Dolar klesá vůči jenu, údaje z USA ponechávají naděje na snížení sazeb nedotčené

Dolar ve čtvrtek klesl vůči jenu poté, co Bank of Japan učinila méně holubičí prohlášení a údaje z USA naznačily, že cenové tlaky na růst nadále polevují, což udržuje Federální rezervní systém na cestě ke snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů příští týden.

Čtvrteční údaje ukázaly, že spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v září zvýšily o něco více, než se očekávalo, čímž se ekonomika dostala na trajektorii vyššího růstu v posledních třech měsících roku.

Inflace podle cílového ukazatele Fedu, meziročního růstu indexu výdajů na osobní spotřebu, činila v září 2,1 %, což je méně než vzestupně revidovaných 2,3 % v srpnu, ukázala zpráva ministerstva obchodu. Cílem Fedu je 2% inflace.

„Základním předpokladem stále zůstává, že příští týden sníží o 25 bazických bodů,“ uvedl Thierry Wizman, globální devizový a úrokový stratég společnosti Macquarie v New Yorku.

Podle Wizmana však vzhledem k rostoucím inflačním očekáváním v USA může Fed věnovat pozornost a zvážit, zda sazby nesníží.

„I když se trh poněkud přizpůsobil, stále by to bylo překvapením,“ řekl.

Loading...
Zdroj: Canva

Fed pravděpodobně příští týden přistoupí ke snížení krátkodobých výpůjčních nákladů USA o čtvrt procentního bodu, sázeli ve čtvrtek obchodníci, přičemž futures kontrakty dávaly šanci na snížení sazeb o 25 bazických bodů příští týden 94,7 %.

Dolar se také dostal pod tlak vůči jenu poté, co Bank of Japan zaujala méně holubičí tón, než se očekávalo, zatímco euro bylo silnější poté, co údaje ukázaly, že inflace v eurozóně v říjnu zrychlila více, než se očekávalo, což posílilo argumenty pro opatrnost při snižování úrokových sazeb Evropskou centrální bankou.

Dolar vůči jenu klesl o 0,8 % na 152,18 jenu a euro bylo vůči dolaru naposledy o 0,04 % výše na 1,0859 USD.

„Část pohybu je pravděpodobně funkcí poptávky po jenech po mírně jestřábím postoji BoJ během asijské seance a také určitého růstu eura poté, co teplejší než očekávané údaje o CPI snížily šance na prosincové snížení sazeb ECB o 50 bazických bodů,“ řekl Michael Brown, senior research strategist ve společnosti Pepperstone.

Obchodníci také pravděpodobně využili příležitosti k zaúčtování zisků po silném růstu dolaru v posledních týdnech, uvedl Brown.

Dolarový index, který měří sílu americké měny vůči koši hlavních srovnatelných měn, vzrostl ze svého zářijového minima až o 4,5 %.

Pozornost se nyní obrací k páteční ostře sledované zprávě o mzdách mimo zemědělský sektor a k úterním prezidentským volbám v USA.

Ekonomové oslovení agenturou Reuters odhadují, že v říjnu přibylo 113 000 pracovních míst, i když toto číslo může být nižší kvůli nedávným hurikánům.

„O něco teplejší nebo o něco chladnější číslo (pracovních míst) podle mě pravděpodobně příliš nezmění číselník vzhledem k optimistickému trendu posledních ekonomických údajů,“ uvedl Tony Sycamore, analytik IG Market.

„Podle mě dává smysl … odbourat určité riziko a přesunout se na vedlejší kolej“ před týdnem, který ‚udá tón konci roku‘, řekl.

Někteří investoři uzavírali obchody se sázkami na vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa, což pomohlo zvednout dolar a výnosy amerických státních dluhopisů, ačkoli v několika průzkumech zůstává na krku demokratické viceprezidentce Kamale Harrisové.

Trumpovy sliby zavést daňové škrty, uvolnit finanční regulace a zvýšit cla jsou považovány za proinflační a mohly by zpomalit Federální rezervní systém v jeho cestě za uvolněním politiky.

Ve čtvrtek BOJ zachovala ultra nízké úrokové sazby, ale uvedla, že rizika kolem americké ekonomiky poněkud ustupují, což signalizuje, že se vytvářejí podmínky pro opětovné zvýšení úrokových sazeb.

Poznámky guvernéra Kazuo Uedy byly vnímány jako méně holubičí než ty, které zazněly před zasedáním, že BOJ si může „dovolit strávit čas“ zkoumáním dopadů rizik, jako je nejistota americké ekonomiky.

Jinde šterlink klesl o 0,8 % na 1,2857 USD, den poté, co britská ministryně financí Rachel Reevesová ve svém prvním rozpočtu představila největší zvýšení daní od roku 1993.

V kryptoměnách byl bitcoin, největší světová kryptoměna podle tržní kapitalizace, o 3,2 % níže na 70 458 dolarech, což je asi 4 % pod jeho rekordním maximem z března.

Zdroj: Canva