Akcie, kterým Warren Buffett dlouhodobě opravdu věří

Legenda Wall Street Warren Buffett byl vždy zastáncem hodnotového investování. Desítky let téměř bezkonkurenčního úspěchu Věštce z Omahy byly založeny na rozpoznání, kdy je cena akcie výrazně nižší než její vnitřní hodnota, a následné sázce na ni. Buffett je mistrem ve své profesi a zdůrazňuje přednosti trpělivosti a dlouhodobého efektu složených výnosů.

Nicméně i portfolia nejúspěšnějších investorů obsahují akcie, které procházejí obdobími poklesu. Pravděpodobně lze říci, že v těchto obdobích Buffett, který je známý svou moudrou radou „buď chamtivý, když se ostatní bojí“, možná plánuje navýšení svých podílů, pokud je přesvědčen, že se určitá akcie nakonec zotaví.

Zdroj: Getty Images

S ohledem na tuto skutečnost jsme využili databázi a určili dvojici akcií, které se nacházejí v Buffettově portfoliu a jejichž výkonnost se v letošním roce zhoršila. Nejedná se o nízké sázky; věrný své formě, v obou má mnohamiliardové podíly a v každé z nich je akcionářem již více než 5 let. Podívejme se, jak je nyní hodnotí akcioví experti z Wall Street.

Kraft Heinz (KHC)

První na Buffettově seznamu nevýkonných akcií je stálice v sektoru spotřebního zboží, společnost Kraft Heinz; jedna z největších potravinářských a nápojových společností v Severní Americe a vlastník takových populárních značek, jako jsou smetanový sýr Philadelphia, Jell-O a Velveeta.

Ačkoli jsou potraviny a nápoje zásadní, akcie společnosti Kraft v posledních měsících rozhodně nedosahují dobrých výsledků – od počátku roku se hodnota KHC snížila o 15 %. To Buffetta nijak nerozhodilo, ani ho nepřimělo ke snížení podílu v této společnosti. Miliardářská investiční legenda je vlastníkem akcií KHC od roku 2015 a jeho firma v současnosti drží 325 634 818 akcií v hodnotě 10,89 miliardy dolarů. Rozsah držby dělá z Berkshire největšího vlastníka ve společnosti Kraft Heinz.

Zdroj: Getty Images

Společnost Kraft Heinz se může pochlubit vlastnictvím 8 značek, které jsou schopny ročně generovat více než 1 miliardu USD, a má celosvětovou pověst důvěryhodného dodavatele potravin a nápojů, které lidé rádi jedí. V loňském roce společnost vygenerovala celkové tržby ve výši přibližně 26 miliard USD a v poslední finanční zprávě z 2Q23 vykázala meziroční nárůst tržeb i zisku.

Přestože nejvyšší zisk společnosti Kraft za 2. čtvrtletí dosáhl 6,72 miliardy USD a meziročně vzrostl o 2,55 %, nesplnil prognózu o 81,9 milionu USD, přičemž společnost zaznamenala prudký 7% pokles objemu. Na dolním řádku se zisk na akcii ve výši 79 centů příznivě vyrovnal hodnotě 70 centů z předchozího čtvrtletí a byl o 3 centy na akcii lepší, než se očekávalo.

Buffett měl vždy rád dividendové akcie, přičemž upřednostňoval společnosti s vysokým výnosem vyplácející dividendy, aby mohl ze svých podílů generovat silný pasivní příjem. Společnost KHC vyplatí 29. září dividendu na kmenové akcie ve výši 40 centů na akcii. Dividenda činí ročně 1,60 USD na akcii a přináší výnos 4,74 %. Dividenda společnosti Kraft se na současné úrovni drží od roku 2019.

Když se obrátíme na analytiky z ulice, zjistíme, že Stephen Powers z Deutsche Bank zaujímá ke společnosti Kraft Hienz býčí postoj. Powers upozorňuje na protivětry v odvětví, ale společnost považuje za fundamentálně silnou.

„I když uznáváme a chápeme nedávný negativní sentiment kolem akcií balených potravin kvůli (i) skepsi ohledně oživení poptávky/objemů, (ii) potenciálnímu tlaku maloobchodníků na tvorbu cen a (iii) rizikům poklesu obchodu nebo zesílení dynamiky konkurence, zůstáváme konstruktivní ohledně lepších fundamentů společnosti KHC (tj, strukturálně silnější portfolio, jasnější růstová/korporátní strategie, příležitosti k expanzi v oblasti potravinářství a rozvíjejících se trhů, zdravější úroveň reinvestičních výdajů oproti období před pandemií, lepší schopnosti napříč společností, lepší výkonnost managementu atd.) a příznivé ocenění. Proto ponecháváme hodnocení Buy,“ uvedl Powers.

