Hledáte alespoň 8% dividendový výnos? Goldman Sachs navrhuje 2 dividendové akcie k nákupu

Jedna věc je na akciových trzích v poslední době jistá: jejich přirozená nejistota se ujímá vlády a vysoká volatilita tu zůstane. Investoři a ekonomové se již několik měsíců obávají recesních dopadů protiinflačního zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému – nedávná bankovní krize však přidala k již tak bouřlivé situaci další vrstvu obav.

Nyní se potýkáme s následky této krize a inflace i úrokové sazby zůstávají vysoké. To je učebnicový případ pro dlouhé pozice v defenzivních akciích.

To je názor Depa Mehty, viceprezidenta společnosti Goldman Sachs. Na závěr měsíce března Mehta říká: „Nedávné napětí v bankovním sektoru vedlo k obnovení obav investorů ohledně výhledu hospodářského růstu a ke zvýšené volatilitě rizikových aktiv. Zatímco stres v oblasti cenových akcí se poněkud stabilizoval, potenciál snížené dostupnosti úvěrů bude podle ekonomů GS pravděpodobně představovat prorůstový faktor. Domníváme se, že toto pozadí opravňuje k selektivnímu umístění v defenzivnějších oblastech trhu.“

Je to myšlení, které nás přirozeně obrací k dividendovým akciím. Jedná se o tradiční defenzivní investiční hry, které nabízejí stabilní výplaty akcionářům, jež zaručují tok příjmů bez ohledu na to, zda trhy rostou nebo klesají.

Zdroj: Getty Images

V tomto kontextu dali analytici Goldman Sachs palec nahoru dvěma dividendovým akciím s výnosem nejméně 8 %. Otevřeli jsme databázi a prozkoumali podrobnosti o těchto dvou akciích, abychom zjistili, co dalšího z nich dělá atraktivní nákupy.

Altria Group, Inc. (MO)

Altria Group je jedním z největších světových výrobců cigaret a vlastní známou značku Marlboro. Ačkoli se společnost díky tabákovému průmyslu vypracovala na jednu z největších světových veřejných firem, v posledních letech začala diverzifikovat své aktivity i mimo oblast cigaret a dalších tabákových výrobků. Diverzifikovaná řada výrobků je sice obvykle výhodná, ale v případě společnosti Altria poskytuje ochranu před měnícími se společenskými a politickými větry, které již nejsou nakloněny hlavním tabákovým výrobkům.

Konkrétně se Altria pustila do oblasti bezdýmného tabáku a do odvětví elektronických cigaret neboli vapingu. Za tímto účelem společnost počátkem března oznámila, že uzavřela „definitivní dohodu“ se společností NJOY Holdings, přičemž zvláštní pozornost věnovala získání vlastnictví portfolia e-vape výrobků společnosti NJOY. Altria údajně souhlasila s tím, že při uzavření transakce zaplatí až 2,75 miliardy dolarů v hotovosti a dalších až 500 milionů dolarů v hotovosti v závislosti na výsledcích regulačních opatření týkajících se určité části výrobků společnosti NJOY. Altria na podporu transakce uvádí, že v loňském roce bylo v USA 9,5 milionu dospělých uživatelů vapingu a trh s vapingy dosáhl v USA obratu 7 miliard dolarů.

Zdroj: Altria

Kromě posunu směrem k bezdýmným výrobkům provedla Altria také několik významných strategických investic a drží 10% podíl ve společnosti AB-Inbev, která je významným představitelem pivovarnického průmyslu. Altria rovněž vlastní 41 % akcií společnosti Cronos Group, která je významným subjektem na kanadském trhu s kanabinoidy.

Po finanční stránce vykázala Altria za poslední čtvrtletí – 4Q22 – smíšené výsledky. Společnost dosáhla čistých tržeb ve výši 6,1 miliardy USD, což je meziroční pokles o 2,3 %, a upraveného zředěného zisku na akcii ve výši 1,18 USD, což je meziroční nárůst o 8,3 %. Výše tržeb zaostala za prognózou o 70 milionů USD, zatímco zisk na akcii předčil očekávání o 1 cent.

Ve 4Q22 Altria oznámila dokončení dříve schváleného programu zpětného odkupu akcií v hodnotě 3,8 mld. dolarů – a schválila další zpětný odkup v hodnotě 1 mld. dolarů pro pokračování návratnosti. Společnost také ve 4. čtvrtletí vyplatila 1,7 miliardy USD na dividendách, což je část z 6,6 miliardy USD vyplacených za celý rok 2022. Za fiskální roky 2018 až 2022 Altria vyplatila na dividendách přes 30 miliard dolarů a odkoupila akcie za více než 6 miliard dolarů.

Aktuální dividenda, jejíž výplata je naplánována na 28. dubna, je stanovena na 94 centů na kmenovou akcii. Při roční sazbě 3,76 USD je dividendový výnos impozantních 8,4 %, což je více než 4× více než průměrný dividentový výnos zjištěný u indexu S&P 500. Altria spolehlivě vyplácí dividendy již od roku 1989.

