Většina asijských měn se v pátek držela v úzkém rozpětí, zatímco americký dolar se pohyboval kolem svého čtyřměsíčního minima, protože trhy očekávaly další potvrzení, že Federální rezervní systém sníží úrokové sazby dříve než v roce 2024.
Regionální jednotky tento týden seděly na některých ziscích, zatímco dolar byl nastaven na druhý týden v červených číslech poté, co holubičí signály z Fedu způsobily, že obchodníci ocenili tři až pět snížení sazeb centrální bankou v roce 2024.
Zisky asijských měn však brzdila nejistota ohledně načasování těchto snížení, zejména když několik představitelů Fedu odsunulo očekávání, že uvolnění měnové politiky ze strany centrální banky je na spadnutí.
Zdroj: Getty Images
Japonský jen ustupuje kvůli měkkým údajům o inflaci, nejistota ze strany BOJ přetrvává i nadále
Japonský jen během aktuální obchodní seance na devizovém trhu patřil k největším neúspěšným měnám dne a klesl o 0,3 % poté, co údaje ukázaly, že inflace v listopadu podle očekávání poklesla. Měna si rovněž připsala týdenní ztrátu 0,2 %.
Jádrová inflace indexu spotřebitelských cen dosáhla 16měsíčního minima, protože ochlazující se japonská ekonomika zaznamenala pokles výdajů, přičemž pomohlo i zmírnění cen potravin.
Údaj o inflaci však poukázal na menší tlak na Bank of Japan, aby zvážila odklon od své ultra-dovish politiky, vzhledem k tomu, že vysoká inflace je pro centrální banku klíčovým sporným bodem. Listopadové údaje byly stále výrazně nad 2% ročním cílem BOJ.
I když se stále očekává, že centrální banka v roce 2024 změní svůj ultra-dovish postoj, měkčí údaje o inflaci přinášejí větší nejistotu ohledně načasování tohoto kroku. BOJ během svého zasedání na začátku tohoto týdne nabídla jen málo náznaků ohledně obratu, což oslabilo kurz jenu.
Širší asijské měny se obchodovaly v nevýrazném až nízkém rozpětí, protože obchodníci byli před klíčovými údaji o inflaci v USA, které mají být zveřejněny později během dne, opatrní.
Australský dolar klesl o 0,3 % a mírně ustoupil z téměř pětiměsíčního maxima dosaženého v předchozí seanci. Tato měna měla tento týden přidat 1,3 %, když těžila ze zlepšující se chuti k riziku v důsledku holubičího postoje Fedu.
Jihokorejský won citlivý na úrokové sazby ztratil 0,3 %, zatímco indická rupie zůstala vůči dolaru přimknuta k rekordním minimům nad 83 body.
Čínský jüan nadále zaostával za svými protějšky, v pátek ztratil 0,1 % a směřoval k 0,4% týdenní ztrátě. Obavy z pomalého hospodářského oživení v zemi udržovaly obchodníky do značné míry opatrné vůči investicím do většiny čínských aktiv, přičemž hlavní tíhu této averze nesly akcie.
Dolar na čtyřměsíčním minimu s inflací PCE v centru pozornosti
Dolarový index a futures na dolarový index se v pátek v asijském obchodování příliš nepohnuly poté, co se propadly na nejslabší úrovně od začátku srpna.
Mírná revize HDP USA za třetí čtvrtletí směrem dolů způsobila, že obchodníci začali být optimističtější ohledně snižování úrokových sazeb v roce 2024, ačkoli údaj stále odráží silný růst americké ekonomiky.
Pozornost se nyní soustředí na údaje o indexu cen PCE – preferovaném ukazateli inflace Fedu -, které budou zveřejněny později v pátek. Očekává se, že tento údaj ukáže přetrvávající setrvalost inflace v USA- scénář, který dává Fedu větší podnět k udržení vyšších sazeb po delší dobu.
Americká inflace se stále pohybuje výrazně nad 2% ročním cílem Fedu, přičemž jakékoli další známky lepivosti ukazují na méně holubičí opatření Fedu v roce 2024. Takový scénář by mohl vyvolat určité stažení asijských měn, které měly v prosinci zatím silnou sérii.
Podle cen futures na fondy Fed trhy stále počítají se snížením sazeb o 25 bazických bodů v březnu 2024.
Vánoční rally se na akciovém trhu letos vykreslila poměrně ve velkém stylu, oproti tomu ale ten forexový zůstává poměrně na nejistých úrovních. Máme před sebou ještě několik obchodních dní do konce roku, sami jsme tedy v tomto případě více než zvědavi, kam se celá situace ještě bude vyvíjet. Jedno je jisté ale už nyní – právě skoro už uplynulý rok 2023 nám odhalil hned několik zajímavých rekordů, které dokonce ani ostřílení tradeři z naší redakci pěkně dlouho nezažili.
Zdroj: Canva