Výprodej USD po Fedu pokračuje, pozornost se přesouvá na BOE

Poté, co americký dolar po středečním oznámení politiky amerického Federálního rezervního systému (Fed) utrpěl vůči svým soupeřům velké ztráty, pokračuje na začátku čtvrtka v oslabování. Později během seance oznámí rozhodnutí o úrokových sazbách Švýcarská národní banka (SNB) a Bank of England (BOE). V rámci amerického ekonomického programu budou zveřejněny týdenní počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti, chicagský Fed index národní aktivity a údaje o prodejích nových domů za únor. Nakonec Eurostat zveřejní předběžnou spotřebitelskou důvěru za březen.

Fed po březnovém zasedání podle očekávání zvýšil svou základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů do pásma 4,75-5 %. Ve svém programovém prohlášení Fed upustil od zmínky o „pokračujícím zvyšování“ sazeb a uvedl, že může být vhodné určité další zpřísnění politiky. Kromě toho revidovaný souhrn ekonomických projekcí odhalil, že projekce konečné sazby zůstala beze změny na úrovni 5,1 %. Pokud jde o krach banky v Silicon Valley a jeho důsledky, předseda FOMC Jerome Powell poznamenal, že pravděpodobně dojde ke zpřísnění podmínek financování, a poznamenal, že jim to pomůže při ochlazování ekonomiky. Nakonec Powell novinářům řekl, že o žádných změnách v provádění rozvahy nehovořili.

Americká ministryně financí Janet Yellenová mezitím ve středu sdělila senátnímu výboru pro rozpočtové prostředky, že se neuvažuje ani neprojednává nic, co by mělo cokoli společného s prázdným pojištěním nebo zárukami za bankovní aktiva.

Po úterním odrazu se výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů obrátily k jihu a ve středu klesly o téměř 5 %. Americký dolarový index se zase koncem středy dostal pod medvědí tlak a počátkem čtvrtka svůj propad rozšířil a poprvé od začátku února klesl pod 102,00 bodu. Hlavní indexy na Wall Street ve středu prudce klesly a uzavřely hluboko v záporném teritoriu, ale futures na americké akciové indexy se na počátku čtvrtka pohybují v rozmezí 0,5 až 0,8 %.

USD/CHF po středečním poklesu nadále klesá a naposledy se obchodoval mírně pod úrovní 0,9150. Všeobecně se očekává, že SNB zvýší svou základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 1,5 %.

USD/CHF (short) – Zdroj: Autochartist

Měnový pár GBP/USD využil širokého oslabení amerického dolaru a nabral býčí dynamiku. Na začátku čtvrtka se pár drží na ziscích nad úrovní 1,2300. BOE podle prognóz zvýší svou klíčovou sazbu o 25 bazických bodů na 4,25 % v návaznosti na středeční horké údaje o inflaci ve Velké Británii. Vzhledem k tomu, že se nebude konat tisková konference, rozdělení hlasování by mohlo ovlivnit výkonnost libry šterlinků vůči jejím hlavním rivalům.

Po středečním impozantním vzestupu se měnový pár EUR/USD ve čtvrtek během asijské seance dostal výše a dosáhl nejvyšší úrovně za posledních téměř osm týdnů nad 1,0920.

USD/JPY se po události ve Fedu dostal pod obnovený medvědí tlak a prorazil pod 131,00. Na začátku evropské seance zůstává pár na zadní koleji a obchoduje se v záporném teritoriu na úrovni kolem 130,70.

USD/TRY si připisuje mírné zisky kolem 19,05, když konsoliduje ztráty vyvolané Federálním rezervním systémem (Fed) před oznámením měnové politiky Centrální banky Turecké republiky (CBRT). Pár turecké liry (TRY) se přitom snaží ospravedlnit nejnovější pokles amerického dolaru, jakož i výnosů státních dluhopisů, na pozadí holubičích nadějí turecké centrální banky.

Očekává se, že CBRT ponechá základní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 8,5 % poté, co na posledním měnověpolitickém zasedání snížila sazbu o 50 bazických bodů, neboť turecká inflace již čtvrtý měsíc po sobě klesá. Přitom turecký index spotřebitelských cen (CPI) za únor klesl naposledy na 55,18 % meziročně oproti očekávaným 55,50 % a předchozím 57,68 %. Je třeba poznamenat, že CBRT odolávala zvyšování sazeb, i když inflace v říjnu vyskočila na rekordní hodnotu 85,51.

Zdroj: Getty Images

Při pohledu do budoucna by turecká spotřebitelská důvěra za březen na předchozí úrovni 82,5 mohla působit jako bezprostřední směr před verdiktem CBRT. Přesto USD/TRY pravděpodobně zůstane pod tlakem, pokud CBRT nepřekvapí trh zvýšením sazeb, což se očekává nejméně.

Pokud nedojde k prolomení podpory 100-DMA, která se v době tisku pohybuje kolem 18,75, zůstává USD/TRY schopen obnovit historické maximum. Přitom by pár turecká lira (TRY) mohl směřovat k měsíc staré vzestupné linii odporu kolem 19,20.