Euro se propadlo na měsíční minimum, když Macron vyhlásil předčasné volby ve Francii

Euro v pondělí prudce kleslo kvůli politické nejistotě poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron vyhlásil předčasné parlamentní volby, zatímco dolar byl před zasedáním Federálního rezervního systému koncem týdne pevný.

Dolar podpořila páteční zpráva o zaměstnanosti, která byla silnější, než se očekávalo, a která ochladila očekávání snížení sazeb, a naznačila tak, že americká centrální banka by si mohla dát na čas se zahájením svého letošního cyklu uvolňování.

Euro se v asijských hodinách dostalo na měsíční minimum 1,07485 USD poté, co Macron riskantně zariskoval a pokusil se obnovit svou autoritu vypsáním voleb po zisku krajní pravice v hlasování Evropské unie.

Euroskeptičtí nacionalisté dosáhli v nedělních volbách do Evropského parlamentu největších zisků, ukázal souhrnný exit poll, ačkoli středové, liberální a socialistické strany si měly udržet většinu.

Jaká je situace mezi párem eurodolaru

Euro naposledy oslabilo o 0,44 % na 1,0753 USD a v letošním roce se vůči dolaru propadlo o více než 2,5 %. Vůči libře euro kleslo na nejnižší hodnotu od srpna 2022 a vůči jenu oslabilo o 0,2 %.

Charu Chanana, vedoucí oddělení měnové strategie ve společnosti Saxo, uvedl, že euro utrpělo dvojí úder v důsledku horkých pátečních údajů o zaměstnanosti v USA a politické nejistoty v Evropě.

„To zvyšuje tlaky na pokles měny poté, co ECB minulý týden zahájila svůj cyklus uvolňování, zatímco Fed by mohl prozatím odkládat snižování sazeb.“

Evropská centrální banka minulý týden v dobře připraveném kroku snížila sazby, ale nabídla jen málo náznaků ohledně výhledu měnové politiky vzhledem k tomu, že inflace je stále nad cílem.

Trhy v Číně, Hongkongu, na Tchaj-wanu a v Austrálii jsou z důvodu svátků zavřené.

Zdroj: Unsplash

Dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti konkurentům, vzrostl o 0,18 % na 105,25, když se dříve během seance dotkl téměř měsíčního maxima 105,30.

Páteční údaje ukázaly, že počet pracovních míst mimo zemědělský sektor se minulý měsíc zvýšil o 272 000, zatímco v průzkumu agentury Reuters se očekávalo 185 000, přičemž odhady se pohybovaly v rozmezí 120 000 až 258 000.

Trhy nyní počítají se snížením sazeb Fedu o 36 bazických bodů v letošním roce oproti téměř 50 bazickým bodům – nebo alespoň dvěma snížením – před zveřejněním údajů o pracovních místech.

Šance na snížení sazeb v září jsou nyní zhruba na 50 %, přičemž ve čtvrtek činily přibližně 70 %. Fed zasedá v úterý a ve středu a očekává se, že ponechá sazby beze změny.

V centru pozornosti budou naopak komentáře předsedy Jeroma Powella a to, zda dojde ke změnám ekonomických projekcí. Ve středu budou rovněž zveřejněny údaje o inflaci v USA.

Jaká je situace v Singapuru a na asijských trzích?

Moh Siong Sim, měnový stratég Bank of Singapore, uvedl, že trhy budou opatrnější a počkají na zprávu o inflaci a zasedání Fedu, aby udaly směr.

„Trhy se budou soustředit na bodový graf, zda půjde o dvě nebo jednu (projekci snížení sazeb).“

Ve čtvrtek a v pátek se uskuteční dvoudenní měnověpolitické zasedání Bank of Japan, přičemž se všeobecně očekává, že centrální banka ponechá krátkodobé úrokové sazby v rozmezí 0-0,1 %.

Agentura Reuters minulý týden uvedla, že tvůrci politiky BOJ přemýšlejí o způsobech, jak zpomalit nákupy dluhopisů, a možná nabídnou nové pokyny.

Japonský jen v pondělí oslabil na 157,13 a zůstává blízko 34letého minima za hranicí 160 za dolar, kterého dosáhl na konci dubna, což přimělo japonské představitele vynaložit na jeho podporu přibližně 9,8 bilionu jenů (62,46 miliardy USD) na měnové intervence.

Kurz britské libry se téměř nezměnil a činil 1,27145 USD poté, co se na začátku seance dotkl 1,2700 USD, což je jeho nejnižší hodnota za poslední týden.

Nakoupit měny EUR/USD za $1.08 (-0.39%)

Zdroj: Shutterstock