Japonsko v uplynulém měsíci na devizovém trhu neintervenovalo

Japonská vláda v úterý potvrdila, že v uplynulém měsíci neintervenovala na měnovém trhu, aby podpořila kurz jenu, jak ukázaly údaje ministerstva financí.

Měsíční údaje ministerstva financí ukázaly, že v období od 28. září do 27. října nebyly vynaloženy žádné výdaje na intervence.

Začátkem tohoto měsíce se japonská měna během několika minut prudce odrazila zhruba o 3 jeny poté, co oslabila nad hranici 150 za dolar, což je úroveň, kterou investoři považují za možný podnět k intervenci.

Oslabení jenu bylo zdrojem obav, protože zvyšuje náklady na energie a další výdaje domácností, které bojují se stagnujícími mzdami.

Dřívější odhady založené na odhadech makléřů na peněžním trhu ukazovaly, že Tokio pravděpodobně neintervenovalo.

Míra inflace v eurozóně v říjnu klesla na 2,9 %, výrazně zlevnily energie

Míra inflace v eurozóně v říjnu klesla na 2,9 procenta, uvedl dnes v rychlém odhadu unijní statistický úřad Eurostat. Je to větší pokles, než se čekalo, zejména díky výraznému snížení cen energií. V září míra inflace ve skupině dvaceti zemí, které používají společnou měnu euro, činila 4,3 procenta. Data za ostatní země Evropské unie, které nejsou zároveň členy eurozóny, rychlý odhad neobsahuje. Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí vzrostla o 0,1 procenta, předtím stagnovala.

Zdroj: Canva

Analytici očekávali, že míra inflace v eurozóně za říjen klesne na 3,1 procenta. Meziměsíčně ceny o 0,1 procenta vzrostly.

Nejvíce k růstu cen v říjnu přispěla kategorie potraviny, alkohol a tabák. Následovaly služby. Výrazně nižší ceny energií naopak přispěly ke zmírnění inflace.

Z celkových dvaceti zemí eurozóny má nejvyšší říjnovou inflaci Slovensko, kde činila 7,8 procenta. Snížila se však ze zářijové hodnoty 9,0 procenta a ze srpnové 9,6 procenta. Naopak nejnižší inflaci v eurozóně měly v říjnu Belgie s hodnotou -1,7 procenta a pak Nizozemsko, kde činila -1,0 procenta. Trojici s nejnižší inflací uzavírá Itálie, kde míra inflace činila 1,9 procenta.

Míra inflace nadále zůstává nad dvouprocentním cílem, který pro cenovou stabilitu stanovila Evropská centrální banka (ECB).

Kompletní říjnové údaje, tedy za všechny země EU včetně České republiky, Eurostat zveřejní 17. listopadu.

Dolar stoupá, jen klesá, protože BOJ zachovává holubičí postoj

Americký dolar se v úterý na začátku evropského obchodování posunul výše, zatímco jen se propadl poté, co Bank of Japan zachovala svůj ultra-dovish postoj.

V tuto chvíli se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,2 % výše na úrovni 106,122.

Bank of Japan zachovává holubičí tón

Jako první z hlavních centrálních bank tohoto týdne zasedala v úterý Bank of Japan, která se rozhodla ponechat úrokové sazby v záporných hodnotách, přičemž v politice kontroly výnosové křivky provedla jen minimální změny.

Centrální banka uvedla, že v rámci YCC umožní určitou větší flexibilitu a potenciálně dovolí výnosům dluhopisů pohybovat se nad jejich 1% limit. To však do značné míry zklamalo trhy, které doufaly v agresivnější kroky BOJ.

USD/JPY vzrostl o 0,7 % na 150,11, čímž opět překonal široce sledovanou hranici 150 a opět se tak dostal do centra pozornosti potenciální vládní intervence.

Jenu také přitížily slabé ekonomické údaje poté, co údaje o průmyslové výrobě i maloobchodních tržbách za září zklamaly.

BOJ rovněž předpověděla, že v příštích letech dojde k vyšší inflaci a zhoršení ekonomických podmínek a že v nejbližší době bude pokračovat v tempu kvantitativního uvolňování.

Fed zahájil dvoudenní zasedání

Index amerického dolaru získal podporu díky oslabení jenu, ale podpořilo ho také riziko dalšího zvýšení sazeb ze strany Federálního rezervního systému vzhledem k údajům, které ukazují na stále odolnou americkou ekonomiku.

Fed začíná své dvoudenní politické zasedání později během seance, které bude ukončeno ve středu.

Všeobecně se očekává, že centrální banka ponechá sazby na stávající úrovni, ale pravděpodobně také zopakuje svůj postoj k vyšším a dlouhodobějším úrokovým sazbám – což je scénář, který je pro dolar více než příznivý.

Zdroj: Pexels

Euro se před údaji o růstu a inflaci v eurozóně zvyšuje

EUR/USD vzrostl o 0,1 % na 1,0623 před zveřejněním nejnovějších údajů o růstu a inflaci v eurozóně, které budou zveřejněny později během seance a nabídnou vodítka pro budoucí rozhodnutí Evropské centrální banky o měnové politice.

Očekává se, že hrubý domácí produkt vzroste ve třetím čtvrtletí meziročně pouze o 0,2 %, což je pokles oproti růstu o 0,5 % v předchozím čtvrtletí, zatímco spotřebitelské ceny se v říjnu meziročně zvýší o 3,1 %, což je pokles oproti 4,3 % v předchozím měsíci.

Údaje zveřejněné dříve v úterý ukázaly, že německé maloobchodní tržby v září klesly o 0,8 %, přičemž se očekával jejich růst o 0,5 %, protože přetrvávající vysoká inflace si vybírá svou daň na spotřebě v největší ekonomice eurozóny.

Čínské indexy PMI zklamaly

USD/CNY vzrostl o 0,1 % na 7,3182 poté, co nejnovější údaje o indexu nákupních manažerů ukázaly, že čínský výrobní sektor v říjnu poklesl, zatímco růst v nevýrobním sektoru výrazně zpomalil.

Jinde GBP/USD klesl o 0,2 % na 1,2148 před posledním politickým zasedáním Bank of England, které se uskuteční koncem týdne a na němž se všeobecně očekává, že centrální banka ponechá úrokové sazby na stejné úrovni.

AUD/USD klesl o 0,3 % na 0,6354, zatímco NZD/USD se obchodoval převážně beze změny na úrovni 0,5840.