Analytička společnosti Goldman Sachs Bonnie Herzogová zaujímá k akciím Altria jednoznačně býčí postoj: „Jelikož jsme pevně přesvědčeni, že společnost bude schopna pohodlně splnit svůj cíl růstu zisku na akcii MSD pro rok 23 a CAGR MSD do roku 28, doporučujeme i nadále akcie MO. Navíc se domníváme, že MO patří mezi společnosti s nejlepší pozicí na nejistých/recesních trzích, a vidíme omezené riziko poklesu vzhledem k silnému základnímu FCF společnosti MO, absenci měnové expozice, atraktivním a rostoucím hrubým maržím, atraktivnímu ocenění a silné rozvaze se zaměřením na výnosy pro akcionáře a velmi atraktivnímu dividendovému výnosu…“.

Spolu s tímto optimistickým postojem dává Herzogová akciím MO rating Buy a cílovou cenu 52 USD, což znamená jednoletý potenciální zisk ~17 %.

Celkově získává Altria od konsenzu analytiků mírné hodnocení „Buy“ na základě 10 nedávných hodnocení z Wall Street, která se dělí na 4 „Buy“, 5 „Hold“ a 1 „Sell“.

Diamondback Energy (FANG)

Dalším tipem, na který se podíváme, je texaská společnost Diamondback, nezávislý operátor v ropném a plynárenském průmyslu, který se zaměřuje na průzkum a těžbu nekonvenčních ložisek ropy a zemního plynu v Permské pánvi v západním Texasu. Jedná se o geologickou formaci, která v minulém desetiletí vrátila Texas na mapu jako významného hráče v globálním energetickém průmyslu, a Diamondback zde úspěšně realizuje vysoké zisky ze svých operací.

Společnost Diamondback pracuje hlavně na základě horizontální těžby, což je metoda těžby z těžko přístupných ložisek uhlovodíků. V rámci širší Permské pánve pracuje společnost ve formacích Wolfcamp, Spraberry a Bone Spring.

Zdroj: Getty Images

Kromě zisků si společnost Diamondback v odvětví známém vysokými výnosy z kapitálu vybudovala pověst také díky udržování vysokého výnosu z kapitálu prostřednictvím dividend. V uplynulém roce společnost pravidelně vyplácela jak základní dividendu, tak variabilní dividendu všem kmenovým akcionářům. Při posledním vyhlášení stanovila společnost Diamondback základní výplatu na 80 centů na akcii, což představuje 7% nárůst roční výplaty ve výši 3,20 USD. Při této sazbě základní dividenda vynáší 2,4 %. Spolu s ní byla vyhlášena i variabilní dividenda ve výši 2,15 USD na akcii, čímž celková výplata dividendy za 4Q22 dosáhla 2,95 USD. Kombinovaná dividenda za předpokladu pokračování vysokých variabilních plateb po zbytek roku dosahuje anualizované výše 11,80 USD na akcii a vynáší 8,8 %.

Tyto dividendy jsou podpořeny obecně dobrými finančními výsledky společnosti. Ve 4. čtvrtletí společnost Diamondback dosáhla průměrné denní produkce 226,1 tis. barelů ropy denně, což jí přineslo čisté výnosy ve výši 2,03 mld. dolarů a zisk na akcii bez použití metodiky GAAP ve výši 5,29 USD. Tržby jen těsně zaostaly za prognózou, a to o 60 milionů dolarů, zatímco zisk na akcii předčil očekávání o 2 centy.

Pro Neila Mehtu, jednoho z pětihvězdičkových analytiků Goldman Sachs, to znamená dobrou investici. Mehta o společnosti Diamondback píše: „Na FANG ponecháváme rating Buy, protože vidíme příznivé nastavení pro společnost, která pokračuje v posilování své rozvahy, ačkoli generuje FCF… Vidíme, že FANG generuje 10/12% výnos FCF v roce 2023E/24E ve srovnání s kolegy s velkou kapitalizací E&P… na úrovni 9/9 % a vrací ~1,5 miliardy USD v dividendách a ~0,8 miliardy USD ve zpětném odkupu akcií, což představuje celkový výnos kapitálových výnosů ~9 % v roce 2023E… Věříme, že tyto faktory mohou vést k dalšímu překonávání výkonnosti akcií FANG ve srovnání s kolegy.“

Kromě ratingu Buy pro akcie dává Mehta akciím FANG cílovou cenu 142 USD, což naznačuje zisk ~7 % v horizontu jednoho roku. Na základě současného dividendového výnosu a očekávaného zhodnocení ceny má akcie ~15% profil potenciálního celkového výnosu.

Celkově se společnosti Diamondback Energy na Wall Street líbí, což dokazuje konsenzuální hodnocení Strong Buy. To vychází z 16 hodnocení analytiků, jejichž doporučení zahrnuje 14 na Buy spolu s 1 Hold a 1 Sell. Průměrná cílová cena akcie ve výši 172,81 USD je mnohem optimističtější než Mehta, což znamená 29% nárůst za jeden rok oproti současné obchodní ceně 133,30 USD.