Dolar před zveřejněním údajů o mzdách v USA stoupá, euro klesá

Americký dolar v pátek před zveřejněním široce sledované zprávy o mzdách vzrostl a pokračoval tak v říjnovém posilování.

V 11:35 SEČ dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, vzrostl o 0,1 % na 104,025 po zisku výrazně přes 2 % v minulém měsíci.

Dolar čeká na zveřejnění údajů o mzdách

Údaje zveřejněné ve čtvrtek ukázaly, že inflace podle cílového ukazatele Fedu, meziročního růstu indexu výdajů na osobní spotřebu, dosáhla v září 2,1 %, což je méně než vzestupně revidovaných 2,3 % v srpnu a blízko cíle Fedu ve výši 2,0 %.

Pozornost se nyní obrací ke zprávě o zaměstnanosti v USA za říjen, která bude zveřejněna později během seance.

Ekonomové odhadují, že počet pracovních míst mimo zemědělský sektor se snížil na 106 000 oproti 254 000 v předchozím měsíci, zatímco míra nezaměstnanosti by měla odpovídat srpnovému tempu 4,1 %. Růstprůměrného hodinového výdělku by měl rovněž zpomalit na meziměsíční bázi na 0,3 %.

Tato čísla však mohou být otevřená volatilitě vzhledem k potenciálnímu dopadu nedávných ničivých hurikánů a probíhajících pracovních akcí.

Všeobecně se očekává, že Federální rezervní systém příští týden sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, a vzhledem k tomu, že futures kontrakty dávají šanci na snížení sazeb o 25 bazických bodů v příštím týdnu 94,7 %, muselo by dojít k velkému překvapení ze zveřejnění údajů o mzdách.

„Očekáváme mírně negativní dopad na dolar, protože část síly spojené s předchozí zprávou o pracovních místech je oceněna a trhy mohou tlačit na to, aby Fed do konce roku opět snížil své sazby o 50 bazických bodů,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

Zajímavá byla také předvolební kampaň před úterními prezidentskými volbami, kdy dolar těžil z obchodů sázejících na vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

Souboj s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou se však zdá být velmi těsný, a tak by vítězství demokratky mohlo vyvolat vlnu odvíjení obchodů.

Zdroj: Canva

Opatrnost v souvislosti se snižováním sazeb ECB?

V Evropě se měnový pár EUR/USD obchodoval o 0,2 % níže na úrovni 1,0861 a odevzdal část zisků eura z předchozí seance poté, co údaje ukázaly, že inflace v eurozóně v říjnu zrychlila více, než se očekávalo, což posílilo argumenty pro opatrnost při snižování úrokových sazeb Evropskou centrální bankou.

ECB letos již třikrát snížila úrokové sazby a všeobecně se očekává, že s blížícím se koncem roku je sníží znovu.

„EUR/USD začíná v horní polovině pásma 1,08-1,09 vypadat poněkud draze a pokud dnes nedojde k impulsu vyvolanému údaji o pracovních místech v USA, upřednostňujeme určité oslabení páru do amerického volebního dne, přičemž pohyb zpět k 1,0800 je zcela v souladu s širokým diferenciálem sazeb ve prospěch USD,“ dodala ING.

GBP/USD vzrostl o 0,1 % na 1,2917, přičemž obchodníci stále ještě vstřebávají nejnovější rozpočet Spojeného království, v němž britská ministryně financí Rachel Reevesová představila masivní zvýšení daní.

„Podle našeho názoru může libra ještě o něco klesnout, protože přenastavení na vyšší nabídku dluhopisů bude mít svůj průběh, ale vzhledem k tomu, že krátkodobé swapové sazby GBP dostaly vzpruhu od přehodnocení BoE (nyní se očekává pouze jedno snížení v roce 2024), mohou úrokové diferenciály brzy nabídnout libře spodní hranici,“ dodala ING.

Jen se propadá níže

USD/JPY vzrostl o 0,5 % na 152,72, přičemž jen odevzdal předchozí zisky poté, co Bank of Japan zachovala ultra nízké úrokové sazby, ale uvedla, že rizika kolem americké ekonomiky poněkud ustupují.

Poznámky guvernéra Kazuo Uedy byly vnímány jako méně holubičí než ty, které zazněly před zasedáním, že BOJ si může „dovolit strávit čas“ zkoumáním dopadů rizik, jako je nejistota americké ekonomiky.

USD/CNY vzrostl o 0,1 % na 7,1242, přestože podle pátečního průzkumu v soukromém sektoru se výrobní aktivita v Číně v říjnu přehoupla zpět k růstu.

Caixin/S&P Global PMI ve výrobě vzrostl na 50,3 bodu, což do značné míry odpovídá oficiálnímu PMI zveřejněnému na začátku týdne.

Loading...
Zdroj: Canva