Charlie Munger brání Warrena Buffetta v obvinění z osobního obchodování

Charlie Munger, místopředseda představenstva společnosti Berkshire Hathaway se ohradil proti nedávnému vyšetřování ProPublica, podle kterého jeho obchodní partner, miliardář Warren Buffett, obchodoval s akciemi na svém osobním investičním účtu, které nakupovala a prodávala i společnost Berkshire Hathaway.

Komentáře viceprezidenta zazněly během rozhovoru s Becky Quick z televizní stanice CNBC ve videu, které bylo zveřejněno tento čtvrtek. Munger důrazně odmítl obvinění, která naznačovala jakékoli nevhodné chování jeho dlouholetého obchodního partnera pana Buffetta.

Ve své zprávě z 9. listopadu se ProPublica odvolává na dokumenty, které údajně unikly z daňového úřadu. Uvedená tvrzení se týkají Buffettova obchodování s akciemi na jeho soukromém účtu ve stejném čtvrtletí nebo ve čtvrtletí předcházejícím, kdy společnost Berkshire Hathaway obchodovala se stejnými akciemi v letech 2009 a 2012.

Mezi akcie, s nimiž údajně v tomto období obchodovali jak Buffett, tak Berkshire, patří například Walmart, Wells Fargo a Johnson & Johnson.

V reakci na tato tvrzení Munger prohlásil: “Více se stará o to, co se stane s Berkshire, než o to, co se stane s jeho vlastními penězi.” Munger dále připomněl, že Buffett se zavázal věnovat většinu svého majetku na dobré účely. “Rozdal všechny své vlastní peníze. Už je ani nemá,” dodal Munger.

Tento výrok místopředsedy se týká Buffettova veřejného slibu, že během svého života nebo po své smrti rozdá 99 % svého majetku na dobročinné účely.

Zdroj: Reuters

Warren Buffett, který je ve svých 93 letech známý pod přezdívkou “věštec z Omahy”, veřejně prozradil, že má od společnosti Berkshire oddělený osobní investiční účet, který je povinen čtvrtletně zveřejňovat.

Kromě toho se tento obchodní magnát v minulosti vyjádřil, že nemá zájem obchodovat s akciemi, což by mohlo být potenciálně považováno za střet zájmů s Berkshire Hathaway. Již v roce 2012 během výročního zasedání společnosti Berkshire Buffett prohlásil: “Snažím se držet dál od všeho, co by mohlo být v konfliktu s Berkshire”. V roce 2016 tento závazek ještě posílil slovy: “Nemohu nakupovat to, co nakupuje Berkshire”.

Zástupci společnosti Berkshire Hathaway byli kontaktováni, ale na žádost serveru MarketWatch o komentář zatím neodpověděli.

Podle odhadů časopisu Forbes má Buffett čisté jmění ve výši 120,1 miliardy dolarů, což z něj činí jednu z nejbohatších osob na světě. Tento miliardář, který sám sebe vytvořil, je celosvětově na pátém místě a v osobním jmění se řadí pouze za Larryho Ellisona, Jeffa Bezose, Bernarda Arnaulta a Elona Muska.

Tato událost staví do popředí otázku transparentnosti investičních rozhodnutí vrcholných manažerů ve světě firem. Zdůrazňuje potřebu jasnějšího dialogu o tenké hranici mezi obchodováním zasvěcených osob a osobními investicemi a zároveň zdůrazňuje význam podnikové etiky a fiduciární odpovědnosti vůči akcionářům.