Bitcoin letos vzrostl o 60 %, protože investoři znovu objevili přitažlivost alternativního bankovního systému

Kryptoměny tento týden vynikly v době, kdy se akcie bank propadly a globální krize likvidity otřásla akciovým trhem.

V týdnu končícím 17. března skončil bitcoin výše o 34 %, což z něj učinilo nejlepší týden této kryptoměny od ledna 2021 – který znamenal začátek býčího období vedeného institucemi v tomto roce. Coin Metrics měří týden v kryptoměnách, které se obchodují 24 hodin denně, od uzavření burzy jeden pátek do druhého.

Bitcoin si nyní za celý rok polepšil o 62 %.

Ether skončil týden výše o 23 %. V jednu chvíli se obchodoval za zhruba 1 780 USD, což je úroveň, která nebyla zaznamenána od jeho rally před zářijovým sloučením s Ethereem. Od začátku roku se ether zvýšil o 45 %.

„Kryptoměny zapůsobily, protože nečekaná bankovní krize vyvolala uvědomění, že politika Fedu je velmi restriktivní a že ekonomika směřuje k recesi,“ uvedl Ed Moya, hlavní analytik trhu ve společnosti Oanda. „Fed se nyní musí rozhodnout, zda má dostatek informací o stupňujících se rizicích, která se šíří napříč několika bankami. Inflace směřuje dolů, ale někteří představitelé by mohli chtít před pauzou přinést ještě jedno zvýšení sazeb, což by mohlo vyvolat moment snížení rizika na Wall Street.“

Bitcoin versus banky
Cena bitcoinu podle společnosti Coin Metrics dvakrát vzrostla nad klíčovou úroveň 25 200 dolarů na více než 26 000 dolarů. Tuto úroveň neviděla od června, tedy několik dní před svým dnem před FTX, kdy dosáhla přibližně 18 000 USD.

Překonání výkonnosti bitcoinu uprostřed krize v tradičním bankovním systému vyvolalo u některých otázku, zda se cena zvedla na základě potenciální změny narativu. Ačkoli byl bitcoin původně navržen jako digitální hotovost a alternativní finanční systém, většinu loňského roku se obchodoval jako spekulativní aktivum. Minulý týden dokonce klesal spolu s rizikovými trhy a bankovními akciemi v souvislosti s nejistotou kolem banky Silvergate.

To se však tento týden po uzavření Silicon Valley Bank a Signature Bank změnilo, což vyvolalo dojem, že investoři s ním obchodují na základě jeho hlavní hodnotové propozice, tedy možnosti „být svou vlastní bankou“.

Zdroj: Getty Images

„Když finanční systém vykazuje trhliny, poskytuje to případ využití pro decentralizaci,“ řekla Callie Coxová, americká investiční stratég ve společnosti eToro. „Samozřejmě existují výhody a nevýhody decentralizovaného i centralizovaného přístupu, ale zatím se zdá, že se investoři zaměřují na jeden konkrétní úhel pohledu.“

Pokud však původní bitcoinový narativ začal tento týden lidem docvakávat, nic to nemění na tom, že největší hnací silou ceny jsou stále makrotémata.

„V praxi není bitcoin izolován od tradičního bankovního systému. Ceny kryptoměn v letech 2020/2021 rychle rostly v důsledku měnové expanze centrálních bank, která způsobila přesun kapitálu z tradičního fiat bankovního světa do světa kryptoměn,“ uvedla tento týden ve své poznámce Sheena Shahová, analytička společnosti Morgan Stanley. „Náš závěr tedy je, že bitcoinová síť může fungovat bez bank, ale že cena bitcoinu, a tedy i jeho kupní síla, byla a nadále je ovlivňována politikou fiat centrálních bank a potřebuje banky, aby usnadnily toky do kryptoměnového sektoru.“

Následující týden
Mnozí se shodují, že cena bitcoinu dosáhla svého dna koncem roku 2022 během pádu FTX, ale na trhu zůstává tolik nejistoty a obchodníci jen těžko určují, jak by měl vypadat začátek nového býčího běhu.

Podle Yuya Hasegawy, analytika japonské kryptoměnové společnosti Bitbank, by z technického hlediska mohlo být takovým signálem uzavření tohoto týdne nad 26 000 USD. Katie Stocktonová ze společnosti Fairlead Strategies však pro vytvoření „býčího dlouhodobého vývoje“ hledá dvě po sobě jdoucí uzavření nad 25 200 USD.

Zdroj: Getty Images

Investoři budou v nadcházejícím týdnu nadále sledovat bankovní krizi a regulační prostředí. V úterý zahájí Federální rezervní systém své dvoudenní politické zasedání.

„Rally bitcoinu by mohla zůstat na místě, pokud se Fed rozhodne ukončit svůj cyklus zpřísňování a počkat, co se bude dít dál s bankovními otřesy,“ uvedl Moya. „Obchodníci již letos v létě počítají se snížením sazeb, takže uvidíme, co se stane, pokud se Fed rozhodne zůstat zaměřený na inflaci a přinese další zvýšení o čtvrt procentního bodu. Dojde k pauze a Bitcoin by mohl mít potenciál vyrazit směrem k úrovni 30 000 USD.“

Vzhledem k pulsu trhů a nedávným komentářům Fedu k inflaci by podle Moyi mělo být základním předpokladem jedno poslední zvýšení – a to by mohlo bitcoin vrátit do středu obchodního rozpětí tohoto měsíce, dodal.