Pokud se má Bitcoin někdy dostat do hlavního proudu, bude možná nutná větší centralizace sítě Bitcoin.
Když byl Bitcoin (BTC) v roce 2009 spuštěn, byl navržen jako decentralizovaná digitální měna typu peer-to-peer. Ve skutečnosti byl Bitcoin natolik decentralizovaný, že byl považován za měnu mimo dosah jakékoli centrální banky nebo suverénní vlády, což bylo součástí jeho přitažlivosti pro první kryptoměnové nadšence.
Ale co nyní? Bitcoinoví skeptici nadále poukazují na rostoucí centralizaci v rámci bitcoinové sítě a uvádějí ji jako potenciální varovný signál. Z mého pohledu jsou však mnohé z těchto obav přehnané. Ve skutečnosti, pokud se má Bitcoin někdy překlopit do hlavního proudu, pak bude určitá míra centralizace potřebná. Podívejme se na to blíže.
Co znamená decentralizace pro Bitcoin?
Je toho hodně, co je třeba rozvést, a dobrým výchozím bodem je samotný koncept decentralizace. Nejjednodušší způsob, jak vysvětlit decentralizaci, je, že znamená, že žádný centrální orgán nevlastní ani neřídí Bitcoin. A co je nejdůležitější, znamená to, že nikdo – ani centrální banka, ani skupina zlomyslných hackerů, ani korporace usilující o zisk – nemůže Bitcoinem nikdy manipulovat.
Z velmi nadstandardního pohledu je tedy zřejmé, proč je decentralizace tak vysoce ceněnou vlastností sítě Bitcoin. A je to také důvod, proč se objeví varovné signály, kdykoli se objeví skutečné ohrožení této decentralizace. Podle puristů Bitcoinu by jakákoli centralizace mohla mít dopad na dlouhodobou životaschopnost Bitcoinu.
Těžba bitcoinů
Těžba bitcoinů je dobrým příkladem toho, jak se síť Bitcoin postupem času centralizovala. Ještě v roce 2009 bylo možné těžit Bitcoin na osobním počítači doma. A bylo běžné slýchat příběhy o obyčejných lidech po celém světě, kteří si těžbou Bitcoinu bokem vydělávali pěkný balík peněz.
Dnes je však situace jiná a těžba bitcoinů je mnohem centralizovanější. Podle některých odhadů kontrolují 80 % výpočetního výkonu potřebného k těžbě bitcoinů pouzí čtyři těžaři. Namísto jednotlivců, kteří těží Bitcoin doma, nyní existují rozsáhlé farmy serverů Bitcoin a obrovské korporace s hlubokými kapsami, které mají těžbu Bitcoinu pod kontrolou.
Je to ale opravdu tak špatné? Zamyslete se nad těžbou bitcoinů z pohledu těžby zlata. Obává se snad někdo, že těžbu zlata ovládají velké korporace? Bez centralizace těžby zlata by mnoho dnešních finančních inovací – například možnost investovat do zlata prostřednictvím zlatých ETF – nebylo možné. Těžba zlata urazila dlouhou cestu od dob kalifornské zlaté horečky, kdy si jednotlivci mohli rýžováním zlata vydělat jmění.
Institucionální vlastnictví bitcoinu
A je tu ještě jeden způsob, jak se Bitcoin postupem času centralizoval, a tím je vlastnictví. Jedná se o nedávný fenomén, který vznikl v lednu spuštěním nových spotových fondů ETF na bitcoin. Najednou se jako největší vlastníci Bitcoinu objevují některá z největších jmen na Wall Street, což se nikdy předtím nestalo.
Největší vlastníky Bitcoinu je možné rozdělit do několika různých kategorií. V první řadě je to Satoshi Nakamoto, pseudonymní tvůrce Bitcoinu, který vlastní odhadem 1,1 milionu Bitcoinů. To je přibližně 5 % všech Bitcoinů v oběhu.
A pak jsou tu suverénní vlády, které vlastní překvapivé množství Bitcoinů. Například Spojené státy vlastní 210 000 Bitcoinů, zatímco Čína 190 000 Bitcoinů. Poté jsou zde obrovské veřejně obchodované společnosti, které mají Bitcoin ve svých rozvahách. Jednoznačným lídrem je zde společnost MicroStrategy (NASDAQ: MSTR), která vlastní 252 220 Bitcoinů.
Skutečnými novými hráči jsou však velké firmy z Wall Street, které nakupují Bitcoin pro své nabídky ETF. Vzhledem k rostoucí poptávce po spotových ETF na bitcoiny, budou tyto firmy časem stále důležitější z hlediska celkového vlastnictví bitcoinů.
Například společnost BlackRock (NYSE: BLK), která v lednu uvedla na trh fond iShares Bitcoin Trust (NASDAQ: IBIT), nyní vlastní 369 640 Bitcoinů. Ne příliš daleko za ní jsou společnosti Grayscale (220 177 Bitcoinů) a Fidelity Investments (178 503 Bitcoinů), které mají rovněž populární Bitcoin ETF.
Institucionální éra Bitcoinu
Je jisté, že toto rostoucí množství centralizovaného vlastnictví představuje riziko pro původní tezi Bitcoinu, že je zcela decentralizovanou měnou. Jsme však stále na začátku a i ti největší hráči na Wall Street vlastní méně než Satoshi Nakamoto.
Jak nedávno naznačila investiční společnost Bernstein, vstupujeme do nové institucionální éry Bitcoinu. To odkazuje na toto rostoucí množství institucionálního vlastnictví a také na rostoucí roli důvěryhodných centralizovaných zprostředkovatelů. Pokud například nakupujete ETF na burze prostřednictvím makléřské firmy, vyžaduje to určitou míru centralizace.
A proto se centralizace neobávám zdaleka tolik jako někteří původní puristé Bitcoinu. Pokud se má Bitcoin někdy dostat do hlavního proudu, potřebuje, aby ho přijali velcí institucionální vlastníci. Je třeba, aby Wall Street „koupil“ Bitcoin. Vyžaduje také velké centralizované burzy, na kterých mohou běžní lidé snadno a levně nakupovat Bitcoin ETF.
Takže ano, Bitcoin nemusí být tak decentralizovaný, jak si myslíte. Časem se však centralizace pravděpodobně ukáže jako dlouhodobý pozitivní katalyzátor růstu Bitcoinu.