spoření je zvyk. A pak se snažíme rychle zbohatnout. Je docela snadné zbohatnout pomalu. Ale není snadné zbohatnout rychle.“

Jinými slovy, namísto snahy stát se milionářem přes noc je pravděpodobně moudřejší osvojit si zvyk spořit a budovat si pomalu, ale vytrvale své hnízdečno.

Zapomeňte na Lambo
Kdyby na penězích nezáleželo, jakým autem byste jezdili vy? Mercedes, Bentley, nebo snad vzpínajícího se koně z Maranella?

Možná si o nich myslíme, že jsou to „auta pro bohaté“, ale v Buffettově garáži je nenajdete.

Ve skutečnosti je známý tím, že s auty obzvlášť šetří.

„Musíte pochopit, že si nechává auta, dokud mu neřeknu: ‚Už je to trapné – je čas na nové auto,’“ řekla jeho dcera v jednom dokumentu.

Zdroj: Getty Images

Koneckonců, mluvíme o muži, který měl kdysi marnivou poznávací značku s nápisem „THRIFTY“.

První je amortizace. Auta začínají ztrácet na hodnotě v okamžiku, kdy vyjedete z parkoviště. Podle U.S. News je průměrná amortizace všech vozidel během prvních pěti let 49,1 %, zatímco luxusní značky mohou ztrácet mnohem více. Průměrná pětiletá amortizace vozu Mercedes třídy S je 67 %. U BMW řady 7 je to neuvěřitelných 72,6 %.

Údržba a pojištění luxusních vozů může být navíc dražší než u ekonomických vozů. Musíte si tedy připlatit nejen za pořizovací cenu. A jakmile luxusním vozům skončí záruka, může být jejich oprava také dražší.

Nezapomeňte, že existují také náklady ušlé příležitosti. Peníze, které jste utratili za drahý vůz, jste mohli vložit do svého investičního portfolia a rok co rok vydělávat. Tento potenciální výnos – který se může s postupem času zvyšovat – jsou vaše náklady obětované příležitosti. A ty se mohou sčítat.

Kupujte kvalitu a hodnotu
Buffettova spořivost se projevuje zejména v jeho investičním stylu.

„Ať už se bavíme o ponožkách nebo o akciích, rád nakupuji kvalitní zboží, když je zlevněné,“ napsal v roce 2008 ve svém dopise akcionářům Berkshire Hathaway.

Buffett je zejména zastáncem hodnotového investování, což je strategie spočívající v nákupu akcií, které se obchodují pod jejich vnitřní hodnotou.

Je jasné, kde k této myšlence přišel: Buffett byl žákem Benjamina Grahama, který je známý jako „otec hodnotového investování“.

„Kdysi dávno mě Ben Graham naučil, že ‚cena je to, co zaplatíš, hodnota je to, co dostaneš‘,“ napsal Buffett v roce 2008.

Nákupem akcií společností, které se obchodují se slevou oproti jejich vnitřní hodnotě, mohou investoři dosáhnout míry bezpečnosti.

Zdroj: Getty Images

To však neznamená, že Buffett vybere jen tak nějakou akcii na burze. Věštec z Omahy vyhledává také společnosti, které mají trvalou konkurenční výhodu.

Pohled na Buffettovo portfolio vám může napovědět, jaké společnosti to mohou být. Největšími veřejně obchodovanými akciemi Berkshire jsou Apple, Bank of America, Chevron, Coca-Cola a American Express – společnosti s hluboce zakořeněnou pozicí ve svých odvětvích.

Co když si tedy musíte vybrat mezi kvalitou a cenou? Pravděpodobně je lepší zaměřit se na kvalitu, pokud je cena „férová“.

Buffettovými vlastními slovy: „Je mnohem lepší koupit skvělou společnost za férovou cenu než férovou společnost za skvělou cenu“.

Lepší způsob, jak najít hodnotu?
Nákup vysoce kvalitních hodnotových akcií samozřejmě není jediným rozumným způsobem investování.

Uprostřed horké inflace a nejisté ekonomiky milionářští magnáti stále hledají způsoby, jak efektivně investovat své miliony mimo akciový trh.

Například prvotřídní komerční nemovitosti překonaly v průběhu 25 let výkonnost indexu S&P 500. S pomocí nových platforem jsou nyní tyto druhy příležitostí dostupné i drobným investorům. Nejen ultrabohatí.

Díky jediné investici mohou investoři vlastnit nemovitosti institucionální kvality, které si pronajímají značky jako CVS, Kroger a Walmart – a čtvrtletně inkasovat stabilní příjmy z ukotvení v obchodech s potravinami.