Bitcoin stále stoupá. Mohl by tento týden dosáhnout 95 000 dolarů?

Možná má současná krypto rally dostatek energie, aby minci posunula nad tuto kdysi nemyslitelnou úroveň.

Jednou z nejžhavějších investic těchto dní je patnáct let stará měna, která neexistuje ve fyzické podobě.

Přesně tak. Naším záhadným mládencem je Bitcoin (BTC), který je po celé to deset a půl roku dlouhé období nejznámější a nejoblíbenější kryptoměnou. To je v dnešní době skvělá pozice, protože investoři se od Dne voleb horlivě vrhají na nejrůznější digitální mince a tokeny. Vzhledem k tomu, že Bitcoin je nesporným lídrem v oblasti kryptoměn, vystřelil do nových výšin. Mohl by do konce víkendu dokonce překonat hranici 95 000 dolarů?

Mohutný vítr v zádech

Zatímco vklouzáváme do prázdninové sezóny s prezidentskými volbami čerstvě v minulosti, kryptoměny těží z nebývalého souboru tržních větrů.


Jsou tu volby, které do Bílého domu přivádějí ne jednoho, ale hned dva muže, kteří výrazně vyjádřili podporu kryptografickému průmyslu. Zvolený viceprezident J. D. Vance je totiž podle nedávných volebních dokumentů držitelem Bitcoinu, takže se mu přinejmenším pravděpodobně nebudou líbit žádné soustředěné pokusy o jeho regulaci.

To se dobře mísí s ekonomikou, které se nadále daří a zdá se, že vymítá onoho děsivého ducha inflace. Všemi nejméně oblíbený ekonomický vývoj nadále slábne – držme mu palce -, přičemž růst indexu spotřebitelských cen (CPI) se v posledních několika měřeních zmírnil.

To zase vedlo ke snížení úrokových sazeb, a to v rozsahu kumulativního snížení klíčové sazby Federálního rezervního systému (Fed) o 75 bazických bodů za poslední dva měsíce. Regulátor začal zvyšovat sazby v době vrcholící pandemie koronaviru v polovině roku 2022. Byl to začátek více než dvouleté série zvyšování sazeb, jejímž cílem bylo dostat kdysi svižnou, ale náhle znovu ožívající inflaci pod určitou kontrolu.

Za všech okolností jsou nižší úrokové sazby výhodné pro aktiva na rizikovější straně investičního spektra, jako jsou kryptoměny. Jedním z hlavních účinků nižších sazeb je, že snižují konkurenceschopnost investic považovaných za bezpečné. Zároveň zvyšují atraktivitu a potenciální výnosy rizikovějších aktiv.

Zdroj: Canva

Prostor pro další růst

Uplynulý víkend poskytl ještě více raketového paliva pro Bitcoin a jako vždy při rally, kterou inspiruje, i pro celou řadu altcoinů, jako je Ethereum, Dogecoin a mnoho dalších.


Jednou z velkých výhod kryptoměn oproti tradičním investicím, jako jsou akcie, je to, že jakožto decentralizovaná aktiva nejsou vázány na dlouhou tradici finančního průmyslu, která spočívá ve stanovených obchodních hodinách. Takže uplynulou sobotu a neděli se investoři, kteří neměli dostatečnou možnost obchodovat během pracovního týdne, o víkendu vrhli na obchodování. V pondělí Bitcoin překonal cenovou bariéru 80 000 dolarů a škádlil 90 000 dolarů, přičemž cestou stanovil nová historická maxima.

Při pohledu na současný trh je zcela pravděpodobné, že Bitcoin tento týden dosáhne úrovně 95 000 USD. Žádná rally netrvá věčně a vzhledem k nedávným skokům, díky nimž se tato rally jeví jako bublina, mám pocit, že zanedlouho dojde k určité míře korekce. Přesto býci stále řádí, a přestože by investoři měli být v takovémto rozjitřeném prostředí opatrní, mám pocit, že Bitcoin zaznamená ještě několik rekordních maxim, než se trh uklidní.

V redakci Burzovního světa se v tuto chvíli domníváme, že současná rally na kryptoměnovém trhu by opravdu mohla být tou historicky poslední, která kryptoměny drží od silného psychologického milníku na ceně 100 000 dolarů. Zda tato hranice přijde dnes, zítra nebo za týden – to je v současnosti samozřejmě stále těžké odhadnout.

Následně by ale podle historických a statistických dat měl přijít prostor pro další tržní rally — u altcoinů.

Zdroj: Canva