Jaká bude nejbližší budoucnost společnosti Shopify?

Může e-shopová platforma vystoupat zpět ke svým dřívějším cenovým úrovním? Pojďme si to rozebrat.

Akcie společnosti Shopify (NYSE:SHOP) si letos vedly dobře. To není překvapivé.

Kombinace lepších než očekávaných výsledků v posledních čtvrtletích spolu s nadšením z potenciálních katalyzátorů souvisejících s umělou inteligencí vysvětlují téměř 75% posun akcií SHOP od ledna.

Nicméně zatímco od začátku roku do konce roku byly tyto akcie nejvýkonnější, v poslední době je jejich výkonnost smíšenější. V srpnu akcie zaznamenaly znatelný pokles po zveřejnění výsledků a od května se obchodují v podstatě do strany.

Stejně jako rally, i toto stažení zpět dává smysl. Nadšení trhu pro vše, co se týká umělé inteligence, od července ochladlo. Obnovily se také obavy z makro faktorů, jako jsou úrokové sazby a hospodářský růst.

Čeká s tím po silném výkonu na začátku roku SHOP další růst, nebo akcie spíše zažijí prudký pokles? Pojďme se do toho ponořit a zjistit to.

Zdroj: Getty Images

Akcie SHOP: Pojďme si rozebrat, zda se jedná o oprávněný návrat ke hvězdám

Skeptikům se může zdát, že silná výkonnost akcií společnosti Shopify není ničím jiným než „mánií umělé inteligence“, která se přelévá do akcií, jež mají určitý, ale ne velký potenciál růstu díky tomuto sekulárnímu růstovému trendu.

Nicméně i když potenciální pozitivní dopad generativní technologie AI na budoucí výsledky nepochybně sehrál roli ve velkém nárůstu akcií SHOP, nepovažujte ho za hlavní příčinu. Opět to připište především přesvědčivým výsledkům společnosti v posledních čtvrtletích.

Jak jsem rozebíral již v květnu, Shopify to v průběhu 1. čtvrtletí 2023 rozbila na plné obrátky, pokud jde o hrubý objem zboží, růst tržeb, nemluvě o dosažení kladného zisku a volného peněžního toku.

Za druhé čtvrtletí tento trend pokračoval. Během čtvrtletí končícího 30. června 2023 společnost Shopify vykázala zrychlení růstu tržeb a také lepší než očekávanou úroveň upraveného zisku.

A co víc, snahy, jako je prodej logistické divize společnosti, spolu se snižováním počtu zaměstnanců v souvislosti s tímto odprodejem, mohou být dobrým znamením pro výsledky v následujících čtvrtletích.

Ačkoli může existovat cesta, jak se akcie brzy vrátí na růstovou trajektorii, připouštím, že určité faktory mohou v nejbližší době vést k další volatilitě.

Makro a obavy ohledně ocenění

V případě akcií SHOP se hlavní obavy, které jsou nyní na pořadu dne, týkají makro nejistot. Obavy z ocenění jsou také něčím, co může ovlivnit výkonnost akcií po zbytek roku 2023 a možná i během prvních měsíců roku 2024.

Společnost může být na dobré cestě splnit/překonat svůj výhled na 3. čtvrtletí 2023. Růst by se mohl pohybovat v rozmezí nízkých 20 % s postupným zlepšováním hrubých marží. Při pohledu na 4. čtvrtletí 2023 a další období však hodně záleží na tom, kam se bude ekonomika ubírat.

Pokud bude více známek naznačovat, že se koncem tohoto roku nebo začátkem příštího roku rýsuje recese, mohla by se společnost SHOP posunout níže, protože vedení a/nebo analytici sníží svá očekávání.

Zdroj: Shutterstock

I kdyby měly problémy související s makrem minimální negativní dopad na výsledky, mějte na paměti, že akcie se dnes obchodují za 118,8násobek odhadovaného zisku v roce 2023.

Aby si společnost Shopify udržela současnou cenu akcií, natož aby se posunula výše, bude možná muset skutečně dosáhnout lepších výsledků, pokud jde o zisky.

A nejen to, bez ohledu na budoucí lepší zisky, pokud budou přetrvávat zvýšené úrokové sazby, trh může být méně nakloněn oceňování akcií za tak vysoký forwardový násobek.

Slovo závěrem

Vzhledem k přesvědčivým argumentům jak pro býčí, tak pro medvědí variantu v nejbližším období, jaký je dnes nejlepší krok v případě SHOP? Vše záleží na tom, co se stane. Dbáte na ocenění a/nebo se obzvláště obáváte recese? Pokud ano, klidně ji vynechejte.

Nicméně pokud nepatříte ani do jedné z těchto kategorií, nemusíte se držet stranou také.

Řekněme, že věříte, že tato e-commerce velmoc bude odolná v době poklesu a že vysoký růst jí umožní udržet si současné ocenění.

Pokud vám to zní podobně, může být důvodem k tomu, abyste z této akcie nakonec udělali nákup. Nicméně i když jste přesvědčeni, že akcie SHOP zůstanou vítězem, považujte za nejlepší pozici zvolnit.

Vyčkávání na výraznější oslabení je ještě lepším krokem.