Bill Gates: Republikáni a změny klimatu

„Republikáni za opatření proti změně klimatu jsou zlatí,“ prohlásil ve čtvrtek na akci Climate Forward v New Yorku Bill Gates, miliardář, filantrop a investor v oblasti klimatu.

Počet republikánů, kteří jsou přesvědčeni, že reakce na změnu klimatu je prioritou, „musí být číslo, které se nám časem podaří zvýšit,“ řekl Gates.

Je to proto, že zmírňování klimatických změn a přizpůsobování se jim bude vyžadovat trvalé investice a podporu ze strany veřejného i soukromého sektoru, řekl Gates.

Zákon o snižování inflace, který byl plný daňových úlev na podporu rozvoje ekonomiky čisté energie, byl ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu schválen zcela po stranické linii. Nehlasoval pro něj žádný republikán.

Politické rozdělení na Kapitolu kopíruje rozdělení široké veřejnosti.

Podle údajů z průzkumu Pew Research Center považuje více než polovina Američanů (54 %) klimatické změny za „velkou hrozbu“ pro blahobyt Spojených států, která je však výrazně rozdělena podle politických stran. Téměř osm z deseti demokratů, 78 %, považuje změnu klimatu za velkou hrozbu, zatímco před deseti lety to bylo 58 %. Pouze 23 % republikánů považuje změnu klimatu za hlavní hrozbu, což je téměř stejně jako před deseti lety, kdy ji za hlavní hrozbu považovalo 22 % republikánů. Poslední průzkum těchto údajů byl proveden v březnu 2022.

Zdroj: Getty Images

IRA zahrnovala daňové úlevy určené k nastartování vývoje čistého vodíku, dlouhodobého skladování energie a technologií pro zachycování a odstraňování oxidu uhličitého z atmosféry, abychom jmenovali alespoň některé z nich.

„IRA je velmi dramatický soubor peněz na nastartování klíčových technologií, a to i do oblastí, o kterých většina lidí zabývajících se klimatem nemluví,“ řekl Gates, jako jsou například průmyslové procesy. „Průmyslové emise, pokud se nevyřeší, nevyřeší se celá věc,“ řekl Gates.

„Je to fantastický návrh zákona o klimatu,“ řekl Gates.

Dlouhodobost IRA a těchto daňových úlev však závisí na tom, která strana bude ve Washingtonu vládnout.

„Nemáme tolik času, abychom tuto věc udrželi nedotčenou,“ řekl Gates. „Není zaručeno, že daňové úlevy nutně vydrží celých 10 let, protože mohou být zrušeny, pokud dojde ke změně politické kontroly.“

To je problém, protože budování a rozšiřování náročných technologií zahrnujících těžká zařízení, výrobu a řešení v infrastrukturním měřítku trvá dlouho – mnohem déle než jedna cesta administrativy po Washingtonu.

„Jedná se o třicetileté investice do oceláren, továren na hnojiva a nových způsobů výroby masa,“ řekl Gates. „Vyžaduje to neustálý, plnou parou vpřed, aby Spojené státy mohly být vzorem.“

Gates sice zdůraznil, že je důležité, aby republikáni brali klimatickou politiku vážně, ale zároveň řekl, že je nerad démonizuje.

Místo toho si Gates klade otázku: „Proč se nám nepodařilo přimět více lidí, aby se přidali? A to je superdůležitá věc,“ řekl.

Když Gates komunikuje s filantropy, kteří investují do klimatu, vybízí ty, kteří mají vztahy s republikány, aby se s nimi pokusili zvýšit jejich angažovanost v oblasti klimatu. „Myslím, že je to nesmírně cenné,“ řekl.

Zdroj: Bloomberg

Schopnost Spojených států udržet své investice do klimatických technologií bude mít globální dopady.

Přestože většina celosvětových emisí pochází ze zemí se středními příjmy, Spojené státy a další bohaté země musí být lídrem ve vývoji a snižování nákladů na nové technologie, řekl Gates.

Podle Gatese musí být čisté technologie lepší a levnější, protože jen tak je reálné, aby se rozšířily i v méně bohatých zemích. Je také nerealistické očekávat, že bohaté země budou platit za distribuci čistých technologií v méně bohatých zemích, pokud nebudou lepší a levnější než špinavý, starý způsob fungování. Není k tomu politická vůle.

„Bohužel, pokud se to pokusíte dotovat, jste na mnohonásobku toho, co je rozpočet na zahraniční pomoc,“ řekl Gates. „Na to voliči nepřijdou. Takže inovace jsou jediným způsobem, jak můžete těchto cílů dosáhnout.“

V tuto chvíli není otázkou, zda zeměkoule překročí cílovou hodnotu stanovenou Pařížskou klimatickou dohodou z roku 2015, která má udržet globální oteplování na úrovni 1,5 stupně Celsia nad úrovní před průmyslovou revolucí, ale o kolik.

„Nejsme na cestě k tomu, abychom se dostali k omezení na 1,5 stupně,“ řekl Gates. A skutečně, António Guterres, generální tajemník OSN, začátkem týdne uvedl, že planeta právě teď,směřuje k nárůstu teploty o 2,8 stupně, tedy o více než 5 stupňů Fahrenheita.