Výprodej na akciovém trhu: Je Walt Disney vhodný ke koupi?

Společnost Walt Disney (DIS) patří s tržní kapitalizací přibližně 170 miliard dolarů mezi největší zábavní společnosti na světě. Vzhledem k poklesu ceny jeho akcií o více než 30 % ve srovnání s tímto obdobím loňského roku však může mnoho investorů přemýšlet, zda se společnost právě teď vyplatí koupit.

Podívejme se, co se děje s House of Mouse a jak by mohla vypadat jeho budoucnost.

Od staré gardy k nové – a zase zpátky

V únoru 2020 Bob Iger odstoupil z funkce generálního ředitele společnosti Walt Disney a předal ji svému nástupci Bobu Chapkovi. Chapek tehdy poznamenal, že hodlá pokračovat v cestě, kterou nastoupil Iger, a naznačil, že „[to] bude akcionářům přinášet dividendy po mnoho dalších let“.

Čapkovo působení v pozici generálního ředitele však poznamenaly slabé příjmy, politické potyčky a významný soudní spor se Scarlett Johanssonovou kvůli vydání filmu Black Widow. Koncem listopadu 2022 Chapek skončil a Iger se vrátil na pozici generálního ředitele.

Zdroj: Getty Images

Společnost tehdy uvedla, že generální ředitel má několik hlavních úkolů: vytvořit plán na podporu nového růstu a (opět) najít nástupce, který by do dvou let převzal funkci.

Téměř okamžitě provedl Iger klíčové personální změny a zaměstnancům společnosti Disney oznámil, že plánuje zavést novou strukturu, která „vrátí více rozhodování do rukou tvůrčích týmů a racionalizuje náklady“.

Boj uvnitř společnosti

Přestože byl Chapek ve funkci poměrně krátce, dohlížel na exponenciální růst služby Disney+. V době jeho odchodu měla streamovací služba 164,2 milionu zákazníků po celém světě. Navzdory zdánlivému úspěchu však streamovací služba nebyla – a stále není – zisková. A vzhledem k tomu, že v posledních čtvrtletích se růst počtu předplatitelů ukazuje jako obtížný, někteří zpochybňují přístup společnosti Walt Disney ke streamování.

Nelson Peltz, aktivistický investor, se na začátku roku 2023 postaral o novinky tím, že zahájil bitvu s představenstvem společnosti Walt Disney. Peltz si stěžoval, že se společnost příliš angažuje v oblasti streamingu a že příliš spoléhá na úspěch svých parků.

Zdroj: Getty Images

Společnost Disney se proti Peltzovi zpočátku ohradila a naznačila, že streamování nerozumí. Z výsledků společnosti Disney za první čtvrtletí fiskálního roku 2023 však poté vyplynulo, že společnost ztratila 2,4 milionu zákazníků služby Disney+ – poprvé se tak stalo, že se její předplatitelská základna zhoršila.

Iger se touto situací zabýval během hovoru k výsledkům společnosti Disney, kde nastínil plán, jak v nadcházejících letech ušetřit 5,5 miliardy dolarů – z toho 3 miliardy dolarů půjdou z obsahové jednotky společnosti. Peltz byl s plánem spokojen a následující den odvolal svou výzvu k zastupování.

Riziko snížení výdajů na obsah

Zatímco někteří lidé na Wall Street mohou být rozhodnutím společnosti Disney omezit výdaje na obsah spokojeni, společnost riskuje krátkodobý růst příjmů. Koneckonců, značku Disney+ vybudovala díky vysoce koncepčním pořadům, jako jsou Mandalorian, Loki a Willow – televizním pořadům, jejichž náklady se obvykle pohybují v rozmezí 15 až 20 milionů dolarů na epizodu. A přestože společnost Disney není sama, kdo utrácí velké částky za pořady, je již dlouho těžkou vahou, pokud jde o celkové rozpočty na obsah.

Netflix (NFLX) věnoval v roce 2022 na programování 17 miliard dolarů, zatímco Amazon (AMZN 3,99 %) investoval ve stejném období do video a hudebního obsahu 16,6 miliardy dolarů. Pro srovnání, společnost Walt Disney utratila během posledního fiskálního roku odhadem 33 miliard dolarů – což samo o sobě znamenalo nárůst o 8 miliard dolarů oproti předchozím 12 měsícům.

Zdroj: Nyse

I když společnost Walt Disney časem sníží své výdaje na obsah o několik miliard dolarů, bude stále investovat značnou částku do služby Disney+ – což, jak ukazuje situace kolem Peltze, by mohlo být pro některé investory sporné, pokud se brzy nenajde nový růst. A vzhledem k tomu, že společnost dala jasně najevo, že do začátku roku 2025 chce mít nového generálního ředitele, mohou si někteří klást otázku, zda má Iger vůbec dost času na realizaci svého plánu.

Ti, kdo uvažují o investici do společnosti Walt Disney, se mohou utěšovat alespoň tím, že společnost nepodniká v oblasti streamingu; v prvním čtvrtletí dosáhl Dům myší tržeb ze svých parků ve výši 7,4 miliardy dolarů, což je více než 5,5 miliardy dolarů v předchozím čtvrtletí. A i když se Peltzovi nemusí líbit, že Walt Disney spoléhá na jednu část své činnosti, aby podpořil jinou, diverzifikace je pro společnost silnou stránkou.

Pozorovatelé trhu by měli sledovat, co Iger dále řekne o streamovacích ambicích společnosti Walt Disney. Chapek se možná kdysi rád vydal cestou svého předchůdce, ale po Igerově návratu se zdá, že generální ředitel chce nyní Walt Disney nasměrovat na zcela novou cestu.