5 knih Billa Gatese, které si musíte přečíst a které jsou nyní zdarma na Spotify

Bill Gates, čtvrtý nejbohatší muž světa, je známý po celém světě díky spoluzaložení Microsoftu, svým filantropickým aktivitám a neustálému obhajování hodnoty četby, ale zároveň si upevnil pověst náruživého čtenáře, který ročně zkonzumuje kolem 50 knih. Význam četby vnímá Gates od útlého věku a v rozhovoru pro časopis Time v roce 2017 prozradil, že povzbuzování jeho rodičů ke čtení hrálo významnou roli v jeho rozvoji, a to nejen v profesní, ale i politické a společenské oblasti.

V poslední době si Gates získal uznání za svá knižní doporučení, která dvakrát ročně sdílí na svém osobním blogu. Jeho knižní doporučení pokrývají široké spektrum žánrů od science fiction přes svépomoc až po ekonomii a mají povzbudit jeho příznivce, aby “hodně četli”, což je metoda, která podle Gatese významně přispívá k objevování nových zájmů a zdokonalování potenciálních dovedností.

Pro někoho se může zdát, že zhltnout tolik knih, kolik jich Gates doporučuje, je obtížný úkol. Nicméně nemusí tomu tak být a to díky nedávnému oznámení společnosti Spotify. Přední platforma pro streamování hudby zpřístupnila více než 200 000 audioknih zdarma pro předplatitele své prémiové úrovně za 14,99 dolaru měsíčně. Předplatitelé nyní mohou každý měsíc poslouchat 15 hodin audioknih, což nabízí možnost, jak se pustit do Gatesových zasvěcených knižních návrhů.

Zdroj: Getty Images

Z řady knih, které Gates chválí, je zde pět, které jsou prostřednictvím platformy Spotify dostupné bez poplatků:

Celková délka poslechu knihy Gabrielle Zevinové “Tomorrow, and Tomorrow, and Tomorrow” je 13 hodin a 52 minut. Gates ji relativně chválí jako jednu z významných knih minulého roku a chválí Zevinovou za její schopnost vyvolat hluboký zájem o své postavy.

“Klara and the Sun” od Kazua Ishigura v délce 10 hodin a 16 minut zahrnuje vizi budoucnosti hemžící se inteligentními roboty a provokuje k úvahám o možném vztahu lidí k tomuto technickému pokroku.

“Team of Rivals” od Doris Kearns Goodwinové, audiokniha v délce 41 hodin a 32 minut, se opírá o Gatesovu fascinaci Abrahamem Lincolnem. Gates hodnotí Goodwinovou jako jednu z nejlepších amerických biografek a oceňuje “Tým rivalů” jako její možná nejlepší dílo.

“Range: Why Generalists Triumph in a Specialized World” od Davida Epsteina, 10 hodin a 46 minut, nabízí oslavu generálů, což je podle Gatese perspektiva, která vysvětluje některé úspěchy Microsoftu díky selektivnímu náboru osob s širokými znalostmi v rámci svého oboru i napříč oblastmi.

“Why We Sleep” od Matthewa Walkera, 13 hodin a 51 minut, se zabývá důležitostí spánku a podněcuje Gatese k tomu, aby změnil své návyky při spánku a zlepšil své zdraví.

Zařazení audioknih na platformu Spotify vypovídá o rostoucích návycích společnosti v oblasti digitální spotřeby v našem vysoce propojeném světě. Nabízí čtenářům inkluzivní bránu k širšímu proniknutí do jejich literárních zájmů a využívá doporučení, jako je to Gatesovo. Díky neustále se rozvíjející knihovně Spotify demokratizuje přístup k různým literárním formám. Nyní je více než kdy jindy pravděpodobné řídit se Gatesovou radou “hodně číst”, protože to přináší řadu výhod – znalosti, empatii, porozumění a lepší kognitivní schopnosti. Je to výzva k objevování, k tomu, aby se váš svět stal bezbřehým, a k seznámení se s neznámými myšlenkami a perspektivami. A není lepšího místa, kde začít, než s doporučeními Billa Gatese. Naskočte na fascinující cestu otočení “ještě jedné stránky” nebo spíše kliknutí na “ještě jednu kapitolu”.