Je nejvýkonnější akcie Dow za poslední rok vhodná k nákupu?

Dow Jones Industrial Average je vysoce exkluzivní index, který zahrnuje 30 velkých a dobře zavedených společností. V poslední době si vedl poměrně dobře a v uplynulém roce mírně předstihl další dva hlavní indexy amerického trhu.

Mezi 30 členy indexu Dow Jones vyniká jeden, který si v posledním dvanáctiměsíčním období vedl s určitým náskokem nejlépe. Touto společností není nikdo jiný než Merck (MRK), přední výrobce léků. Farmaceutickému gigantu se toho daří hodně, a proto jeho nedávný impozantní vzestup.

Jsou však akcie společnosti Merck na současných úrovních stále výhodné ke koupi? Pojďme to zjistit.

Společnost Merck je synonymem pro tento lék

Společnost Merck působí v několika terapeutických oblastech, ale nejdůležitější je pro ni oblast onkologie. Klíčovým aktivem je zde Keytruda, lék na rakovinu, který získal řadu indikací v USA i v zahraničí. Keytruda je schválena pro léčbu nemalobuněčného karcinomu plic, karcinomu hlavy a krku, karcinomu ledvin a melanomu, abychom jmenovali alespoň některé z nich.

Zdroj: Shutterstock

Lék běžně zvyšuje svůj prodej dobrým tempem, které bude v dohledné budoucnosti pokračovat. Podle některých odhadů dosáhne Keytruda do roku 2026 prodejů ve výši 26,9 miliardy dolarů, což z ní do té doby učiní nejprodávanější lék na světě. V roce 2022 tržby společnosti Merck meziročně vyskočily o 22 % na 20,9 miliardy dolarů.

Dokonce i imunologický lék Humira společnosti AbbVie, nejprodávanější produkt v historii odvětví, dosáhl maximálního ročního prodeje „pouze“ asi 21,2 miliardy dolarů. Keytruda by toto číslo měla letos překonat. To však vyvolává jeden problém: co se stane, až Keytruda narazí na patentový útes, což se stane v roce 2028?

I když je to ještě daleko, Merck začal plánovat. Činí tak vývojem podkožní verze svého korunního klenotu. Nová formulace by měla patentovou exkluzivitu nad rámec té staré, pokud by získala schválení. A kromě Keytrudy má Merck pod sebou i další slibné produkty.

Společnost se zabývá i dalšími činnostmi

Společnost Merck si v uplynulém roce vedla na akciovém trhu dobře, protože její finanční výsledky byly dobré, a to i přes negativní vliv směnných kurzů zahraničních měn a dalších ekonomických faktorů, jako je inflace. Stejně jako u ostatních výrobců léků zůstává naštěstí podnikání společnosti Merck relativně stabilní bez ohledu na ekonomické podmínky, protože nabízí základní produkty.

Zdroj: Getty Images

V roce 2022 se celkové tržby společnosti meziročně zvýšily o 22 % – což je na farmaceutického giganta úctyhodné číslo – na 59,3 miliardy dolarů. Několik jiných produktů společnosti Merck než Keytruda si vedlo dobře. Vakcíny společnosti, které chrání proti HPV, Gardasil a Gardasil 9, zaznamenaly meziroční nárůst kombinovaných tržeb o 22 % (27 % v konstantní měně) na 6,9 miliardy USD.

Lék na rakovinu Lynparza dosáhl tržeb ve výši 1,1 miliardy dolarů, což je o 13 % více než v předchozím roce, resp. o 18 % v přepočtu na konstantní měnu. Solidní meziroční nárůst zaznamenala také Lenvima, další lék proti rakovině, a Bridion, injekce používaná po operaci ke zvrácení účinků léků podávaných během operace.

Podnik společnosti Merck v oblasti zdraví zvířat, jeden z největších na světě, dosáhl slušných výsledků. Tržby se oproti roku 2021 nezměnily a činily přibližně 5,6 miliardy dolarů, ale v přepočtu na konstantní měnu vzrostly o 6 %. Ačkoli je tedy Keytruda nejdůležitějším aktivem společnosti Merck, společnost se může pochlubit i dalšími faktory růstu. A na cestě je mnoho dalších.

Společnost Merck má více než 30 programů ve fázi 3 a přes 80 programů ve fázi 2. Jedním ze slibných kandidátů, na kterém společnost Merck pracuje, je sotatercept, potenciální léčba vzácného onemocnění zvaného plicní arteriální hypertenze (PAH), které má 43% pětiletou úmrtnost, což zdůrazňuje význam nových možností léčby.

Zdroj: Getty Images

Společnost Merck vkládá do sotaterceptu velké naděje. Jak nedávno uvedl prezident společnosti pro lidské zdraví v USA Jannie Oosthuizen: „Na základě údajů věříme, že sotatercept změní způsob léčby PAH. Naším přáním je, aby se sotatercept stal základem léčby PAH.“ V rámci své onkologické divize očekává společnost Merck do roku 2028 více než 80 nových schválení.

Společnost je ve výborné pozici, aby pokračovala v růstu sortimentu, tržeb a zisků a zároveň překonávala index Dow Jones.

Na akcie společnosti Merck ještě není pozdě

I po nedávném propadu vypadá Merck přiměřeně oceněný. Poměr forwardové ceny a zisku společnosti je přibližně 14,8, zatímco ve farmaceutickém průmyslu je to 14,2. Vzhledem ke svým vyhlídkám si Merck zaslouží prémii, a proto se i na současných úrovních akcie dlouhodobým investorům vyplatí.