Co byste měli mít na paměti před svou první investicí do krypta?

Bitcoin přinesl obrovské výnosy, ale je třeba vzít v úvahu i některé nevýhody.

Bitcoin (BTC) je jedním z nejvýkonnějších aktiv za poslední dobu. Za posledních deset let tato přední digitální měna prudce vzrostla přibližně 185krát. A dnes nese tržní kapitalizaci 1,2 bilionu dolarů, což konkuruje některým nejhodnotnějším společnostem světa.

Vzhledem k tomu, že se tato kryptoměna obchoduje o 18 % níže, než je její rekordní hodnota, můžete být připraveni koupit pokles. Než tak ale učiníte, věnujte nejprve čas pochopení těchto pěti klíčových rizik.

Zdroj: BurzovníSvět.cz

1. Vládní intervence

Asi nejzjevnějším rizikem je, že Spojené státy, nejdominantnější ekonomika světa, budou následovat kroky Číny a zcela zakážou Bitcoin na svém území, čímž znemožní obchodování s ním a jeho těžbu. Protože poskytuje zcela novou alternativu k vládní moci nad peněžní zásobou, představuje kryptografická měna přímého konkurenta Federálního rezervního systému.

Další nepříznivé opatření by vlády mohly přijmout prostřednictvím zdanění. Ve snaze učinit z bitcoinu méně žádoucí aktivum k nákupu a držení by daňový úřad mohl zvýšit daň z kapitálových výnosů, což by mohlo potlačit poptávku investorů.

S postupem času se však toto riziko stává méně závažným. Již jsme byli svědky toho, že se kryptoměně dostalo podpory na politické frontě. A pronikla i na Wall Street, kde byly schváleny spotové fondy ETF na bitcoin.

2. Technické problémy

Ve srovnání s jinými špičkovými kryptoměnami, jako je například Ethereum, Cardano nebo Solana, je software Bitcoinu jednoduchý a základní. Neexistuje žádný složitý časový plán aktualizace, který by musel být proveden a bezchybně implementován, aby byl úspěšný. To je však čistě záměr.

Jeho vývojářská komunita však v minulosti v případě potřeby aktualizace zavedla. A pravděpodobně tomu tak bude i v budoucnu. Riziko zde spočívá v tom, že změna softwaru by mohla způsobit technickou závadu, která by způsobila problémy s výkonem kryptografie.

3. Quantum computing

Kvantové počítače dokáží na vysoké úrovni řešit složité problémy mnohem rychleji než běžné počítače. To přináší další technické riziko.
Pokud oblast kvantových počítačů pokročí dostatečně daleko, pak se někteří obávají, že by mohla prolomit kryptografii Bitcoinu , čímž by byly odhaleny soukromé klíče všech. V tomto temném scénáři by byla narušena jeho bezpečnost, což by mohlo způsobit prudký pokles jeho ceny.

Bitcoin by však nebyl jedinou obětí, protože podobným hackerským útokům by byly náchylné i další vysoce chráněné instituce, jako jsou banky nebo vládní agentury. Ať už to stojí, co to stojí, Bitcoin již má určitou obranu proti kvantovému počítání a jsem si jistý, že vývojáři digitální mince již dlouho přemýšlejí o další ochraně proti tomuto riziku.

4. Škálování

Bitcoin v současnosti zpracovává méně než sedm transakcí za sekundu (TPS). To zdaleka nedosahuje úrovně platebního gigantu Visa (V), který dokáže zpracovat 65 000 TPS. Medvědi řeknou (a vyjádří oprávněnou obavu), že Bitcoin nikdy nebude schopen škálovat tak, aby zvýšil svou propustnost.

Kryptoměna byla vymyšlena s ohledem na bezpečnost a decentralizaci jako hlavní priority. V důsledku toho možná nikdy nebude schopen zpracovat větší počet transakcí. Vyvíjí se síť Lightning Network na druhé vrstvě, ale její úspěch není zaručen. To jen znamená, že konečné využití bitcoinu by mohlo být pouze jako úložiště hodnoty, nikoli jako prostředek směny.

5. Volatilita

Ačkoli Bitcoin od svého uvedení na trh před zhruba 15 lety drtil burzu, jeho cesta nebyla nijak hladká. Zaznamenal několikanásobné propady o více než 50 %, což může být žaludek na nervy i těm psychicky nejsilnějším investorům.

Abychom byli spravedliví, volatilita se snížila s tím, jak tato kryptoměna dozrávala. Ale možná se bude vždy odrážet jako růstové technologické akcie. To může pozdní osvojitele odradit od plného přijetí Bitcoinu, což omezí jeho konečný cenový potenciál.

Zdroj: Canva