Americký dolar ve čtvrtek ustoupil a před posledním zasedáním Federálního rezervního systému odevzdal část svých vysokých povolebních zisků, zatímco britská měna vzrostla, protože se sešli i politici Bank of England.
Ve 23:00 SEČ dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, klesl o 0,2 % na 104,790 poté, co v předchozí seanci v důsledku volebního vítězství Donalda Trumpa vystoupal na nejvyšší hodnotu od začátku července.
V předchozí seanci dolarový index zaznamenal největší jednodenní nárůst od září 2022.
Dolar před zasedáním Fedu ustupuje
Dolar ve středu vzrostl na čtyřměsíční maximum, protože vyhlídka na republikánské vítězství v Kongresu představovala pro administrativu Donalda Trumpa mnohem snazší cestu k zavedení jeho celní a imigrační politiky, která je obecně považována za proinflační.
To by mohlo přimět Federální rezervní systém k pomalejšímu a mělčímu snižování sazeb, což by podpořilo dolar.
„Výzvou pro investory je, jak nyní zaujmout pozici,“ uvedli analytici ING ve své poznámce. „Riziko události amerických voleb pominulo s překvapivě čistým výsledkem, ale Trumpův politický program se objeví až v roce 2025, a možná dokonce až koncem roku 2025.“
Prozatím se pozornost obrací k poslednímu zasedání Fedu, které skončí později během zasedání. Trhy se připravují na další snížení sazeb, tentokrát o 25 bazických bodů namísto skokového snížení o 50 bazických bodů, které bylo zaznamenáno v září.
„Pochybujeme, že předseda Jay Powell je připraven podpořit méně holubičí přehodnocení cyklu uvolňování Fedu ze strany trhu tím, že řekne, že perspektivní republikánská politika je inflační. Pokud by tak učinil, bylo by to pro dolar býčí překvapení,“ dodala ING.
Obchodníci s librou vzhlíží k Baileyho komentáři
V Evropě měnový pár GBP/USD vzrostl o 0,2 % na 1,2904, přičemž Bank of England pravděpodobně později během seance oznámí další snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů, což bude po srpnovém kroku druhé snížení od roku 2020.
Takové rozhodnutí by bylo všeobecně očekáváno, přičemž tématem k diskusi by bylo, zda tvůrci politiky signalizují další snižování sazeb, které nás čeká po vládním rozpočtu zvyšujícím inflaci.
„Pro britské sazby a libru dnes existuje riziko poklesu, pokud [guvernér Andrew] Bailey bagatelizuje význam britského rozpočtu pro cyklus uvolňování měnové politiky BoE,“ uvedla ING.
Měnový pár EUR/USD vzrostl o 0,2 % na 1,0753, když se v souvislosti se znovuzvolením Donalda Trumpa poprvé od 27. července propadl až na 1,0682.
Euro znovu získalo půdu pod nohama navzdory pádu německé vlády, když německý kancléř Olaf Scholz ve středu prohlásil, že 15. ledna vyvolá hlasování o důvěře, což by mohlo otevřít cestu k březnovým předčasným spolkovým volbám.
Toto rozhodnutí následovalo poté, co Scholz po sérii rozpočtových sporů vyhodil ministra financí Christiana Lindnera ze strany Svobodných demokratů, což způsobilo rozpad vládní koalice tří stran.
„Vyhlídka na novou německou vládu v březnu příštího roku by mohla skutečně zvýšit šanci na určité fiskální stimuly a poskytnout Evropě lepší munici, aby odolala Trumpově obchodní agendě v roce 2025,“ uvedla ING.
Juan po nedávném propadu získává na síle
USD/CNY klesl o 0,2 % na 7,1609, přičemž jüan získával poté, co byl bičován vyhlídkou Trumpova prezidentství vzhledem k tomu, že slíbil zavést proti zemi vysoká obchodní cla.
Vyhlídka na obnovení obchodní války nevěstí pro čínskou ekonomiku nic dobrého, ale očekává se, že Peking také zavede další fiskální stimuly, aby se připravil na případná cla.
Národní lidové shromáždění začátkem tohoto týdne zahájilo čtyřdenní zasedání a očekává se, že nastíní plány na zvýšení fiskálních výdajů a podporu růstu.
USD/JPY klesl o 0,5 % na 153,94 poté, co pár v předchozí seanci dosáhl tříměsíčního maxima, což vyvolalo varování japonských ministrů ohledně možné intervence.
AUD/USD vzrostl o 1 % na 0,6631 a odrazil se tak od ztrát z předchozí seance, když údaje ukázaly, že obchodní bilance země se v září snížila více, než se očekávalo, v důsledku zmírnění vývozu komodit.