Crocs představuje dokonalou kombinaci hodnoty a růstu a měla by být ve vašem hledáčku

Za posledních pět let byly akcie Crocs (CROX) pro investory velkým vítězem – vzrostly o 665 % i po poklesu o 31 % ze svého vrcholu. To je směšný výnos, který drtí výsledky širšího trhu s šíleným náskokem. Společnost, známá svými oblíbenými pěnovými dřeváky, zaznamenává vynikající výsledky i v době, kdy prudce roste ekonomická nejistota.

Má však tato obuvnická akcie ještě prostor k růstu? – a může se stát potenciálním velkým vítězem pro vaše portfolio, který zopakuje svůj minulý úspěch? Podívejme se na to blíže.

Diverzifikace produktové řady

V roce 2022 se společnosti Crocs podařilo meziročně zvýšit tržby o 53,7 %. A to navíc ke skoku o 66,9 % v roce 2021. Hrubá marže společnosti ve výši 52,3 % a provozní marže ve výši 23,9 % v roce 2022 jsou sice nižší než v předchozím roce, ale stále vynikající pro jakoukoli firmu, natož pro oděvní společnost. Na první pohled se jedná o rychle expandující a ziskový podnik.

Zdroj: Gettyimages

Akcionáři by však měli sledovat jednu záležitost. V loňském roce pocházelo 77 % tržeb značky Crocs z jediného výrobku, pěnových dřeváků. To samo o sobě nemusí být nutně špatně. V posledních několika letech byli spotřebitelé přitahováni cenově dostupným a pohodlným oblečením, což je trend, který možná podpořila pandemie koronaviru a obliba lidí pracujících z domova. To sice zlepšilo vyhlídky společnosti Crocs, ale firma je příliš závislá na úspěchu jednoho výrobku. A jestli něco víme o chování spotřebitelů, tak to, že změna je konstantní.

Proto se vedení v čele s generálním ředitelem Andrewem Reesem rozhodlo na konci roku 2021 převzít společnost HeyDude, která vyrábí neformální obuv, a to za 2,5 miliardy dolarů. HeyDude je italský výrobce obuvi, ale jeho zboží je populární i zde ve Spojených státech. podle průzkumu Taking Stock With Teens z podzimu 2022, který provedla společnost Piper Sandler, byla HeyDude sedmou nejoblíbenější značkou obuvi mezi teenagery. Pro zajímavost, Crocs se na tomto seznamu umístil na pátém místě. To je docela dobrý ukazatel toho, jak silné jsou tyto značky, zejména u tak cenné demografické skupiny, která může být celoživotními zákazníky.

Aby společnost Crocs dosáhla trvalého úspěchu, bylo nutné diverzifikovat sortiment výrobků. Přidanou výhodou je, že HeyDude získá globální distribuční a marketingové schopnosti společnosti Crocs a společnost Crocs je na tom lépe díky větší potenciální zákaznické základně. V roce 2022 vzrostly tržby společnosti HeyDude (po akvizici) ve výši 896 milionů dolarů meziročně o 54 %, což značně předčilo 14,9% růst značky Crocs.

Zdroj: Unsplash

Spojení hodnoty a růstu

Jedním z největších rizik, které je třeba mít na paměti, je skutečnost, že společnost čelí velké konkurenci na trhu s obuví. Existují zde známá jména jako Nike, Adidas a Under Armour, ale i přímější konkurenti jako Skechers, VF Corp. a Deckers. Navíc existuje reálná možnost, že značka jednoduše upadne v nemilost spotřebitelů, což je u těchto typů společností stálá obava.

Jak však ukazují finanční výsledky, společnost Crocs v posledních letech zaznamenala fantastický růst, který bude pokračovat i v roce 2022. A vedení společnosti očekává v roce 2023 tržby mezi 3,9 a 4 miliardami dolarů, což by znamenalo 11,5% skok (v polovině období). „V roce 2023 očekáváme další rekordní rok, přičemž růst by měl být veden sandály a mezinárodní značkou Crocs a zvýšeným pronikáním značky HeyDude na americký trh,“ zdůraznil Rees v tiskové zprávě za 4. čtvrtletí 2022.

Zdroj: Unsplash

Při pohledu do ještě vzdálenější budoucnosti je zřejmé, že Wall Street je velmi optimistická. Konsenzuální odhady analytiků předpokládají, že v letech 2022 až 2026 porostou tržby složeným ročním tempem 12,2 %, přičemž provozní páka povede v tomto období k růstu zisku na akcii o 19,2 % ročně. Tento výhled by měl akcionáře potěšit.

Pokud vám nestačí vyhlídky na růst, vezměte v úvahu, že akcie Crocs se obchodují s poměrem ceny k zisku pouhých 14. Akcie Crocs vypadají jako nákup, protože se prodávají za tak nízké ocenění a společnost vykazuje vynikající růst a je neuvěřitelně zisková. To je skvělý recept na multi-bagger, který by měl investory potěšit.