Warren Buffett se nemůže nabažit této ropné akcie

Společnost Berkshire Hathaway nakupuje ještě více akcií společnosti Occidental Petroleum.

Tento měsíc se jedná o druhý nákup společnosti po několikaměsíčním propouštění.

Zdá se, že Buffett si vybírá vhodnou dobu k doplnění své pozice.

Po krátké pauze Buffett opět nakupuje akcie jako na běžícím pásu.

Společnost Berkshire Hathaway (BRK.A) (BRK.B) Warrena Buffetta nedávno koupila ještě více akcií společnosti Occidental Petroleum (OXY). Z hlášení pro Komisi pro cenné papíry (SEC) vyplývá, že Berkshire v posledních dnech nabrala dalších 7,9 milionu akcií této ropné společnosti.

To následovalo po zprávě ze začátku tohoto měsíce, že Buffettova společnost po několikaměsíční pauze obnovila nákup akcií ropné společnosti.

Zde je vysvětleno, co může být příčinou nákupní horečky.

Zpět k budování pozice

Společnost Berkshire Hathaway loni získala více než 20% podíl ve společnosti Occidental Petroleum, čímž se tato ropná akcie dostala do první desítky. Loni v září však Berkshire nákup akcií pozastavila.

Zdroj: Getty Images

Tento měsíc nákupy obnovila. Po posledních nákupech Berkshire nashromáždila více než 208 milionů akcií v hodnotě přibližně 11,8 miliardy USD. To je 23,1 % akcií společnosti v oběhu. Má regulační pravomoc koupit až polovinu akcií Occidentalu v oběhu.

Co je příčinou nejnovějších nákupů?

Načasování trhu

Velkou roli v investicích do společnosti Occidental hrají vyšší ceny ropy. Ty pomohly v loňském roce výrazně zvýšit cenu akcií ropné společnosti. Nárůst cen ropy generoval větší volný peněžní tok, který společnost použila na splacení dluhu a vrátila více peněz akcionářům prostřednictvím dividend a zpětného odkupu akcií.

Zajímavé je, že Berkshire přestala nakupovat akcie, když se zdálo, že jejich cena začíná předbíhat základní údaje.

V posledních měsících však akcie klesly o více než 20 % ze svého maxima. Z tohoto důvodu se obchodují s rozumnějším oceněním vzhledem k cenám ropy v těchto dnech.

Zdroj: Getty Images

Katalyzátor na obzoru

Buffett také zřejmě sází na to, že ceny ropy by se mohly odrazit ode dna. Ceny ropy letos klesly téměř o 15 % a nedávno se pohybovaly pod 70 dolary za barel. Na ropu doléhají rostoucí obavy, že by letos mohlo dojít k hospodářskému poklesu, což by mohlo poškodit poptávku po ropě.

Recese by sice mohla ovlivnit spotřebu, ale nemusela by stačit na překonání očekávaného rozdílu mezi nabídkou a poptávkou, který se zřejmě vytvoří ještě letos. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v současné době očekává, že poptávka po ropě letos vzroste o 2 miliony barelů denně (BPD) a dosáhne rekordních 102 milionů BPD. To je o 300 000 BPD více než v lednové prognóze.

Růst podporuje oživení letecké dopravy a čínská poptávka. Mezitím IEA také očekává, že dodávky v letošním roce porostou, ale vidí, že ve druhé polovině letošního roku začnou zaostávat za poptávkou, protože v Číně dochází k oživení.

Tento výhled vytváří předpoklady pro možné oživení cen ropy v létě tohoto roku. Mnozí odborníci očekávají, že ceny ropy by se mohly přiblížit trojciferným hodnotám.

Zdroj: AF Photo

Vyšší ceny ropy by společnosti Occidental umožnily generovat více hotovosti. Vzhledem k jejímu disciplinovanému přístupu ke kapitálovým výdajům a značně vylepšené rozvaze by většinu těchto neočekávaných příjmů pravděpodobně vrátila akcionářům.

Tyto peněžní výnosy by nakonec zahrnovaly splacení části investice Berkshire do prioritních akcií Occidental ve výši 10 miliard dolarů, která pomohla financovat nákup konkurenční společnosti Anadarko v roce 2019. Tato kombinace vyšších cen ropy a zvýšených peněžních výnosů by mohla v letošním roce vést k růstu akcií společnosti Occidental.

Buffett zřejmě vidí příležitost k nákupu

Po několikaměsíční pauze se společnost Berkshire Hathaway vrátila k nákupu akcií společnosti Occidental Petroleum. Načasování je zajímavé, protože se shoduje s nedávným poklesem ceny akcií, která se držela, i když ceny ropy ochladly.

Vzhledem k tomu, že obě tyto hodnoty nyní klesají, Buffett se domnívá, že je vhodná doba k nákupu, zejména vzhledem k potenciálnímu rozdílu mezi nabídkou a poptávkou po ropě, který se předpokládá na konci tohoto roku. Mohla by to být dobře načasovaná sázka na to, že se ceny ropy zvednou a akcie Occidentalu půjdou nahoru s nimi.