Dolar prodlužuje svůj propad a zůstává zranitelný po zveřejnění nejnovějšího postoje Fedu

Americký dolar v pondělí prodloužil svůj pokles, když minulý týden klesl nejvíce od července poté, co Federální rezervní systém zmírnil svou jestřábí rétoriku a údaje z USA vykazovaly známky zmírnění.

Dolarový index oslabil o 0,2 % na 104,85, což je nejnižší úroveň za 6-1/2 týdne, poté co minulý týden klesl o 1,4 %.

Euro si připsalo 0,2 % na 7-1/2týdenní maximum 1,0756 USD.

Také světové akcie zažily minulý týden nejsilnější týden za poslední rok, protože očekávání, že Fed skončil se zvyšováním sazeb, nabírala na síle.

Dolaru uškodily i další ukazatele, jako jsou slabé údaje o zaměstnanosti v USA, měkčí čísla ze zpracovatelského průmyslu a pokles dlouhodobějších výnosů státních dluhopisů, které zároveň podnítily růst libry šterlinků a australského dolaru a způsobily odraz jenu od slabší strany 150 za dolar.

„Vždycky říkáme, že špatné zprávy jsou v konečném důsledku vllastně ty dobré zprávy,“ řekla Tina Tengová, tržní analytička společnosti CMC Markets (LON:CMCX) v Aucklandu. „Takže je dobré, že v tuto chvíli existuje očekávání, že Fed a další centrální banky ukončí cyklus zvyšování sazeb dříve.“

Očekává, že dolar zůstane v trendu oslabování až do listopadu.

Dane Cekov, hlavní devizový stratég společnosti Nordea, označil pohyby z minulého týdne za „přehnanou reakci“ a uvedl, že údaje o zaměstnanosti byly „smíšené“.

„V krátkodobém horizontu byste stále ještě mohli být svědky poněkud slabšího dolaru, ale pokud bude rallye (eura vůči dolaru) pokračovat, musí odněkud získat nějaké momentum.“

Zdroj: Getty Images

Analytici JPMorgan tvrdí, že trvalý výprodej dolaru by vyžadoval známky zlepšení v eurozóně, Číně a dalších regionech, které jsou podle nich „stále nejisté“.

To potvrzují i nejnovější průzkumy výrobního sektoru z Číny a údaje o HDP a inflaci v Evropě.

Výnosy státních dluhopisů ve Spojených státech se minulý týden propadly po měkčích amerických údajích a poté, co předseda Fedu Jerome Powell hovořil o „vyvážených“ rizicích. Americká vláda také snížila odhad refinancování pro toto čtvrtletí a oznámila nižší nárůst aukcí dlouhodobého dluhu, než se očekávalo.

Výnosy dvouletých dluhopisů klesly za zhruba dva týdny o 25 bazických bodů, zatímco desetileté výnosy se pohybovaly poblíž pětitýdenního minima a naposledy činily 4,5829 %. Přední konec křivky zůstává hluboce inverzní.

Trhy s futures naznačovaly 90% šanci, že Fed ukončí zvyšování úrokových sazeb, a 86% šanci, že první uvolnění politiky přijde již v červnu.

Trhy také implikují zhruba 80% pravděpodobnost, že Evropská centrální banka sníží sazby do dubna, zatímco Bank of England je viděna jako uvolněná v srpnu.

Japonský jen klesl o 0,1 % na 149,47 za dolar. Podle Cekova z Nordea se kurz jenu pravděpodobně musí pohybovat kolem oblasti 155 za dolar, aby japonské úřady začaly uvažovat o intervenci nebo aby měnu přemluvily k růstu.

Minulý týden dosáhl jen úrovně 151,74 za dolar, čímž se přiblížil k minimům z loňského října, která podnítila několik kol intervencí Bank of Japan na prodej dolaru.

Libra vzrostla o 0,3 % na 1,2414 USD. Tento týden budou zveřejněny údaje o HDP Velké Británie za čtvrté čtvrtletí, a přestože libra minulý týden na trhu, který je silně krátký, silně posílila, od červencového maxima je stále přibližně o 5,5 % níže.

V kryptoměnách byl bitcoin stabilní na úrovni 34 974 USD. Toto rizikové aktivum bylo podpořeno očekávaným koncem cyklů zpřísňování politiky centrálních bank.

Kryptoměnový průmysl se také zaměřil na vyhlídku nových spotových bitcoinových burzovně obchodovaných fondů (ETF), které by trh otevřely většímu počtu investorů. Ačkoli žádný z nich nebyl schválen, několik firem podalo žádost o vytvoření takového produktu.

Zdroj: Getty Images