Dolar před rozhodnutím Fedu stabilní; šterlink oslabuje kvůli poklesu CPI

Americký dolar se ve středu v Evropě před závěrem posledního zasedání Federálního rezervního systému obchodoval stabilně, zatímco šterlinková měna po překvapivém poklesu celkové míry inflace ve Velké Británii oslabila.

Aktuálně se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval převážně beze změny na úrovni 104,807 a zůstal tak blízko šestiměsíčního maxima z minulého týdne.

Dolar v nejistotě před rozhodnutím Fedu o sazbách

Dolarový index se v poslední době obchoduje v úzkém rozpětí, přičemž obchodníci vyčkávají na zprávy, které přijdou z Federálního rezervního systému, protože úředníci později během seance ukončí poslední zasedání, na kterém se stanovuje politika.

Všeobecně se očekává, že americká centrální banka ponechá úrokové sazby na stejné úrovni. Avšak vzhledem k tomu, že ceny energií opět rostou a ekonomické údaje spíše ukazují na odolnou ekonomiku, předseda Fedu Jerome Powell si pravděpodobně ponechá otevřenou možnost dalšího zvýšení sazeb před koncem roku.

„Očekáváme, že Powell vyjádří optimismus nad pokračujícím ochlazováním trhu práce a doprovodnou dezinflací, která přichází spolu s pokračujícím silným hospodářským růstem,“ uvedli analytici ABN Amro ve své poznámce.

„Zároveň očekáváme, že Powell zopakuje, že výbor zůstává otevřený dalšímu zvyšování sazeb, pokud se to ukáže jako nezbytné.“

Překvapivý pokles inflace ve Spojeném království

Jinde dále měnový pár GBP/USD klesl o 0,3 % na 1,2354 poté, co inflace ve Velké Británii v srpnu nečekaně klesla, což zvyšuje možnost, že Bank of England v blízké budoucnosti odvolá svůj prodloužený cyklus zvyšování sazeb.

Celková hodnota indexu spotřebitelských cen v srpnu klesla na 6,7 % z červencových 6,8 %, čímž se vzepřela očekávání růstu na 7,0 %, a to v důsledku poklesu cen hotelů a letenek a nižšího růstu cen potravin než ve stejném období loňského roku.

BOE zasedá ve čtvrtek a očekává se, že vzhledem k tomu, že inflace zůstává výrazně nad jejím 2% střednědobým cílem, dojde k dalšímu zvýšení sazeb. Vzhledem k ochlazení britské ekonomiky by se však mohlo ukázat, že to bude poslední v jejím současném cyklu zpřísňování.

Pokles cen německých výrobců

EUR/USD vzrostl o 0,1 % na 1,0687, přičemž euro vykazovalo určitou sílu navzdory tomu, že německé výrobní ceny v srpnu meziročně poklesly o 12,6 %, což je největší srpnový meziroční pokles od počátku sběru dat v roce 1949, a podnítily tak naděje na další zmírnění inflace v největší evropské ekonomice.

Evropská centrální banka minulý týden opět zvýšila úrokové sazby, protože inflace zůstala nad jejím cílem, ale zároveň naznačila, že čtvrteční zvýšení může být prozatím poslední.

Jen se pohybuje v blízkosti desetiměsíčního minima

USD/JPY vzrostl o 0,1 % na 147,95 a před oznámením FOMC se pohybuje v blízkosti 10měsíčního maxima, přičemž obchodníci sledují možnou intervenci na podporu jenu.

V pátek zasedá Bank of Japan a očekává se, že centrální banka ponechá úrokové sazby na velmi nízké úrovni, čímž se zvýší tlak na japonskou měnu.

USD/CNY se posunul výše na 7,2988 poté, co Čínská lidová banka ponechala své základní úrokové sazby z úvěrů na rekordně nízké úrovni.

PBOC ve středu také stanovila silnější než očekávanou denní střední hodnotu pro jüan, protože se snaží udržet rovnováhu mezi podporou hospodářského oživení a zabráněním dalšímu oslabování jüanu.