Rating Buy je podpořen cílovou cenou 47 USD, která ukazuje na 40% zhodnocení akcií v nadcházejícím roce.

Celkově akcie KHC získávají od konsenzu analytiků na Wall Street mírné hodnocení „Buy“ na základě 15 nedávných hodnocení, která se dělí na 5 „Buy“ a 10 „Hold“. Akcie se obchodují za 33,45 USD a jejich průměrná cílová cena 40,47 USD znamená ~21% potenciál růstu v příštích 12 měsících.

Bank of America Corporation (BAC)

Druhá akcie na našem seznamu, Bank of America, je významnou značkou v globálním bankovnictví a s celkovými aktivy ve výši 3,12 bilionu dolarů patří mezi největší bankovní firmy na světě.

Přesto akcie BAC v letošním roce klesly o zhruba 11 %, i když index S&P 500 zaznamenal čistý zisk 16 %. Pokles ceny akcií nezabránil společnosti Berkshire Hathaway udržovat rozsáhlý podíl v BAC; firma má v bance ~1,033 miliardy akcií, což představuje 8,5 % portfolia Berkshire. Buffetův podíl v BAC je oceněn na více než 29 miliard USD a Berkshire Hathaway je největším jednotlivým akcionářem Bank of America, který vlastní téměř 13 % akcií v oběhu.

Zdroj: Reuters

Bank of America má široký záběr podnikání, a to jak v oblasti spotřebitelských a komerčních účtů, tak v oblasti bankovnictví pro malé a střední podniky a velkého institucionálního bankovnictví. Celkové výnosy banky podle zveřejněné finanční zprávy za 2Q23 meziročně vzrostly o 11 % a dosáhly 25,2 miliardy dolarů, což je o 258,8 milionu dolarů více než odhad. To podpořilo čistý zisk ve výši 7,4 miliardy USD, což je o 19 % více než v předchozím roce, a zisk na akcii ve výši 88 centů, který překonal prognózu o 4 centy na akcii. Bank of America ukončila 2. čtvrtletí s celkovou hotovostí a likvidními aktivy ve výši 373,5 milionu USD, zatímco na konci 2Q22 to bylo jen 198 milionů USD.

Tato bankovní společnost je známá svou silnou politikou návratnosti kapitálu a ve 2. čtvrtletí vrátila svým akcionářům 2,3 miliardy dolarů prostřednictvím zpětného odkupu akcií a dividend. Akciová dividenda byla naposledy vyhlášena 19. července, k výplatě 29. září ve výši 24 centů na kmenovou akcii, což znamená 9% nárůst oproti předchozímu čtvrtletí. Anualizovaná dividenda činí 96 centů na akcii a vynáší 3,3 %.

Zatímco silná dividendová historie Bank of America musí být pro Buffetta na základě jeho vlastních dlouhodobě deklarovaných preferencí atraktivní, analytik společnosti Well Fargo Mike Mayo je jiného názoru. Velikost BAC na něj dělá dojem a gigantismus banky považuje za celkové pozitivum, za výhodu, kterou nelze popřít.

„Podle našeho názoru patří Bank of America k nejlépe situovaným bankám s velkou kapitalizací, pokud jde o vklady (zejména spotřebitelské), řízení nákladů, kvalitu úvěrů a pověst lídra v oblasti kapitalismu zainteresovaných stran. Kromě toho je BAC lídrem v oblasti technologií mezi bankami, což by jí mělo pomoci dále zvyšovat její vedoucí podíl na vkladech směrem k cílové čtvrtině v USA a pomoci jí ve snaze vykazovat vynikající provozní páku. Její technologické výhody by totiž měly pomoci BAC vykázat v roce 2023 přibližně nejlepší rozpětí růstu výnosů oproti nákladům, což povede k vyšším přírůstkovým ziskovým maržím spotřebitelských bank. Celkově je BAC Goliášem v době, kdy Goliáš vítězí,“ vyjádřil se Mayo.

Mayo dále dává akciím rating Overweight (tj. Buy) a jeho cílová cena 40 USD naznačuje důvěru v 39% zisk v horizontu jednoho roku.

Celkově se BAC může pochlubit konsenzuálním hodnocením Moderate Buy na základě 16 nedávných hodnocení analytiků, z toho 8 Buys, 6 Holds a 2 Sells. Obchodní cena 28,84 USD a průměrná cílová cena 35,13 USD dohromady naznačují ~22% potenciál růstu v horizontu jednoho roku.