Eisuke Sakakibara, známý také jako „pan Jen“, předpokládá, že Japonsko může intervenovat, pokud kurz jenu vůči dolaru překročí hranici 150, přičemž obavy se stupňují při úrovni 155. Sakakibara, který v současné době vede Institut pro indická ekonomická studia, se takto vyjádřil ve čtvrtek. Odhady tohoto pána se v minulosti už nejednou ukázaly být až prapodivně přesné, jeho analýzu je tedy podle všeho třeba brát vážně. I když je třeba si uvědomit, že situace na forexovém trhu, kterou v těchto dnech diktuje především stále měnící se politika Federálního rezervního systému v USA, je jiná než tomu bylo v nedávné minulosti. A to o poznání.
Sakakibara dále naznačil, že Japonsko by mohlo být schopno ustát oslabení jenu a zároveň sledovat změny politiky amerického Federálního rezervního systému. Předpokládá, že po úpravách politiky USA dojde ke změně síly jenu.
Vycházeje z minulých trendů, Sakakibara odkázal na intervence z loňského roku, kdy bylo vynaloženo 60 miliard USD kolem 146 a 152 marek. Podobné výdaje předpokládá i v budoucnu, pokud bude hodnota jenu nadále růst.
Zdroj: Canva
Při pohledu do budoucna Sakakibara poukázal na možné změny, které by mohly přijít na řadu po prosincovém zasedání Federálního rezervního systému. Kromě toho upozornil na možné zvýšení japonských úrokových sazeb v příštím roce. Očekává se, že tyto faktory budou mít významný dopad na hodnotu měny a mohly by vyvolat intervence podobné těm, které byly zaznamenány v minulosti.
Dolar se drží poblíž desetiměsíčního maxima, jen je pod tlakem v souvislosti se silnými ekonomickými údaji ze Spojených států.
Americký dolar si ve čtvrtek udržel pozici poblíž desetiměsíčního maxima vůči koši hlavních měn. K posílení dolaru přispěly optimistické ekonomické údaje z USA a předvídavé výroky představitelů Federálního rezervního systému. Index amerického dolaru, který měří zelenou bankovku vůči ostatním hlavním měnám, se pohyboval kolem 106,58 poté, co přes noc dosáhl maxima 106,84, což je nejvyšší úroveň od 30. listopadu.
Prezident Federální rezervní banky v Minneapolisu Neel Kashkari a několik dalších hlasů z Fedu ve středu varovalo trhy před možností dalšího zvyšování sazeb vzhledem k pokračující ekonomické síle v USA. Tento opatrný tón se shoduje s překvapivou silou nedávných ekonomických údajů z USA, které odporují očekávání investorů ohledně zpomalení.
„Pravděpodobně jsme právě svědky opětovného zrychlení ekonomické aktivity,“ uvedl Kyle Rodda, hlavní analytik finančních trhů ve společnosti Capital.com, a reagoval tak na dřívější obavy z možné recese v USA. Toto oživení aktivity také vyhnalo americké výnosy vzhůru, přičemž referenční desetileté výnosy dosáhly přes noc nového maxima 4,462 %, což je nejvyšší úroveň od října 2007.
Pár dolar/jen, který je obzvláště citlivý na změny výnosů dlouhodobých amerických státních dluhopisů, zejména na desetileté splatnosti, zůstal v centru pozornosti investorů. Naposledy se jen nacházel na úrovni 149,48, což je mírně méně než středeční čerstvé jedenáctiměsíční minimum 149,71, ale stále nepříjemně blízko psychologické úrovni 150 za dolar, což je hranice, kterou trhy považují za potenciální spouštěč intervence japonských úřadů.
Japonskou měnu dále tlačil prudký růst cen ropy, které ve středu zaznamenaly nejvyšší hodnotu za rok 2023 v důsledku prudkého poklesu zásob ropy v USA a obav z omezených globálních dodávek.
Zdroj: Canva
Z dalších měnových zpráv se euro odpoutalo od středečního minima 1,04880 USD, což je jeho nejnižší úroveň od 6. ledna, zatímco britská libra se držela těsně nad nejnižší úrovní od 17. března. Australský dolar také pocítil tlak vyšších amerických sazeb a po nočním poklesu až na 0,63320 USD se vůči zelené bankovce pohyboval v blízkosti 0,6357 USD.
Později během dneška má vystoupit předseda Fedu Jerome Powell, který trhům poskytne další náhled na budoucí směřování americké měnové politiky. Pod drobnohledem budou také australské maloobchodní údaje, které budou zveřejněny později dnes.