Investoři se připravují na zvýšení volatility v souvislosti se zveřejněním klíčových údajů

V druhé polovině týdne pokračuje na finančních trzích kolísavé dění, ale investoři se připravují na to, že volatilita později během dne vzroste. V ekonomickém kalendáři se objeví údaje o podnikatelské a spotřebitelské náladě z eurozóny, údaje o březnové inflaci z Německa a údaje o hrubém domácím produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí z USA. Účastníci budou rovněž věnovat velkou pozornost komentářům představitelů Federálního rezervního systému, včetně prezidenta richmondského Fedu Thomase Barkinga a prezidenta minneapoliského Fedu Neela Kashkariho.

Ve druhé polovině středečního dne na trzích převládaly rizikové toky a oživení amerického dolaru po dvoudenním propadu zůstalo omezené. Na začátku čtvrtka se dolarový index pohybuje v úzkém kanálu kolem 102,50 a výnosy referenčních desetiletých amerických státních dluhopisů zůstávají v týdenním pásmu nad 3,5 %. Mezitím se futures na americké akciové indexy obchodují na počátku evropské seance mírně výše. V konečné revizi se očekává, že HDP ve Spojených státech za 4. čtvrtletí bude odpovídat předchozímu odhadu ve výši 3,9 %. Americké ministerstvo práce rovněž zveřejní týdenní údaje o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti.

Dříve během dne byly zveřejněny údaje ze Španělska, které ukázaly, že meziroční harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v březnu prudce klesl na 3,1 % z únorových 6 %. Tento údaj byl mnohem nižší, než očekával trh (3,1 %). V Německu by měl meziroční HICP klesnout z 9,3 % na 7,5 %. Navzdory měkkým údajům o inflaci ze Španělska se měnový pár EUR/USD v dopoledních hodinách v Evropě nadále obchoduje ve svém denním kanálu na úrovni kolem 1,0850.

Po středečním poklesu GBP/USD znovu získal svou trakci a v evropské seanci vystoupal do oblasti 1,2350. Britský index FTSE 100 otevřel mírně výše.

USD/JPY využil středečního rizikově pozitivního tržního prostředí a zaznamenal působivé zisky. Zdá se, že na počátku čtvrtka se pár dostal do konsolidační fáze a naposledy se obchodoval v záporném teritoriu pod úrovní 132,50.

USD/JPY (short) – Zdroj: Autochartist

EUR/CHF si drží medvědí tendenci z předchozího dne, přičemž během čtvrtečního rána v Evropě obnovil intradenní minimum poblíž 0,9945.

V úterý zaznamenal křížový měnový pár největší denní zisky za posledních 11 týdnů, ale nepodařilo se mu překonat směrem dolů se svažující linii odporu z 02. března.

Nejen neúspěch při překonání klíčové linie odporu, ale také překoupený RSI (14) a blížící se medvědí kříž na MACD lákají během druhého ztrátového dne v řadě prodejce páru EUR/CHF.

EUR/JPY si líže rány kolem intradenního minima 143,50, když během čtvrtečního rána v Evropě konsoliduje výrazné zisky z předchozího dne.

Křížový měnový pár vzrostl nejvíce od začátku ledna 2023, než se obrátil od klesající trendové linie z března 07. K pullback pohybům napovídá i ústup ukazatele RSI (14) z překoupené oblasti. V důsledku toho nelze vyloučit krátkodobý pokles kotace.

Bezprostřední pokles kurzu EUR/JP však omezuje linie podpory směřující vzhůru z minulého pátku, která se nachází nejpozději v blízkosti 143,00.

Jihoafrická centrální banka (SARB) dnes pravděpodobně zvýší svou základní úrokovou sazbu o dalších 25 bazických bodů na 7,5 %. Zdá se, že mnohé již bylo započítáno, takže reakce kurzů randu by měla být mírná, uvádějí ekonomové Commerzbank.

USD/ZAR (short) – Zdroj: Autochartist

Pár NZD/USD ve čtvrtek přitahuje nové nákupy poblíž hranice 0,6200 a navazuje na svůj stabilní intradenní vzestup během ranní evropské seance. Pár se aktuálně nachází těsně pod úrovní poloviny 0,6200, za den vzrostl o více než 0,25 % a prozatím se zdá, že se mu podařilo zastavit noční odmítavý sestup z technicky významného 200denního jednoduchého klouzavého průměru (SMA).

Vzhledem k tomu, že investoři přehlížejí měkčí údaje z Nového Zélandu, obecně pozitivní tón kolem akciových trhů podkopává bezpečný americký dolar (USD) a ukazuje se, že je klíčovým faktorem, který prospívá kiwi citlivému na riziko. Na pozadí zmírňujících se obav z rozsáhlé bankovní krize posilují naděje na silné hospodářské oživení v Číně důvěru investorů a nadále podporují převládající prostředí zaměřené na riziko. Optimismus podporují komentáře čínského premiéra Li Kianga, který slíbil další stimuly na podporu domácích výdajů a uskutečnění reforem, jež mohou pomoci stimulovat růst.