Vyplatí se Zuckerbergova miliardová sázka, nebo Meta půjde ke dnu?

Investice společnosti Meta do umělé inteligence se mohou obrátit v prach, ale její komunikační sítě by mohly růst dál.

Od 30. listopadu 2022, kdy společnost OpenAI ChatGPT zahájila éru umělé inteligence (AI), patří Meta Platforms (NASDAQ:META) mezi nejžhavější akcie AI, které se nejmenují Nvidia (NASDAQ:NVDA). Akcie, které tehdy stály méně než 100 dolarů, se 20. května obchodovaly za 472 dolarů. To je dvojnásobek zisku jednoho z hlavních konkurentů v oboru, společnosti Microsoft (NASDAQ:MSFT).

Zvyšování tržeb společnosti Meta však tento nárůst neospravedlňuje. Tržby za poslední rok vzrostly pouze o 27 % a čistý zisk se pouze zdvojnásobil. I když tyto statistiky nejsou ničím, čemu by se dalo posmívat, Meta zůstává především společností zabývající se reklamními platformami. Open-source projekty umělé inteligence, jako je LLaMa, jsou sice působivé, ale peníze zatím nepřinesly.

Zdroj: Getty Images

Hype kolem LLaMa

Naděje spočívá v tom, že obrovské investice společnosti Meta do infrastruktury umělé inteligence se vyplatí v podobě globálního prvenství v oblasti umělé inteligence. Kapitálové rozpočty, kterým se kvůli neúspěšné „metaverzi“ smáli, jsou nyní kvůli AI brány vážně.

Společnost Meta tento proces monetizace teprve zahájila, když zpoplatnila používání větších modelů AI. Z větší části však tuto technologii stále rozdává. Doufá, že tím, že se AI stane zbožím, jí rozsah jejích aplikací Facebook, Instagram, Threads a WhatsApp přinese peníze zpět.

Gary Marcus si myslí, že to skončí v slzách stejně jako metaverse. Velké jazykové modely označuje za přeceňované a plné chyb. Domnívá se, že v souvislosti s LLM došlo k „pozastavení nedůvěry“, že techniky jako neuro-symbolická AI se ukáží jako lepší. (Neuro-symbolická AI se snaží napodobit fungování mozku, ale „vědci to vzdali příliš brzy“, píše).

Jinými slovy, LLM mohou nahradit první úroveň zákaznického servisu. Ale až se Karen bude dožadovat rozhovoru s manažerem, budou firmy potřebovat skutečného manažera.

Pokud se Marcusovo rozčarování stane něčím podobným konvenční moudrosti, čeká investory Meta bolestivé zúčtování.

Podle čísel

Meta zatím zúčtování nečelila, protože má stále obrovský reklamní náboj.

Představte si, že by před 50 lety společnost AT&T (NYSE:T) prodávala cílenou reklamu proti každému vašemu telefonátu, dopisu a diskusi. Přesně to dnes dělá společnost Meta. Digitální reklama nahradila reklamu nastavenou proti obsahu reklamou nastavenou proti konverzacím. Společnost Meta dominuje, protože takto lze dosáhnout velmi přesného zacílení, a to za nižší cenu než u reklamy nastavené proti placenému obsahu.

Platforma Meta je světová bezplatná komunikační síť. Jejích 25 datových center a tisíce kilometrů optických kabelů nabízejí snadné a bezplatné volání a zasílání zpráv komukoli, kdo má připojení k internetu. Je také placená z reklamy. Je to proto, že je efektivnější najít potenciální zákazníky a vést je prodejním trychtýřem, pokud již o určitém produktu nebo službě mluví.

Meta za svůj obsah neplatí. Platí pouze za infrastrukturu, která obsah předává dál. Její čistá marže činí 33 %, a to v celém rozsahu, a tato marže se zvyšuje, i když její kapitálové náklady rostou. Prostřednictvím tohoto obchodního modelu Meta propojuje lidi a vytváří trhy, přičemž její zisky rostou s tím, jak se tyto trhy stávají digitálními.

Kdo říká, že potřebuje umělou inteligenci?

Podtrženo, sečteno

Pokud se blíží koryto rozčarování z umělé inteligence, akcionáře společnosti Meta to zasáhne stejně tvrdě jako všechny ostatní.

Podnikání společnosti Meta to ale nebude.

Příjmy a zisky společnosti Meta nejsou na AI závislé. Jsou závislé na komunikaci a reklamě, která je na základě této komunikace cílená. Navíc případný neúspěch AI, která by změnila svět, by mohl zvýšit význam komunikace, kterou Meta již umožňuje.

Pokud vám unikla bublina AI na akciích společnosti Meta, nechte ji splasknout. Akcie nyní nekupujte. (Když už, tak bych je prodal za současné ceny.) Ale až se do nich po pádu vrátíte, budete mít mnohem větší a hodnotnější investici než předtím. Příběh Meta je o tom, co lidé se službami společnosti dělají, ne o softwaru, který je pohání.

Nakoupit akcie Meta za $478.22 (2.67%)

Zdroj: Shutterstock