Americký dolar se ve čtvrtek obchodoval v úzkém rozmezí, protože obchodníci zpracovávali některé smíšené ekonomické údaje před široce sledovanou zprávou o mzdách, která uzavírá týden.
V 11:35 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, posunul jen o něco výše na 103,917 poté, co v úterý dosáhl nejvyšší hodnoty od konce července.
Dolar se stabilizuje
Dolar se po nedávných ziscích snaží o další postup, protože se ukázalo, že nedávné ekonomické údaje jsou z hlediska ilustrace síly americké ekonomiky obtížně čitelné.
Růst mezd v soukromém sektoru USA v říjnu prudce vzrostl, jak ukázaly středeční údaje, ale následoval poté, co počet otevřených pracovních míst v září byl nižší, než se očekávalo, a klesl na nejnižší úroveň od ledna 2021.
Údaje navíc ukázaly, že americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí meziročním tempem 2,8 %, což je o něco méně, než ekonomové očekávali 3 %.
Čtvrteční slupka ekonomických údajů zahrnuje týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti a také jádrový deflátor PCE, Fedem preferovaný ukazatel cen, ale největší pozornost bude upřena na páteční zveřejnění počtu zaměstnanců mimo zemědělský sektor.
Zajímavá je také předvolební kampaň před úterními prezidentskými volbami, přičemž dolar těží z obchodů sázejících na vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa, ačkoli souboj s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou se zdá být velmi těsný.
Podle ING se DXY aktuálně nachází poblíž supportu na úrovni 104,00 a „ po jednosměrném býčím pohybu trvajícím více než měsíc by ho mohla čekat mírná korekce do oblasti 103,65“.
Německé maloobchodní tržby rostou
V Evropě se EUR/USD obchodoval převážně beze změny na úrovni 1,0857 poté, co německé maloobchodní tržby v září nečekaně vzrostly a oproti předchozímu měsíci posílily o 1,2 %.
Následovaly tak údaje, podle kterých německá ekonomika ve třetím čtvrtletí oproti předchozím třem měsícům vzrostla o 0,2 %, což předčilo očekávání.
Očekává se však, že Evropská centrální banka bude i nadále pokračovat ve snižování úrokových sazeb, zejména pokud index spotřebitelských cen v eurozóně, který má být zveřejněn později během zasedání, zůstane pod cílem centrální banky ve výši 2,0 %.
ECB letos snížila úrokové sazby již třikrát, přičemž poslední snížení proběhlo na posledním zasedání v říjnu, což bylo první snížení sazeb za sebou od krize eura v roce 2011.
„EUR/USD by na základě dnešních evropských dat mohl znovu otestovat včerejší maximum 1,0870 – vzhledem ke klíčovým volbám v USA příští úterý by však posun na 1,09030 mohl být příliš vzdáleným mostem,“ dodala ING.
GBP/USD vzrostl o 0,1 % na 1,2976 v návaznosti na středeční rozpočet Spojeného království, který byl prvním rozpočtem nové labouristické vlády.
„Rozsáhlý rozpočet labouristů, který je označován některými jako ‚stará labouristická‘ politika, se stále odráží na trzích aktiv ve Spojeném království,“ poznamenala ING. „Sterling se včera krátce zvedl díky názoru, že rozpočet byl stimulační a že cyklus uvolňování Bank of England bude muset být přeceněn na vyšší hodnoty.“
„Nicméně … máme podezření, že BoE se pravděpodobně nenechá ovlivnit vládními rozpočtovými plány.“
Guvernér BOJ Kazuo Ueda zdůraznil, že při rozhodování o dalším zpřísnění politiky je třeba pečlivě sledovat globální ekonomický vývoj, a zdůraznil, že se zaměřuje na rizika ohrožující křehké domácí oživení.
„Pokud jde o načasování příštího zvýšení sazeb, nemáme předem stanovenou představu. Při rozhodování o politice budeme na každém zasedání pečlivě zkoumat údaje, které budou v danou chvíli k dispozici, a aktualizovat náš pohled na ekonomiku a výhled,“ řekl.
USD/CNY vzrostl o 0,1 % na 7,1192 po zveřejnění čínského výrobního indexu PMI, který ukázal, že aktivita v říjnu poprvé za šest měsíců vzrostla.Oficiální PMI v říjnu vzrostl na 50,1 bodu ze zářijových 49,8 bodu, tedy těsně nad hranici 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.