Dolar dosáhl desetiměsíčního maxima, výnosy v USA vzrostly, jen se zotavil z poklesu

Dolar v úterý vzrostl na své nové desetiměsíční maximum, když výnosy amerických dluhopisů dosáhly nejvyšší úrovně od října 2007, zatímco japonský jen se zotavil z počátečního propadu a obchodníci byli ve střehu kvůli známkám vládních intervencí.

Představitel Federálního rezervního systému Neel Kashkari v pondělí uvedl, že vzhledem k aktuální síle americké ekonomiky by se úrokové sazby měly pravděpodobně opět zvýšit a měly by se držet dlouhodobě na vyšší úrovni, dokud inflace neklesne zpět na 2 %.

Jeho komentáře pomohly v úterý zvýšit výnos desetiletého amerického státního dluhopisu – referenčního výnosu USA, který udává tón výpůjčním nákladům po celém světě – na 4,566 %. Výnosy dluhopisů se totiž podle základní ekonomické teorie pohybují inverzně k cenám.

Vyšší výnosy amerických státních dluhopisů pak zvýšily atraktivitu dolaru a posunuly národní měnový index na 106,2, což je nejvyšší hodnota od konce listopadu 2022. Index, který sleduje měnu vůči šesti hlavním měnám, jejichž hodnota je na dolar navázána, naposledy velmi mírně vzrostl na 105,96.

Zdroj: Getty Images

Euro si vůči dolaru naposledy polepšilo o 0,1 % na 1,0596 USD, když se na začátku seance dostalo nejníže od března na 1,057 USD.

Krátká rally dolaru zároveň poškodila japonský jen, který se v jednu chvíli poprvé od října 2022 dostal nad hranici 149 za dolar, když dosáhl 149,19 bodu.

Ministr financí v zemi vycházejícího slunce Shunichi Suzuki v úterý uvedl, že vláda „sleduje pohyby měn s vysokou ostražitostí“, což způsobilo, že jen zredukoval své ztráty vůči americké měně – aktuálně se nacházel na 148,88 za dolar.

Dále se britská libra propadla na svou nejnižší úroveň od poloviny března na 1,2168 USD a naposledy byla níže o 0,19 % na 1,219 USD. Stalo se tak po rozhodnutí BoE ponechat minulý týden sazby na úrovni 5,25 % a po sérii nepříznivých ekonomických údajů.

V úterý uplyne rok od pádu libry na rekordní minimum 1,0327 USD vůči dolaru po katastrofálním rozpočtu tehdejší premiérky Liz Trussové.

Švýcarský frank rovněž klesl na nejnižší hodnotu od března na 0,915 franku za dolar, když se propadl poté, co Švýcarská národní banka minulý týden nečekaně ponechala úrokové sazby na stejné úrovni.

Česká měna den před jednáním bankovní rady České národní banky (ČNB) oslabila. K euru dnes ztratila sedm haléřů na 24,43 Kč/EUR. Vůči dolaru si koruna pohoršila o šest haléřů na 23,08 Kč/USD a zakončila na nejslabší hodnotě za víc než devět měsíců. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online.

„Česká koruna dnes částečně korigovala včerejší (pondělní) zisky, když se její kurz vůči euru posunul z ranních kotací kolem 24,35 Kč/EUR nad hladinu 24,40 Kč/EUR během odpoledních hodin,“ popsal obchodování analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Šlo podle něj o technický pohyb, podobně jako v nepatrném posilování eura vůči dolaru. „Na globálním devizovém trhu dnes panoval klidný kurzový vývoj,“ shrnul.

Česká měna se tak v posledních dnech pohybuje v poměrně širším pásmu 24,45 až 24,30 Kč/EUR, upozornil analytik Purple Trading Jaroslav Tupý. Podobně jako další analytici neočekává od středečního zasedání bankovní rady ČNB změnu úrokových sazeb, důležitá ale podle něj bude následná tisková konference. „Na ní by měl guvernér ČNB Aleš Michl naznačit, zda již lze očekávat na některém z příštích zasedání úpravu sazeb směrem dolů, případně zda o něčem podobném nelze vůbec uvažovat,“ dodal.

Zdroj: Getty Images