Asijský devizový trh oslabuje, jenu hrozí intervence po prolomení hranice 150 bodů

Většina asijských měn ve čtvrtek klesla, protože obavy z vyšších úrokových sazeb v USA tlačily nahoru dolar a výnosy státních dluhopisů a obchodníci nyní sledují případnou intervenci japonské vlády poté, co se kurz jenu propadl na roční minimum.

Dolar na téměř dvoutýdenním maximu uprostřed nervozity Fedu
Dolarový index i futures na dolarový index vzrostly v asijském obchodování o 0,2 % a dosáhly téměř dvoutýdenního maxima, zatímco trhy se uklidnily před zasedáním Federálního rezervního systému, které se uskuteční příští týden. Ačkoli se všeobecně očekává, že centrální banka ponechá sazby na stejné úrovni, představitelé Fedu si stále nechávají otevřené dveře pro minimálně jedno další zvýšení v tomto roce.

Nedávné známky odolnosti americké ekonomiky také dávají Fedu větší prostor k tomu, aby udržel sazby na vyšší úrovni po delší dobu. Očekává se, že údaje o hrubém domácím produktu za třetí čtvrtletí, které budou zveřejněny později ve čtvrtek, ukáží silné zrychlení hospodářského růstu.

Vyhlídka na vyšší sazby v USA po delší dobu zatížila většinu asijských měn vzhledem k tomu, že snižuje atraktivitu rizikových aktiv. Regionální jednotky ošetřovaly prudké ztráty za celý rok v důsledku prudkého růstu amerických sazeb.

Japonský jen překonal hranici 150; v centru pozornosti intervence vlády, kroky BOJ
Japonský jen podruhé v tomto měsíci překonal klíčovou úroveň 150, což zvýšilo sázky, že japonská vláda bude intervenovat na měnových trzích, aby zastavila další oslabování. Jen se dostal na roční minimum 150,41 za dolar.

Měna krátce překonala hranici 150 již 3. října, než se od této úrovně prudce odrazila. To podnítilo spekulace, že vláda již na měnových trzích intervenovala. Před 22. říjnem jen naposledy překonal hranici 150 na počátku ztraceného desetiletí v roce 1990.

Oslabení jenu spolu s prudkým nárůstem výnosů japonských státních dluhopisů zvýšilo spekulace, že Bank of Japan na svém zasedání toto úterý dále upraví svou politiku kontroly výnosové křivky.

Další náznaky ohledně možného obratu v politice nabídnou také údaje o inflaci v Tokiu, které mají být zveřejněny v pátek.

Většina ostatních asijských měn ustoupila, protože zhoršující se rizikový sentiment do značné míry favorizoval dolar. K této představě přispěly obavy z eskalace izraelsko-hamaské války poté, co Izrael zopakoval svůj závazek k pozemnímu útoku na Gazu.

Čínský jüan byl beze změny, když se obchodníci snažili odhadnout, jak velký ekonomický boom vyvolá plánovaná emise dluhopisů v hodnotě 1 bilionu jüanů (136 miliard USD), kterou plánuje vláda. Měna zůstávala pod tlakem pochybností o hospodářském oživení a také propadu na trhu s nemovitostmi.

Zdroj: Canva

Indická rupie klesla o 0,2 % a čelila obnovenému tlaku v důsledku středečního nárůstu cen ropy

Jihokorejský won citlivý na kurz ztratil 0,4 %, protože údaje ukázaly, že hrubý domácí produkt země vzrostl ve třetím čtvrtletí více, než se očekávalo. Tento údaj posílil očekávání, že Bank of Korea skončila se zvyšováním úrokových sazeb.

Australský dolar se propadl o 0,5 % a ukončil tak dvoudenní rally, protože údaje ukázaly pokles vývozních cen ve třetím čtvrtletí. Očekávání zvýšení úrokových sazeb rezervní bankou v listopadu však pravděpodobně dolar v nadcházejícím týdnu podpoří.

Japonský jen prolomil magickou hranici 150, intervence je na spadnutí

Japonský jen ve čtvrtek oslabil nad klíčovou úroveň 150 za dolar, což zvýšilo šance na intervenci vlády na měnových trzích a také zvýšilo tlak na Bank of Japan, aby zvážila zpřísnění své politiky.

Jen vůči dolaru klesl o 0,1 % na roční minimum 150,25, když obavy z nadcházejícího údaje o americkém HDP a zasedání Federálního rezervního systému příští týden vedly ke stabilním tokům do zelených bankovek.

Tento pohyb nyní zvyšuje šance na vládní intervenci na podporu jenu, vzhledem k tomu, že jeho prolomení úrovně 150 v loňském roce podnítilo vládu k vydání až 60 miliard dolarů na vylovení měny z 32letých minim.

Jen také 3. října oslabil až na 150,16, než se prudce zotavil. Toto oživení podnítilo spekulace, že vláda intervenovala na měnových trzích.

Před říjnem 2022 byl kurz jenu na úrovni 150 naposledy překonán v srpnu 1990, na počátku „ztracené dekády“ Japonska.

Nyní jsou však okolnosti jiné a většina tlaku na jen pochází z rostoucího rozporu mezi domácími a americkými úrokovými sazbami. Japonská centrální banka (BOJ) je jedinou významnou centrální bankou, která má záporné úrokové sazby, vzhledem k tomu, že většina ostatních světových bank, především Federální rezervní systém, v uplynulém roce prudce zvýšila sazby, aby omezila prudký růst inflace.

V důsledku tohoto trendu jen vůči dolaru výrazně ztrácel a tato měna se letos zařadila mezi nejhůře si vedoucí asijské jednotky. V roce 2023 se jen dosud propadl o více než 12 %.

BOJ v uplynulém roce převážně zachovávala holubičí postoj s odkazem na potřebu větší podpory ekonomiky v důsledku pandemie COVID-19. Zachovala také svůj kontroverzní mechanismus kontroly výnosové křivky, když začátkem tohoto měsíce intervenovala na dluhopisových trzích, aby omezila rostoucí výnosy japonských státních dluhopisů.

Média však informovala, že BOJ nyní zvažuje změnu svého mechanismu kontroly výnosové křivky, aby lépe odpovídala sazbám v USA. Takový krok by mohl rovněž podpořit kurz jenu.

Zdroj: Shutterstock

Centrální banka se nyní sejde příští týden, ačkoli se zdá, že jakékoli zásadní změny jejího holubičího postoje jsou nepravděpodobné. Zasedání BOJ se navíc koná jen den před ukončením zasedání Federálního rezervního systému.