Dolar klesá před zveřejněním dat o nezaměstnanosti; obavy z recese rostou

Americký dolar se ve čtvrtek propadl níže, protože obchodníci začali zohledňovat agresivní uvolňování ze strany Federálního rezervního systému v boji proti ochlazování ekonomiky.

V 10:10 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,2 % níže na úrovni 102,802, nedaleko pondělního sedmiměsíčního minima.

Dolar klesá před zveřejněním dat o podpoře v nezaměstnanosti v USA

Neuspokojivé zveřejnění údajů o mzdách mimo zemědělský sektor z minulého týdne zvýšilo obavy, že americká ekonomika směřuje do recese, což by pravděpodobně donutilo Federální rezervní systém snížit sazby rychleji, než se původně očekávalo.

Banka JPMorgan zvýšila pravděpodobnost recese v USA do konce letošního roku na 35 % z dřívější pravděpodobnosti 25 % s odkazem na zmírnění tlaků na trhu práce.

To vedlo k tomu, že trhy podle nástroje FedWatch společnosti CME ocenily 100% pravděpodobnost, že Federální rezervní systém v září sníží úrokové sazby o 50 bazických bodů.

Začátkem tohoto týdne se dokonce hovořilo o možnosti mimořádného snížení sazeb před zářijovým zasedáním, i když od té doby se vnímaná pravděpodobnost snížila, protože trhy se poněkud stabilizovaly.

Ve čtvrtek nás čekají další údaje z trhu práce v podobě týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti a příští týden bude zveřejněna zpráva o vývoji spotřebitelských cen v USA za červenec před sympoziem centrální banky o hospodářské politice v Jackson Hole v následujícím týdnu.

Celý traderský svět v tuto chvíli čeká na další kroky Fedu jakožto americké centrální banky. Jeho kroky samozřejmě ovlivní celý svět.

Zdroj: Canva

Euro posiluje vůči americkému dolaru

V Evropě měnový pár EUR/USD vzrostl o 0,2 % na 1,0940, když těžil ze slabého dolaru, přičemž obchodování ovlivnilo jen málo ekonomických údajů.

Evropská centrální banka začala snižovat úrokové sazby v červnu a mnozí očekávají, že se tvůrci politiky dohodnou na případném snížení v září.

ECB může pokračovat ve snižování úrokových sazeb, pokud v blízké budoucnosti posílí důvěra ve zpomalující se inflační trend, uvedl ve středečním projevu finský šéf ECB Olli Rehn.

„Inflace nadále zpomaluje, ale cesta k dvouprocentnímu cíli zůstává v letošním roce hrbolatá,“ řekl Rehn.

Měnový pár GBP/USD vzrostl o 0,1 % na 1,2700 a pohyboval se v blízkosti měsíčního minima, kterého se dotkl v úterý.

Později během seance bude zveřejněn čtvrtletní bulletin Bank of England, který by mohl nabídnout více vodítek, proč se centrální banka minulý týden rozhodla snížit úrokové sazby.

Nakoupit měny EUR/USD za $1.09 (0.02%)

Jen posiluje, protože podíl obchodování carry trade oslabuje

V Asii mezitím měnový pár USD/JPY klesl o 0,3 % na 146,19, když ve středu posílil o 1,6 % poté, co viceguvernér Bank of Japan Šiniči Učida zlehčil možnost krátkodobého zvýšení úrokových sazeb.

Na začátku týdne se pár prudce propadl na sedmiměsíční minimum 141,67, protože překvapivé zvýšení sazeb ze strany BOJ minulý týden vedlo investory k tomu, že se vyplatili z carry trades, při nichž si obchodníci půjčují jeny za nízké sazby, aby je investovali do aktiv s vyššími výnosy v dolarech, což pomáhalo jenu.

Přibližně tři čtvrtiny globálních carry trade byly odstraněny, uvedli stratégové JPMorgan ve středeční poznámce.

Ve své nedávné zprávě JPMorgan uvedla, že rizikovost globálního carry obchodu je nízká vzhledem k nadcházejícím volbám v USA a potenciálnímu přecenění investorů na nižší americké sazby.

Měnový pár USD/CNY klesl o 0,1 % na 7,1683 poté, co série silnějších než očekávaných střednědobých fixací pomohla měně přečkat střednědobé obchodní údaje zveřejněné ve středu.

Měnový pár AUD/USD vzrostl o 0,7 % na 0,6559, přičemž australský dolar posílil poté, co guvernér RBA Bullock uvedl, že banka nebude váhat se zvýšením úrokových sazeb kvůli větším proinflačním rizikům.

Nakoupit měny USD/JPY za JPY146.14 (-0.40%)

Zdroj: Canva