Lepší růstová akcie pro vaše portfolio: Vertex Pharmaceuticals vs. AbbVie

Tyto akcie vypadají s ohledem na jejich budoucí vyhlídky cenově přiměřeně.

Společnosti Vertex a AbbVie také nabízejí velký růstový potenciál. Vertex má na obzoru nový potenciální lékový trhák. A společnost AbbVie se může během několika příštích let stát lídrem v podílu na trhu s léky na předpis.
Která z těchto hvězdných akcií je nyní lepší volbou pro růst? Pojďme to zjistit.


Vertex Pharmaceuticals

Společnost Vertex je známá svou specializací na léčbu cystické fibrózy (CF). Společnost prodává čtyři léky na CF, včetně trháku Trikafta. Jako nejnovější lék na CF společnosti přinesl v loňském roce tržby ve výši více než 7,6 miliardy dolarů. Společnost je celosvětovým lídrem v oblasti CF a tuto pozici by si mohla udržet přinejmenším do konce roku 2030. Ve skutečnosti je budoucím lékem, který může Trikaftu sesadit z trůnu, jiný kandidát na léčbu CF, který Vertex právě testuje ve třetí fázi.
Investoři však chtěli víc: Chtěli, aby Vertex ukázal, že může být úspěšný i mimo CF. A to se společnost chystá udělat. Vertex předložil regulačním orgánům v USA, Evropě a Velké Británii svůj lék exa-cel na krevní poruchy beta talasemii a srpkovitou anémii. Exa-cel by se mohl stát trhákem – a rozhodnutí regulačních orgánů může být za rohem.

Zdroj: Vertex

Vertex má ve svém portfoliu další zajímavé kandidáty, kteří mohou posílit jeho expanzi do dalších oblastí léčby – a potenciálně přinést významné příjmy. Příkladem je VX-548, kandidát na léčbu bolesti bez použití opioidů. Pro léčbu tohoto běžného problému existuje na trhu obrovská příležitost. To proto, že dnes máme na výběr pouze z několika volně prodejných možností – nebo z opioidů na předpis, které jsou spojeny se závislostí.
Společnost Vertex zkoumá VX-548 ve třetí fázi studií, takže pokud vše půjde dobře, představuje to v příštích několika letech další velkou příležitost k příjmům. To vše znamená, že růst tržeb společnosti Vertex – v oblasti CF i mimo ni – zdaleka nekončí.


AbbVie

Společnost AbbVie dosáhla důležitého bodu obratu. Špatnou zprávou je, že její imunologický megablokbuster Humira ztratil exkluzivitu, takže podle společnosti hrozí, že v letošním roce poklesnou tržby z tohoto léku v USA o 37 %.
Ale tady je dobrá zpráva. AbbVie připravuje dva nové imunologické léky Rinvoq a Skyrizi, které posílí její portfolio. A zdá se, že dohromady dokonce překonají vrcholné roční tržby léku Humira ve výši více než 20 miliard dolarů. Oba léky jsou již nyní hitem. Společnost AbbVie předpokládá, že v roce 2025 společně přinesou více než 17,5 miliardy dolarů a v roce 2027 více než 21 miliard dolarů.

Zdroj: Unsplash

Ačkoli tedy tento rok pravděpodobně nebude pro AbbVie rokem velkého růstu, mělo by se to rychle změnit, jakmile Rinvoq a Skyrizi získají schválení regulačních orgánů pro další indikace. V současné době je Rinvoq schválen pro pět indikací a Skyrizi pro tři.
AbbVie má také působivé portfolio v oblasti neurověd a estetiky. Vraylar se používá k léčbě velké depresivní poruchy a bipolární poruchy a v posledním čtvrtletí jeho tržby vzrostly o více než 15 %. Tržby za botox proti migréně vzrostly o více než 8 % a botox jako lék proti vráskám rovněž zaznamenal nárůst. Podle společnosti Evaluate Pharma se očekává, že společnost AbbVie bude mít do roku 2026 největší podíl na trhu s léky na předpis.
Investoři mohou počítat s výplatou dividend a růstem společnosti AbbVie. Společnost rok od roku zvyšuje výplatu dividend. Dnes AbbVie vyplácí roční dividendu ve výši 5,92 USD na akcii. Současný výnos ve výši 3,76 % překonává průměr vyplácený ve farmaceutickém průmyslu.
To vše znamená, že AbbVie nabízí solidní vyhlídky na dlouhodobý růst zisků – a pasivní příjem na počkání.

Vertex nebo AbbVie?

Obě tyto akcie jsou skvělou dlouhodobou investicí. Mají zkušenosti s růstem zisků a produkty a kandidáty, kteří mají předpoklady k dlouhodobému růstu. Jejich ocenění se zvýšilo, ale vzhledem k jejich vyhlídkám zůstávají obě na rozumné úrovni.