Pokud vás někdy zajímalo, proč se na výroční schůzi akcionářů společnosti Berkshire Hathaway (NYSE: BRK.A)(NYSE: BRK.B) každoročně sejde více než 40 000 lidí, podívejte se na výsledky dlouholetého generálního ředitele Warrena Buffetta.
Od poloviny šedesátých let, kdy se tento sympatický „věštec z Omahy“ stal generálním ředitelem, dohlížel na více než 4 900 000% celkový výnos akcií třídy A své společnosti (BRK.A). Takových výnosů si finanční manažeři na Wall Street jistě všimnou.
Přestože byly napsány rozsáhlé knihy pojednávající o „receptu“, který Buffett použil k růstu svého bohatství a bohatství dlouhodobých akcionářů společnosti Berkshire, jedním z faktorů, který pravděpodobně sehrál největší roli v jeho investičním úspěchu, je koncentrace portfolia.
Ke dni uzavření burzy 26. dubna 2024 bylo portfolio společnosti Berkshire v hodnotě 372 miliard dolarů rozloženo do 45 akcií a dvou indexových fondů. Lví podíl na investovaných aktivech však tvoří malý počet těchto podílů. Buffett a jeho přední investiční poradci, mezi něž až do jeho nedávného odchodu patřil i velký Charlie Munger, dlouho věřili, že jejich nejlepší nápady si zaslouží přidanou váhu.
Zdroj: Bloomberg
Následující dvě velkolepé společnosti v současné době tvoří 52 % portfolia ve výši 372 miliard dolarů, které Warren Buffett ve společnosti Berkshire Hathaway spravuje.
Apple Inc. (AAPL) – 41,2 % investovaných aktiv
Asi nikoho nepřekvapí, že největší podíl (na míle daleko!) v portfoliu Warrena Buffetta, technologická společnost Apple (NASDAQ: AAPL), je společností, kterou na výročním shromáždění akcionářů Berkshire Hathaway v roce 2023 označil za „lepší firmu než všechny, které vlastníme“. Na Apple připadá více než 41 % investovaných aktiv.
Láska Warrena Buffetta ke společnosti Apple jako investici a podniku se odvíjí od čtyř faktorů: značky, inovací, řízení a kapitálových výnosů.
Zdroj: Shutterstock
Pokud jde o první z nich, Apple má jedny z nejvěrnějších zákazníků na světě a je považován za jednu z nejhodnotnějších globálních značek. Tato loajalita má velký vliv na předvídatelné tržby a peněžní toky rok co rok.
Za druhé, Apple je inovátorem na mnoha frontách. Většina lidí právem zná její úspěch jako vývojář a výrobce fyzických produktů, mezi které patří iPhone, Mac, iPad a Apple Watch. Od uvedení verze iPhonu podporující 5G během čtvrtého čtvrtletí roku 2020 Apple kontroluje nejméně polovinu podílu na domácím trhu s chytrými telefony.
Apple však inovuje i mimo své fyzické produkty. Společnost prochází několikaletou transformací, která klade důraz na předplacené služby. Model založený na službách by měl zvýšit její provozní marži, generovat předvídatelné peněžní toky v jakémkoli ekonomickém prostředí a vyrovnat výkyvy v prodeji, které v minulosti doprovázely velké cykly modernizace iPhonů.
Třetím důvodem, proč se Warren Buffett nehodlá rozloučit s masivním podílem své společnosti v Applu, je špičkový manažerský tým společnosti. Generální ředitel Tim Cook se těší důvěře spotřebitelů i Wall Street a je mozkem transformace služeb společnosti Apple.
A konečně, program návratnosti kapitálu společnosti Apple nemá mezi veřejně obchodovanými společnostmi konkurenci. Kromě toho, že svým akcionářům ročně vyplatí dividendy ve výši 14,8 miliardy dolarů, představenstvo společnosti dalo od začátku roku 2013 zelenou zpětnému odkupu kmenových akcií v hodnotě 651 miliard dolarů. Jinak řečeno, Apple za posledních 10 let utratil za zpětné odkupy více než tržní kapitalizace všech společností kromě osmi z indexu S&P 500, z nichž jednou je ona sama.
Zpětné odkupy akcií přinášejí v Buffettových očích dvojí výhodu. Snížení počtu akcií společnosti Apple v oběhu při stabilním nebo rostoucím čistém zisku vede k vyššímu zisku na akcii (EPS) a atraktivnějšímu ocenění. Odkupy akcií navíc zvyšují vlastnický podíl Berkshire ve společnosti Apple, aniž by Buffett nebo jeho pomocníci museli hnout prstem.
Bank of America (BAC) – 10,5 % investovaných aktiv
Další velkolepou akcií, která spolu s Applem tvoří 52 % portfolia ve výši 372 miliard dolarů, jež Warren Buffett ve společnosti Berkshire Hathaway spravuje, je peněžní gigant Bank of America (NYSE: BAC), které se běžně říká „BofA“.
Zdroj: Getty Images
Není odvětví, do kterého by věštec z Omahy vkládal kapitál své společnosti tak rád jako do finančního sektoru. Důvod je prostý: jsou cyklické.
Recese jsou normální a nevyhnutelnou součástí hospodářského cyklu. Největší investiční mozky Berkshire si však bystře uvědomují, že poklesy v ekonomice netrvají dlouho. Pouze tři recese od roku 1945 trvaly alespoň 12 měsíců a žádná nepřesáhla délku 18 měsíců.
Na druhou stranu většina období expanze trvala několik let, včetně dvou období růstu, která trvala déle než deset let. Akcie bank jsou schopny využít těchto dlouhotrvajících expanzí tím, že zvyšují svá úvěrová portfolia.
Snad žádná banka s centrem peněz nemá v současném ekonomickém klimatu lepší pozici než Bank of America. Mezi největšími americkými bankami podle objemu aktiv je nejcitlivější na změny úrokových sazeb. Federální rezervní systém, který zahájil svůj nejagresivnější cyklus zvyšování sazeb od počátku 80. let, se projevil v tom, že BofA generuje miliardy dolarů dodatečných úrokových výnosů každé čtvrtletí. Pokud bude inflace i nadále tvrdohlavě vysoká a Fed bude nucen svůj cyklus snižování sazeb odložit, měla by z toho Bank of America neúměrně těžit.
Bank of America se vyplácejí i pokračující investice do technologií. Úspěšně převedla 76 % spotřebitelských domácností na digitální bankovnictví a během čtvrtletí končícího v březnu realizovala 50 % všech prodejů spotřebitelských úvěrů online nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Digitální transakce jsou pro banky výrazně levnější než osobní interakce. S rostoucím zaváděním digitálního bankovnictví by měla růst i provozní efektivita banky BofA.
Akcie bank jsou také známé svými vydatnými programy kapitálové návratnosti. Když americká ekonomika expanduje, není neobvyklé, že představenstvo Bank of America vrací svým akcionářům prostřednictvím dividend a zpětných odkupů více než 20 miliard dolarů ročně.
Warren Buffett jednoduše nemá žádnou motivaci v dohledné době prodat podíl Berkshire Hathaway v Bank of America.