Forexové trhy zůstávají na začátku důležitého týdne s Fedem opatrné

Finanční trhy zahájily nový týden opatrně, a to i přes víkendové povzbudivé titulky týkající se problémů s globální likviditou. Později během seance Eurostat zveřejní údaje o lednové obchodní bilanci a německá Bundesbanka zveřejní svou měsíční zprávu. Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová bude v 15:00 vypovídat před Výborem pro hospodářské a měnové záležitosti (ECON) Evropského parlamentu v Bruselu.

V neděli pozdě večer švýcarské úřady přesvědčily UBS Group AG, aby koupila Credit Suisse Group AG v dalším kroku, kterým se snaží zastavit šíření bankovní krize. UBS údajně zaplatí za Credit Suisse 3,23 miliardy dolarů a převezme ztráty ve výši až 5,4 miliardy dolarů v rámci transakce, která by měla být uzavřena do konce roku 2023.

Mezitím Federální rezervní systém (Fed) oznámil, že nabídne denní swapy Kanadské centrální bance (BoC), Japonské centrální bance (BoJ), Švýcarské národní bance (SNB) a Evropské centrální bance (ECB), aby jim zajistil dostatek likvidity pro další operace. „Síť swapových linek mezi těmito centrálními bankami je souborem dostupných stálých facilit a slouží jako důležitá likviditní pojistka ke zmírnění napětí na globálních trzích financování,“ uvedl Fed v prohlášení zveřejněném v neděli.

Navzdory tomuto vývoji futures na americké akciové indexy v průběhu dne ztrácely 0,7 až 1 %. Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů se v průběhu dne snížily o více než 3 % na 3,3 % a dolarový index se v průběhu dne obchoduje mírně níže pod úrovní 104,00.

Ačkoli měnový pár EUR/USD otevřel s býčí mezerou a na začátku týdne vystoupal nad 1,0700, v brzkých ranních hodinách v Evropě ztratil svou trakci a ustoupil k 1,0650. Údaje z Německa odhalily, že index cen výrobců (PPI) se v únoru meziměsíčně snížil o 0,3 % po lednovém poklesu o 1,2 %.

Zdroj: Unsplash

Ekonomové Danske Bank nadále zastávají strategický názor, že měnový pár EUR/USD se bude pohybovat níže, a proto si zachovávají svůj klesající profil, když předpovídají, že za šest až dvanáct měsíců bude pár na úrovni 1,02.

„Dlouhodobě jsme argumentovali ve prospěch nižšího kurzu EUR/USD na základě relativních obchodních podmínek, reálných sazeb (vyhlídek růstu) a relativních jednotkových nákladů práce.“

EUR/CHF by prozatím mohl zůstat pod paritou

„Pokud frank příliš oslabí, jsou pravděpodobné devizové intervence SNB na pozadí nedávného vývoje inflace ve Švýcarsku. V krátkodobém horizontu by tak EUR/CHF mohl prozatím zůstat pod paritou.“

„Ve střednědobém horizontu však vidíme mírné oslabení CHF. Je to proto, že ECB pravděpodobně do poloviny roku zvýší svou klíčovou sazbu více než SNB, a protože cenové tlaky ve Švýcarsku pravděpodobně zároveň poleví, SNB by měla franku umožnit mírné oslabení vůči euru.“

Měnový pár GBP/USD se v pondělí během asijské seance dostal na nejvyšší úroveň od poloviny února nad 1,2220. Pár však obrátil svůj směr a klesl pod 1,2200, čímž odmazal většinu svých denních zisků.

GBP/USD (long) – Zdroj: Autochartist

EUR/GBP se drží na nižší úrovni poblíž 0,8760, čímž se vytrácí odraz z tříměsíčního minima z minulého týdne, zatímco obchodníci se smíšenými pocity vyčkávají na klíčové katalyzátory tohoto týdne během brzkého pondělka. I tak však křížový měnový pár zůstává již čtvrtý den v řadě dole.

Japonský jen těžil z poklesu nálady na trhu, USD/JPY se dostal pod medvědí tlak a naposledy se obchodoval hluboko v záporném teritoriu na úrovni kolem 131,00.

Měnový pár EUR/JPY v pondělí odmazal všechny své předchozí zisky, protože investoři byli v útlumu navzdory koordinovanému úsilí o záchranu světového bankovního sektoru. Během víkendu se některé významné centrální banky spojily, aby zachránily stísněnou likviditu, kterou zažívají některé komerční banky.

USD/CAD obrací ztráty z počátku asijské seance a během pondělního rána v Evropě si připisuje mírné zisky kolem 1,3735. Pár Loonie přitom obhajuje zotavující pohyby z předchozího dne uvnitř týden starého symetrického trojúhelníku.

USD/MXN se pohybuje v blízkosti intradenního maxima 18,96, když býci během pondělního rána prorazili klíčovou linii odporu. Pár mexického pesa (MXN) přitom zůstává druhý den po sobě pevnější a zároveň rozšiřuje odraz z předchozího dne od 50-DMA.