Kdybyste v roce 2020 investovali 5 000 dolarů do společnosti Moderna, kolik byste dnes měli?

Společnost Moderna by se mohla během několika příštích let stát multiproduktovou společností.

Úspěch společnosti Moderna (MRNA) v závodě o vakcínu proti koronavirům se rovná úspěchu prvních investorů. Ti, kteří vsadili na společnost Moderna, když na jaře 2020 uvedla do klinických zkoušek kandidáta na vakcínu, z toho profitovali. Biotechnologická společnost poté uvedla svou vakcínu na trh, vygenerovala z ní miliardové příjmy a její akcie vzrostly.

Od té doby akcie klesly ze svého vrcholu. Stále však představuje výhodnou investici pro ty, kteří se do příběhu zapojili včas. Podívejme se, kolik byste dnes měli, kdybyste do společnosti Moderna investovali 5 000 USD již v roce 2020.

178 akcií společnosti Moderna

Společnost Moderna jako jedna z prvních uvedla do klinických zkoušek vakcínu proti koronaviru. Stalo se tak před třemi lety, na jaře 2020. Představme si, že jste si své akcie koupili 19. března, kdy se obchodovaly za přibližně 28 USD. Za 5 000 USD byste si koupili přibližně 178 akcií.

Dnes, kdy se akcie obchodují kolem 150 dolarů, by vaše investice měla hodnotu 26 700 dolarů. To je důvod k radosti.

Zdroj: Shutterstock

Přesto můžete litovat, že jste neprodali dříve – protože na vrcholu akcií v srpnu 2021 se vaše investice vyšplhala na hodnotu 86 152 dolarů. To samozřejmě představuje úžasný výnos.

Pokud jste si však Modernu ponechali, nezoufejte. Zaprvé, stále máte vyhráno. Zadruhé, možná si tím připravujete větší výhru v dlouhodobém horizontu. To proto, že společnost Moderna pravděpodobně čeká ještě velký růst. A to by mělo vést k dalšímu růstu ceny akcií.

Možná si říkáte: „Počkejte… poptávka po vakcínách klesá. To poškodí růst.“ A máte pravdu. Společnost se nebude moci na svou vakcínu proti koronavirům spoléhat věčně. A v nejbližší době se pokles poptávky po vakcínách projeví na výnosech.

Růst prodeje spojený s pandemií však nelze skutečně srovnávat s růstem prodeje v běžných obdobích. Jakmile společnost Moderna začne prodávat svou vakcínu ve světě po vypuknutí pandemie, budeme mít představu o tom, jak by mohly prodeje v průběhu času vypadat – a budeme mít lepší srovnávací bod.

Zdroj: Unsplash

Rok přechodu

Letošní rok by měl být přechodem do nového prostředí. A je důvod k optimismu, že vakcína proti koronavirům bude i nadále generovat rekordní příjmy – i když tyto příjmy nedosáhnou pandemické úrovně.

Společnost Moderna předpokládá, že vakcína bude následovat cestu očkování proti chřipce. To znamená, že přibližně polovina americké populace by se nakonec mohla rozhodnout pro každoroční očkování proti koronavirům. Biotechnologická společnost by tak mohla mít z vakcín a posilujících přípravků stále značné příjmy.

Zisk, který společnost Moderna již vygenerovala, jí mezitím umožňuje přivést další kandidáty. A zde se díváme na tři možná uvedení na trh v průběhu několika příštích let. Každý z těchto kandidátů představuje pro společnost Moderna velkou příležitost.

Nejdříve chce společnost předložit regulačním orgánům do konce první poloviny letošního roku svůj kandidátský přípravek proti respiračnímu syncytiálnímu viru (RSV). RSV je běžné respirační onemocnění, které je nebezpečné zejména pro starší osoby a kojence. Společnost Moderna usiluje o schválení u starší dospělé populace – na trhu, který má celosvětově hodnotu více než 10 miliard dolarů.

Zdroj: Unsplash

Společnost Moderna má také kandidáty na vakcíny proti chřipce a cytomegaloviru (CMV) ve fázi 3 studií. Blíží se tedy k cíli.

To vše znamená, že by společnost mohla v nadcházejících letech získat několik zdrojů miliardových příjmů. Díky tomu je investice do společnosti Moderna dnes mnohem méně riziková než v roce 2020.

Akcie společnosti Moderna se pravděpodobně nerozšíří tak rychle jako na počátku pandemie. Tehdy se investoři vrhli na akcie vakcín s ohledem na krizovou situaci – a to vyhnalo ceny akcií nahoru.

Ale to nevadí. Moderna má stále na to, aby v průběhu času dosahovala působivých zisků. Díky pokroku v přípravě a vakcíně proti koronavirům, která by měla i nadále přinášet miliardy, by vaše investice mohla snadno růst i v budoucnu.